Trīs mākslinieki no Latvijas piedalās platformas “MagiC Carpets” rezidencēs Horvātija, Gruzijā un Lielbritānijā



Latvijas Jaunā teātra institūts (LJTI) sesto gadu ir partneris starptautiskajā platformā “MagiC Carpets“,  kas apvieno 19 biennāles, triennāles, festivālus, organizācijas, institūtus, radošās telpas un citus kultūras pasākumu veidotājus no 19 dažādām Eiropas Savienības un kandidātvalstīm. Partneru uzdevums ir nodrošināt jaunajiem māksliniekiem iespēju piedalīties rezidencēs, lai kopā ar vietējiem māksliniekiem un kopienām radītu jaunus darbus, kas ļautu izcelt vietējās īpatnības un mazināt stāstu tradīcijas apsīkšanu mūsdienu sabiedrībā, veicinot kultūras pieejamību, aktīvismu un līdzdalības iespējas.

Šogad LJTI kopā ar sadarbības partneriem no Horvātijas, Gruzijas un Lielbritānijas sniedza iespēju 3 māksliniekiem no Latvijas piedalīties “MagiC Carpets” rezidencēs ārvalstīs.

Režisore Paula Pļavniece šī gada maijā un jūlijā piedalījās kultūras organizācijas “Lab852” rīkotajā rezidencē Jelsā, Horvātija, kas fokusējās uz Hvar salas kultūras, mākslas, publiskās un privātās telpas attiecībām. Rezidence tika noslēgta Jelsas mākslas biennālē ar laikmetīgu operas performanci “Imagining Gardens”, kura veidota sadarbībā ar vietējiem pilsētas iedzīvotājiem un mākslinieku duetu Andrej Beštak (HR) | Anja Leko(HR). 

“Savas rezidences ietvaros piedalījos Jelsas Mākslas bienālē, kurā kopā ar dažādiem horvātu un citu valstu māklslieniekiem veidojām laikmetīgu operas performanci. Mūsu mērķis bija piekļūt maksimāli tuvu vietējo iedzīvotāju sajūtai par dārzu ,kā metaforu un radīt mākslas darbu , kas atveldzē vietējo iedzīvotāju tūrisma pārmākto ikdienu, , stāstot stāstus, kas aktuāli tieši šodien un tieši viņiem. Lielākais izaicinājums, bija mūsu – dažādo nozaru mākslinieku sadarbība, taču ar to tikām galā lieliski , sadalot pienākumus, meklējot līdzīgo savos izpausmes veidos un mācoties un iedvesmojoties cits no cita. Jau sākotnēji viena no mūsu pamatnostādnēm bija darbs ar vietējo kopienu , kā rezultātā sadarbojāmies ar solistiem no vietējās baznīcas pieaugušo kora un pilsētas bērnu kori. Tāpat izpētes procesā un sarunās viedojām kontaktus ar vietējiem  iedzīvotājiem, pabijām to mājās un pagalmos, un uzklausījām stāstus par dzīvi uz Kalas ( ielas ,kura bija centrālais interešu loks šī gada bienālē) . Ar solistiem kopīgi radījām autentiskus skaņdarbus un ar bērnu kori ,spēļu un draudzēšanās ceļā, radījām kustību partitūru topošajai performancei. Tas viss rezultējās plaši apmeklētā notikumā, kura galvenie apmeklētāji bija salas iedzīvotāji.” – Paula Pļavniece

 

Dramaturgs un kinorežisors Dāvis Kaņepe sadarbībā ar Tbilisi foto festivālu šī gada augustā iepazina Gruzijas dienvidrietumu daļu – Adžāriju. “MagiC Carpets” rezidencē tika īstenota sadarbībā ar “Tikšanās vieta: Kalni”, kas ir mākslas rezidenču programma Augšadžārijā starptautiskiem un Gruzijas starpdisciplināriem māksliniekiem, kuri vēlas veikt māksliniecisku izpēti Adžārijas kalnu apgabalā un radīt darbus par šo reģionu. Dāvis Kanepe bija piektais rezidējošais mākslinieks projektā.

“MagiC Carpets” rezidences laikā Khulo un Tago un to apkārtnē mākslinieks izvēlējās fotogrāfijas mediju, lai iemūžinātu šo kopienu ikdienas dzīvi gada karstākajā laikā. Jaunā ceļa būvniecība, neizbēgamā globalizācijas un tūrisma ienākšana, vienlaikus esot vienīgajai Sakartvelo daļai, kur musulmaņi ir vairākumā, mākslinieks pievērsās šo kopienu kopībai un tradīcijām, kuras burtiski savieno “burvju paklājs” – viens no garākajiem funikuliera maršrutiem Eiropā, kas savieno šīs divas vietas – vienu nomaļu ciematu kalnā, bet citas dinamiskas pilsētiņas, kurām cauri ik dienu iet galvenais ceļš, nesot daudz “ziņu”.

 

Mākslinieks Kirils Ēcis oktobra nogalē un novembra sākumā atrodas rezidencē Folkestonē, Lielbritānijā, kuru organizē projekta partneri “Folkestone Fringe” – organizācija, kas veido Folkestones mākslas, arhitektūras, skaņas un performanču projektus un rīko vairākus ikgadējus pilsētvides festivālus, lai iepazīstinātu ar augstas kvalitātes vietējo un viesmākslinieku darbiem. Kirils rezidencē pēta Folkestones pilsētvidi, aicinot vietējos iedzīvotājus dalīties atmiņās, lai kolektīvi izprastu to, kā pilsētas un to ieskaujošās dabas ainava ir mainījusies laika gaitā, īpašu uzmanību pievēršot zudušām vietām, kuras joprājām ir dzīvas un klātesošas iedzīvotāju atmiņās un stāstos. Rezidences laikā Kirils veido multimediju instalāciju, kas būs veltīta atrakciju un izklaides parkam “Rotunda”, kas Folkestones pludmalē atrādās līdz tā demontāžai 2007.gadā.

Instalācija un ar to saistītā izpēte tiks prezentēta “work in progress” versijā novembra sākumā un vēlāk 2024. gada februārī festivālā “Profound Sound” Folsktonē.

“MagiC Carpets” platformu un mākslinieču rezidences līdzfinansē Eiropas Savienības programma “Radošā Eiropa“ un Kultūras ministrija.

Vairāk info par platformu: magiccarpets.eu



Atpakaļ