Mākslinieki no Latvijas piedalās platformas “Magic Carpets” izstādē “Superorganisms” Tartu – Eiropas kultūras galvaspilsētā



Šī gada 18. oktobrī Tartu – Eiropas kultūras galvaspilsētā – tiks atklāta starptautiskās platformas “Magic Carpets” izstāde, simpozijs un stāstu grāmata “Superorganisms”, kurā ar mākslas darbiem un to dokumentāciju dažādos formātos piedalās arī mākslinieki no Latvijas. 

“Superorganisms” ir starptautiska izstāde, simpozijs un stāstu grāmatas atklāšanas pasākums, ko kūrē 17 Eiropas kultūras organizācijas no Portugāles, Ukrainas, Horvātijas, Serbijas, Zviedrijas, Austrijas, Francijas, Itālijas, Gruzijas, Igaunijas, Maltas, Polijas, Lielbritānijas, Turcijas, Lietuvas, Igaunijas un Latvijas. Latviju starptautiskajā platformā “Magic Carpets” pārstāv biedrība “Latvijas Jaunā teātra institūts”. Notikuma centrā ir ideja par superorganismu, proti, indivīdiem, kuri darbojas kā vienota grupa. Kā indivīdiem grupā saglabāt savu identitāti, vienlaikus sniedzot ieguldījumu veselumā, un kādu ietekmi tas atstāj uz vidi un sabiedrību kopumā? Šie un daudzi citi jautājumi tiks apskatīti izstādē, kurā eksponēti 25 jauno mākslinieku (t. sk. no Latvijas) mākslas darbi, sākot no fotogrāfijām un instalācijām līdz performancēm un video darbiem.

19. oktobrī notiks “Simpozijs trīs cēlienos”, kura līdzkūrēšanā piedalās arī Latvijas “Magic Carpets” kuratore un dramaturģe Linda Krūmiņa. Simpozijā ar interaktīvu darbnīcu, diskusiju un performanču palīdzību dalībnieki iedziļināsies “superorganisma” jēdziena filozofiskajās, sociālajās un ekoloģiskajās dimensijās.

Izstādi un simpoziju papildinās arī stāstu grāmata, kurā atspoguļoti mākslinieku, kuratoru un kopienu ceļojumi, reflektējot par mūsu laiku, telpu un mākslas pasauli kopumā. Tajā dokumentētas arī Cēsīs, Sedā un Rīgā notikušās rezidences, kā arī Latvijas mākslinieku dalība rezidencēs ārvalstīs – Gruzijā, Lielbritānijā un Horvātijā.

Eiropas kultūras galvaspilsētā Tartu “Superorganisms” atradīsies izstāžu centra un kultūrvietas “Aparaaditehas” sienās – bijušajā rūpnīcā, kas pārveidota par dinamisku kultūras centru. Izstāde būs izvietota dažādās telpās visā ēkā, aicinot apmeklētājus iepazīt metaforisko “superorganismu” un iesaistīties mākslas darbos, kas pēta līdzāspastāvēšanas dinamiku, ilgtspēju un cilvēktiesības, kā arī pastāvīgo dialogu starp vienotību un individualitāti.

Četru gadu garumā projektā piedalījušies 16 mākslinieki no Latvijas – horeogrāfes Līga Ūbele un Agate Bankava, dramaturģes Elza Marta Ruža un Diāna Kondraša, kino mākslinieki Dāvis Kaņepe un Elīna Matvejeva, māksliniece Ieva Saulīte, teātra režisori un mākslinieki Reinis Boters, Paula Pļavniece, Vita Malahova, Māra Gaņģe, Antra Leite, Laura Čaupale, Katrīna Dūka, Kirils Ēcis un dokumentālists Andrejs Strokins. Katrs no māksliniekiem izvēlējās sev interesējošo kopienu vai organizāciju, ar kuru vairāku mēnešu garumā sadarboties un veikt tēmas vai vides izpēti, lai rezidenču noslēgumā prezentētu kopīgi radītās idejas vai jaundarbus. Šo gadu garumā Latvijas mākslinieki ir strādājuši ar dažādām kopienām – bērniem un jauniešiem, jaunajām māmiņām, romu kultūras pārstāvjiem, LGBTQ+ kopienu, vājredzīgo un neredzīgo kopienu, senioriem, dažādu etnisko piederību pārstāvjiem u.c. Cēsīs, Rīgā, Sedā, Jelsā (Horvātija), Folkstonē (Lielbritānija), Adžārijas kalnu reģionā Gruzijā.

Rezidencēs Rīgā un Sedā tika uzņemti ārzemju viesi – teātra mākslinieces Tatjana Ibraimova no Ukrainas un Modesta Jakeliūnaite no Lietuvas, kā arī vizuālais un teātra mākslinieks Makss Fernandess Oliveira no Portugāles.

Izstāde “Superorganisms” Tartu būs apskatāma līdz 2024. gada 23. novembrim.

Plašāka informācija: https://superorganism.eu/superorganism-multifaceted-event-at-tartu-the-european-capital-of-culture-2024/

Plašāka informācija par LJTI īstenotajām rezidencēm un Latvijas mākslinieku dalību rezidencēs ārvalstīs: https://theatre.lv/category/magic-carpets/ 
https://magiccarpets.eu/ 

“Magic Carpets” ir sadarbības tīkls, kas apvieno dažādas biennāles, triennāles, festivālus,
organizācijas, institūtus, radošās telpas, augšupējas iniciatīvas un citus kultūras pasākumu veidotājus –platformā kopumā ir 19 dalībnieki no 19 dažādām Eiropas Savienības un kandidātvalstīm. Viņu uzdevums ir nodrošināt māksliniekiem iespēju doties uz nezināmām vietām, lai kopā ar vietējiem māksliniekiem un kopienām radītu jaunus darbus, kas ļautu izcelt vietējās īpatnības un mazināt stāstu tradīcijas apsīkšanu mūsdienu sabiedrībā, veicinot kultūras pieejamību, aktīvismu un līdzdalības iespējas.

“Magic Carpets” platformu un mākslinieku rezidences finansiāli atbalsta ES programma “Radošā Eiropa” un līdzfinansē Kultūras ministrija.

 



Atpakaļ