Teātris un deja Latvijā

Festivāli
Finansējums
Izglītība
Kompānijas un organizācijas
Teātri
Festivāli
Baltijas drāmas forums
Baltijas drāmas forums notiek katru gadu kādā no Baltijas valstīm un piedāvā Latvijas, Lietuvas un Igaunijas teātru oriģināldramaturģijas iestudējumus. Viens no festivāla galvenajiem mērķiem ir saglabāt un attīstīt Baltijas valstu orģināldramaturģiju, kā arī veicināt Baltijas valstu teātra profesionāļu atpazīstamību un pieredzes apmaiņu. Baltijas drāmas forums sevī ietver diskusijas, meistardarbnīcas, konferences – atkarībā no rīkotājvalsts ieceres un mērķiem.

Pēdējoreiz forums notika 2020. gadā. Rīkotājs Latvijā: Latvijas Teātra darbinieku savienība

Kontakti: Dzirnavu iela 135, Rīga, LV 1050, +371 67287895, ltds@ltds.lv

ltds.lv
Cēsu mākslas festivāls
Jūlijs - augusts

Šis vasaras festivāls Cēsīs notiek kopš 2007. gada, ilgst vienu mēnesi un tā programmu veido  akadēmiskās mūzikas koncerti, vizuālās mākslas izstādes un performances, teātra un operas izrādes, kino seansi un diskusijas.  Cēsu mākslas festivāla dalībnieki ir savā jomā atzītas autoritātes.

Festivāla direktors Juris Žagars

Kontakti: alisezagare@gmail.com, tālr. 2 9334417

www.cesufestivals.lv
Eksperimentālā teātra festivāls "Homo Alibi"
"Homo Alibi" tika dibināts 2000. gadā un pastāvēja līdz 2012. gadam. Tā mērķis bija aktualizēt kādu Latvijas teātra ainā iztrūkstošu vai nepopulāru, taču potenciāli nozīmīgu žanru vai tēmu. Festivāls notika reizi divos gados, pamīšus ar Starptautisko jaunā teātra festivālu "Homo Novus", un bija mazāka apjoma, koncentrētāks festivāls, kas piedāvāja starptautiskas viesizrādes un latviešu mākslinieku jauniestudējumus. "Homo Alibi" apskatīto tēmu un fenomenu loks aptvēra monoizrādes (2000. gada festivāls), jauno dramaturģiju (2001), jaunās tehnoloģijas teātrī (2002), teātra un attēla mijiedarbību (2006), objektu un leļļu teātri (2008), izrādi-lekciju (2010), otrreizējo pārstrādi (2012).  Festivāla laikā līdzās izrāžu programmai tika organizētas lekcijas, meistardarbnīcas, lugu lasījumi un citas aktivitātes.

Rīkotājs: Latvijas Jaunā teātra institūts

Kontakti: Miera iela 39-2, LV 1001 Rīga, +371 67228477, contact@theatre.lv

Festivāls "Teātris ir visur Kuldīgā"
Skatuves mākslas festivāls “Teātris ir visur Kuldīgā”, kas pirmo reizi tika rīkots 2016. gadā, piedāvā pārdomātu un vienlaikus atraktīvu programmu, kuru veido dažādi mākslinieciskie ansambļi un radošas personības no Latvijas un ārvalstīm. Festivāla mērķis ir ar kvalitatīviem skatuves mākslas notikumiem iedzīvināt Kuldīgas vidi, aicinot skatītājus vērot teātri, laikmetīgo deju un kino tam ierastās un neierastās vietās – kafejnīcās, sporta klubos, mākslas namos, pagalmos un citviet.

Projekta organizators un idejas autors ir nodibinājums “Skatuves Mākslas Producentu fonds”.

tivk.lv

Festivāls “Re! Laikmetīgais cirks un iela”
Augusts

Kopš 2013. gada Rīgā norisinās festivāls “Re! Laikmetīgais cirks un iela”, kas skatītājiem piedāvā plašu programmu ar ārvalstu laikmetīgā cirka un ielas mākslinieku izrādēm un notikumiem pilsētvidē.

Organizē: “Pievilcīgas pilsētvides biedrība”

Kontakti: info@rereriga.lv

rereriga.lv
Latvijas izrāžu skate
Latvijas izrāžu skate ir festivāls, kuru 2003. gadā aizsāka organizēt Latvijas Jaunā teātra institūts ar mērķi ārvalstu profesionāļiem izrādīt aktuālākās valsts un neatkarīgo teātru un producentu veidotās izrādes.

2021. gadā Latvijas izrāžu skate "LiVe" norisināsies no 2. līdz 5. novembrim tiešsaistes formātā platformā live.theatre.lv 

Izrādes tika tulkotas angļu valodā un īpaši skatei tika veidots speciālizdevums angļu valodā ar rakstiem, intervijām un sarunām ar skates māksliniekiem "Specifically Latvian".

Rīkotājs: Latvijas Jaunā teātra institūts sadarbībā ar teātriem un teātru producentiem Latvijā.  
Rīgas Operas festivāls
Dibināts 1998.gadā, Rīgas Operas festivāls ik vasaru noslēdz Latvijas Nacionālās operas sezonu ar aizvadītā muzikālā gada spilgtākajiem notikumiem.

