Festivālā “Homo Novus” atklāta “Ačgārnā Kuldīga”



31. augustā Kuldīgā atklāts viens no starptautiskā jaunā teātra festivāla “Homo Novus” notikumiem – audio stāstu pastaiga “Ačgārnā Kuldīga”, ko projektā “DemArt” kopā ar dažādām Kuldīgas kopienām radīja režisors Jurģis Spulenieks. Šis bija Kuldīgas kopienas mākslas pasūtītāju – Elīna Beitika, Vendija Bakanauskaite, Ieva Štro – izvēlēts mākslas darbs savai pilsētai.

Šī gada maijā uzsākām stāstu vākšanas kampaņu, aicinot kuldīdzniekus, kā arī pilsētas viesus dalīties ačgārnībās, kas sastopamas Kuldīgā. Kā stāsta režisors Jurģis Spulenieks: “Vai esat pamanījuši, ka Kuldīgā kultūru bauda tirdzniecības centrā un mēbeles pērk gaļas bodē… Kur nu vēl zivis, kas atšķirībā no pārējās Latvijas neprotas peldēt, bet ietiepīgi lido pāri rumbai. Un noteikti šīs nav vienīgās dīvainībās vai ačgārnības, ko Kuldīgā varētu sastapt.”

Jūnijā Kuldīgas novada bērnu un jauniešu centrā animatora Dzintara Krūmiņa vadībā un sadarbībā ar Kuldīgas mākslas skolu notika animācijas darbnīca bērniem, kurā piedalījās 22 bērni un jaunieši un kuras rezultātā tapa animācijas video “Ačgārnā Kuldīga”.

Savukārt jūlijā audio stāstu pastaigas veidotāji un kopienas mākslas pasūtītājas piedalījās diskusijās sarunu festivālā “Lampa” Cēsīs un Kuldīgas “Demokrātijas festivālā”.

31. augustā notika izrādes – audio pastaigas “Ačgārnā Kuldīga” performatīva atklāšana un animācijas īsfilmas pirmizrāde, savukārt 3. septembrī – kuratoru ekskursija. Abi notikumi bija daļa no starptautiskā jaunā teātra festivāla “Homo Novus” Kuldīgā, un tajos piedalījās vairāk kā 100 cilvēki, tai skaitā ārzemju viesi, kuri bija ieradušies uz festivālu “Homo Novus”.


Foto no atklāšanas: Jēkabs Aleksandrs Krūmiņš


Foto no kuratoru ekskursijas: Ieva Benefelde

Izrādi – audio pastaigu “Ačgārnā Kuldīga” veidoja profesionāla mākslinieku komanda Jurģa Spulenieka vadībā, sadarbojoties ar Kuldīgas iedzīvotājiem, Kuldīgas mākslas skolas audzēkņiem un starptautiskā projekta “DemArt” mākslas pasūtītājām – Ievu Štro, Vendiju Bakanauskaiti, Elīnu Beitiku. Projektā radītais audio pastaigas gids ar karti, kur atzīmēti visi stāstu punkti, pieejams ikvienam Kuldīgas iedzīvotājam un pilsētas viesim latviešu un angļu valodā arī pēc projekta noslēguma platformā “Izi. Travel“. Ierakstītie audio stāsti pieejami arī “Spotify“.

2025. gada februārī tiks atklāta “DemArt” projekta zinātniskā konsultanta Daniela Valutenja (Spānija) veidota kopienu pasūtītas mākslas metodoloģijas rīkkopa. Tā tiks izdota brošūrā, lai kultūras pasūtīšanas metodi padarītu pieejamu plašākam sabiedrības lokam pašvaldībās un citās par kultūru atbildīgās organizācijās. Rīkkopā tiks iekļauti arī pieredzes stāsti no Kuldīgas. 2025. gada februārī notiks arī kopienas pasūtītas mākslas metodoloģijai veltīta konference, kurā arī tiks iekļauti pieredzes stāsti no Kuldīgas – gan pasūtot mākslas darbu vietējai kopienai, gan veidojot izrādi – audio pastaigas gidu “Ačgārnā Kuldīga”.

Starptautiskais Kopienas pasūtītas mākslas institūts (International Institute of Community Commissioned Art – IICCA) ir izveidots projekta “DemArt” ietvaros. “DemArt” mērķis ir demokratizēt mākslas finansēšanas procesu, iesaistot vietējās kopienas.
“DemArt” un IICCA finansē Eiropas Savienība. Paustie viedokļi un uzskati atspoguļo autora(-u) personīgos uzskatus un ne vienmēr sakrīt ar Eiropas Savienības vai Eiropas Izglītības un Kultūras izpildaģentūras (EACEA) viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne EACEA nenes atbildību par paustajiem uzskatiem. Atbalsta Latvijas Kultūras ministrija.



Atpakaļ