Artūra Čukura jaundarbs projektā “The Weight of Air”



Latvijas Jaunā teātra institūts 2023. gada jūnijā izsludināja projekta “The Big Green” konkursu jaunrades atbalstam māksliniekiem, kuri vēlas strādāt ar ekoloģijas tēmu un veidot jaundarbu par tēmu “gaiss”. Kopā tika saņemti 14 pieteikumi, no kuriem izvēlētas tika Beates Poikānes un Artūra Čukura idejas, jo redzējām, cik ļoti māksliniekus šī tēma ir uzrunājusi. Abu pieteikumos bija ne tikai definētas problēmas attiecībā uz gaisa piesārņojumu un tā nozīmi cilvēces pastāvēšanā, bet arī piedāvātas pirmās jaundarbu skices un pat intervijas ar vairākiem kopienas pārstāvjiem.

Artūrs Čukurs radīja jaundarbu, kas pirmizrādi piedzīvoja 2024. gada starptautiskajā jaunā teātra festivālā “Homo Novus” – klausāmizrādi “PUTEKĻU RĪGA. Pilsētas smalko daļiņu katalogs”, kas veltīta pilsētas gaisam, atmosfēras emocionālajam un ķīmiskajam sastāvam. Izrāde tapa sadarbībā ar skaņu mākslinieku Andreju Poikānu, teksta redaktori Mariju Luīzi Meļķi, dramaturģi Lindu Krūmiņu, režijas asistentu Aljošu Lovriču Krapežu (Aljoša Lovrić Krapež) un producenti Ievu Briedi.

Jaundarba tapšanas posmā mākslinieki tikās ar vairākiem jomas ekspertiem: Alisi Piziku (Rīgas domes izpilddirektora padomniece klimata neitralitātes jautājumos), Vitu Štelci (LVĢMC Gaisa un klimata nodaļas vadītāja), Ivetu Indriksoni (LVĢMC Monitoringa daļas vadītāja), Lieni Ābeli (LVĢMC Informācijas un analīzes daļas vadītāja), Evitu Vītolu (Rīgas valstspilsētas pašvaldības Mājokļu un vides departamenta un Vides pārvaldes Vides uzraudzības nodaļas galvenā speciāliste – eksperte), Tomasu Kampmani (LVĢMC gaisa piesārņojošo vielu izkliedes modelētājs) un Danu Misiņu (akupunktūras ārste). Eksperti norādīja uz Rīgas gaisa slikto kvalitāti un tā iemesliem, pastāstīja par gaisa mērījuma sistēmām un to darbību, pilsētas plāniem attiecībā uz gaisa uzlabošanu, kā arī ieteica dažādus pētījumus un projektus padziļinātākai izpētei.


Foto: Andrejs Strokins

Izrādes apmeklētājiem bija iespēja vērot Rīgas panorāmu, vienlaicīgi austiņās klausoties paša mākslinieka runātu tekstu un skaņu mākslinieka Andreja Poikāna izveidotu skaņas darbu.

Artūrs visiem interesentiem, kuriem nebija iespēja apmeklēt izrādi, ir sarūpējis audio ierakstu, kuru klausoties iespējams sajust līdzīgu pieredzi, kāda tā bija izrādes laikā. Iesakām atskaņot ierakstu, atrodoties uz kāda Rīgas jumta ar skatu uz pilsētas centru un ostu, kur arī veidojas lielākais gaisa piesārņojums.

Artūrs Čukurs · DUST RIGA

Artūra darbs norisinājās viesnīcas “Riga Islande Hotel” restorāna jumta terasē. Izrādes vajadzībām atrast piemērotu jumtu, kas atbilstu drošības standartiem un būtu ērti pieejams vismaz 40 cilvēkiem, nebija viegls uzdevums. Varētu pat teikt, ka Artūrs ar izrādes producenti ir kļuvuši par Rīgas centra pieejamo jumtu ekspertiem, tādēļ milzīgs paldies jāsaka viesnīcai “Riga Islande Hotel”, bez kuru iesaistes skatītājiem nebūtu iespēja vērot brīnišķīgo Rīgas panorāmu.

Darbs veidots ar ES programmas “Radošā Eiropa” atbalstu projekta “The Big Green” ietvaros ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem, Valsts kultūrkapitāla fonda Jaunrades veicināšanas stipendiju mērķprogrammas atbalstu un Kultūras Ministrijas līdzfinansējumu. Par izrādes saturu atbild biedrība “Latvijas Jaunā teātra institūts”.

“The Big Green” ir Eiropas līmeņa, zinātnes un mākslas nozares pārstāvošu organizāciju sadarbības projekts, kas balstīts uz atziņu, ka kultūra kalpo kā sociālo pārmaiņu instruments, tādējādi kultūras un radošā sektora uzdevums ir veicināt vides pārmaiņu ietekmes mazināšanu vai uzlabošanu.



Atpakaļ