Rīkotājs: Latvijas Nacionālā opera un balets

Kontakti: Aspazijas bulvāris 3, Rīga, LV 1050, +371 67073777, info@opera.lv

www.opera.lv
Skatuves mākslas festivāls "Patriarha rudens"
Septembris/oktobris

Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) skatuves mākslas festivāls notiek kopš 2010. gada. Tā mērķis ir vienā izrāžu nedēļas maratonā parādīt LKA laikmetīgās dejas, aktiermākslas, režijas, dramaturģijas un kino studentu darbus, kas tiek veidoti sadarbībā ar teorētisko studiju un menedžmenta studentiem.

Festivāla darbus vērtē ekspertu komisija, sniedzot komentārus un piešķirot galveno balvu.

Rīkotājs: Latvijas Kultūras akadēmija

Kontakti: info@lka.edu.lv, +371 67140175

lka.edu.lv
Starptautiskais Baltijas Baleta festivāls
Aprīlis / maijs

Starptautiskais Baltijas Baleta festivāls notiek ik gadu pavasarī Rīgā, līdz ar viesizrādēm arī citās Latvijas pilsētās. Festivāla programmu nosaka tā moto “No klasikas līdz avangardam”. Festivāls piedāvā klasiskā un modernā baleta izrādes, tēlotājas mākslas un foto izstādes par baleta tēmu un citas aktivitātes. Tiek organizētas tikšanās, semināri, meistarklases, kā arī baleta vecmeistaru saieti.

Rīkotājs: Litas Beiris Dejas mākslas centrs

Kontakti: info@ballet-festival.lv, +371 25486030

www.ballet-festival.lv
Starptautiskais jaunā teātra festivāls "Homo Novus"
Septembris

Starptautiskais jaunā teātra festivāls „Homo Novus” ir vadošais laikmetīgās skatuves mākslas festivāls Latvijā un viens no lielākajiem Baltijas reģionā. Festivāls iepazīstina ar starptautiski atzītiem māksliniekiem un jauniem talantiem, kuri savos darbos runā par mūsdienu pasauli un sabiedrību, izvairoties no standarta frāzēm, tā vietā meklējot jēgpilnu un humānu dialogu.

Līdzās daudzveidīgai viesizrāžu programmai festivāls piedāvā latviešu māksliniekiem iespējas radošiem eksperimentiem, rīko teorētisko un izglītības programmu un citas aktivitātes. Kopš 1995. gada Daugavpilī un Rīgā ir notikuši vienpadsmit festivāli, parādot vairāk nekā 100 viesizrāžu un producējot vairākus desmitus jaundarbu.

Rīkotājs – Latvijas Jaunā teātra institūts

Kontakti:
Miera iela 39-2, Rīga, LV-1001
+371 67228477
contact@theatre.lv
www.homonovus.lv
Starptautiskais laikmetīgās dejas festivāls "Laiks dejot"
Jūnijs

Kopš 2005. gada “Laiks dejot” notiek katru gadu. Festivāla programmu veido ārvalstu un vietējo mākslinieku dejas izrādes, Latvijas Kultūras Akadēmijas horeogrāfijas studentu darbu skate un plaša ārzemju viesu un Latvijas profesionāļu meistarklašu programma.

Rīkotājs: Latvijas Profesionālās mūsdienu dejas horeogrāfu asociācija

Kontakti: horasoc@gmail.com

dance.lv
Valmieras vasaras teātra festivāls
Augusts

2016. gadā Valmierā norisinājās pirmais vasaras teātra festivāls, kuru organizē Valmieras drāmas teātris sadarbībā ar Valmieras pilsētas pašvaldību. Festivāls piedāvā skatuves mākslas izrādes un notikumus pilsētvidē. Programmā iekļauti gan viesizrādes, gan jauniestudējumi, kurus īpaši festivālam katru gadu veido jaunie skatuves mākslinieki Valmieras pilsētvidē.

Festivāla idejas realizācijā būtiska loma ir Rūdolfa Blaumaņa Teātra festivālam, kas Valmierā aizsākās 1999.gadā un notika reizi trīs gados, žūrijai izvērtējot labākos dažādu teātru repertuāros esošo Blaumaņa lugu iestudējumus. Attīstot šo tradīciju, Valmieras festivāls ir saturā citādāks starpdisciplinārs vasaras festivāls, kurš plānots reizi divos gados kā skatuves mākslas svētki.

Kontakti: festivals@valmiera.lv

www.valmierasfestivals.lv
Zelta Maska Latvijā
Oktobris

“Zelta Maska Latvijā” ir festivāls, kas regulāri piedāvā Latvijas skatītājiem iepazīties ar teātra, dejas, operas iestudējumiem no Krievijas, kas nominēti vai saņēmuši Krievijas teātra festivāla “Zelta Maska” balvas. Festivāla ietvaros norisinās arī semināri, meistarklases un lekcijas.

Rīkotājs: Art Forte

Kontakti: natella@artforte.lv, +371 67227411

www.goldenmask.lv