Performance “Prinči un karaļi” dodas uz Portugāli
Sadarbībā ar “Latitudo Art Projects”, “MagiC Carpets” un Kauņas biennāli, Latvijas Jaunā teātra institūta paspārnē trīs latviešu mākslinieki – Marta Elīna Martinsone, Ance Vilnīte un Māris Butlers – dodas uz Aveiro, Portugālē, lai mākslas festivālā “Festival dos Canais” veidotu performanci “Prinči un karaļi” (“Princes and Kings”).
“Festival dos Canais” ir multimediāls mākslas festivāls, kura ietvaros dažādās Aveiro pilsētas vietās ir skatāmas instalācijas, izstādes, performances un izrādes, kā arī klausāmi koncerti un dažādu mākslinieku uzstāšanās. Performance “Prinči un karaļi” top izstādes “MagiC Carpets Landed” ietvaros – pēc kuratores Benedetas Karpi De Resmini uzaicinājuma.
Marta Elīna Martinsone 2019. gadā piedalījās “MagiC Carpets” mākslinieku rezidencē Rumānijā, kuras laikā tapa īsfilma “Ērgļi un vilki” (“Eagles and Wolves”), kas bija daļa no izstādes “MagiC Carpets Landed” Kauņā, 2021. gadā. Performance “Prinči un karaļi” ir tapusi, iedvesmojoties no īsfilmas un turpinot pētīt maskulinitātes un vēstures mitoloģizācijas problemātiku. Performance tiks veidota kopā ar sešiem izpildītājiem no Portugāles, un savu pirmizrādi piedzīvos 2022. gada 15. jūlijā. Festivāla ietvaros tā tiks izrādīta vairākas reizes.
“Prinči un karaļi” ir maskulīno stereotipu modesskate, kurā kostīmu vietā tiek izmantotas dažādas identitātes. Šīs identitātes ir tikpat viegli uzliekamas un noņemamas kā papīra leļļu maināmie apģērbi, kuru vietā būs mākslinieces Ances Vilnītes jaundarbi, kas paliks Aveiro kā daļa no “MagiC Carpets Landed” izstādes. To, kā šīs sociālās identitātes un “alfa vīriešu” domāšana attīstās, ietekmē sabiedrības viedoklis, tas, ko izkdienā dzirdam, ko lasām internetā vai klausāmies muskuļotu vīriešu veidotos raidierakstos – šīs ārējās un iekšējās balsis kopā ar oriģinālmūzikas un skaņu partitūras pavadījumu apstrādās un veidos skaņu mākslinieks Māris Butlers.
Performance “Prinči un karaļi” ir trīs mākslinieku komandas mēģinājums atbildēt sev, kas tad īsti ir vīrietis un vai “alfa vīrieši” vispār eksistē?
Radošā komanda:
Marta Elīna Martinsone ir kino un teātra režisore, scenāriste un publiciste, kura ir veidojusi izrādes “Dirty Deal Teatro”, “Ģertrūdes ielas teātrī”, taču šobrīd lielākoties darbojas kino sfērā. 2021. gadā iznāca Martas Elīnas Martinsones debijas spēlfilma “Tizlenes” (“Lame-os”). Martu Elīnu Martinsoni viņas radošajā darbībā interesē absurdais, ironiskais un aizkustinošais, kas var palīdzēt atbildēt uz jautājumu par to, kāda ir mūsu nozīme šajā plašajā un vientuļajā universā?
Ance Vilnīte ir studējusi tēlniecību un vizuālo komunikāciju Latvijas Mākslas akadēmijā, un kļuvusi par vienu no jaunākajām māksliniecēm, kas tikusi nominēta Purvīša balvai. Ance Vilnīte ir iemantojusi atpazīstamību ar savām spilgtajām performancēm un tēlniecības objektiem. Vilnītes mākslas darbus raksturo iedvesmas smelšanās no personīgās pieredzes un pievēršanās dažādām sociālām problēmām, tādējādi radot intīmu un smalkjūtīgu eksistences dokumentāciju.
Māris Butlers ir mūzikas entuziazists, kurš plašāk zināms kā dalībnieks eksperimentālajā un nereti nihilistiskajā grupā “1/2H 1/2W”, dabmūzikas projektā “Dubna” un trokšņu mūzikas apvienībā “+K+M+B”. Lielākā daļa no viņa līdzšinējiem darbiem vai sadarbībām sniegušies instrumentālajā mūzikā, kas balstīta uz improvizācijas un trokšņu pielietojumu tajā. 2012. gadā dienas gaismu ieraudzīja viņa albums “Ring-100”, kas izdots pašmāju ierakstu izdevniecības “Shecock Barracuda Recordings” paspārnē. Drīzumā gaidāms mistiķu apvienības “+K+M+B” (Kristians Brekte, Māris Butlers un Modris Svilāns) albums “Ļaunuma puķes”.
Performance top ar Valsts Kultūrkapitālfonda, Kauņas biennāles un “Festival Dos Canais” finansiālu atbalstu.
Atpakaļ