Starptautiskās platformas “Magic Carpets” noslēguma izstāde Kauņā



No 2021. gada 5. novembra līdz 2022. gada 23. janvārim Kauņā norisināsies starptautiska izstāde “Magic Carpets Landed”, atklājot Eiropas kultūras galvaspilsētas 2022 programmu.

Šis ievērojamais vizuālās mākslas notikums atspoguļos starptautiskās platformas “Magic Carpets” četros gados realizētos projektus. Izstādes kuratore ir itāliete Benedeta Karpi de Resmini (Benedetta Carpi de Resmini) – profesore, mākslas kritiķe, kuratore un Latitudo Art Projects radošā direktore. Izstādē tiks izrādīti 57 jauno Eiropas mākslinieku darbi, kas tapuši rezidencēs 15 platformas partnervalstīs.

Izstādē varēs iepazīties arī ar Latvijas Jaunā teātra institūta projekta laikā organizēto rezidenču rezultātiem – britu skaņu mākslinieka Džona Lova (Jon Law) darbu “Terrain Vague”, kas 2018. gadā tika izrādīts Starptautiskajā jaunā teātra festivālā “Homo Novus”, kā arī rumānietes Odetas Katanas (Odeta Catana) fotogrāfiju sēriju “Vecmāmiņu valsts”, kas 2019. gadā tapa sadarbībā ar teātra trupu “KVADRIFRONS”. Tāpat izstādē iekļauta arī Martas Elīnas Martinsones īsfilma “Ērgļi un vilki”, ko režisore 2019. gadā veidoja, atrodoties “Magic Carpets” rezidencē META Cultural foundation Rumānijā.

Izstādē dokumentālā formātā tiks atspoguļotas arī citas Latvijā īstenotās rezidences, kurās pašmāju un ārvalstu jaunie mākslinieki sadarbojās ar vietējām kopienām: Janas Jacukas un Lauras Stašānes “Lietisko pierādījumu muzejs”, Alberto Didženaro (Alberto di Gennaro), Lindas Krūmiņas un Laumas Žubules instalācija “Svidanka”, kas bija daļa no 2020. gada Starptautiskā jaunā teātra festivāla “Homo Novus”, itāļu scenogrāfa un mākslinieka Džanmarija Tozati (Gian Maria Tosatti) darbs “Mana sirds ir tukša kā spogulis” un tamilu horeogrāfa Ahilana Ratnamohana (Ahilan Ratnamohan) izrāde “Klapping” , kas izrādīti attiecīgi 2018. un 2019. gada “Homo Novus” festivālos.

Mākslinieku darbi reflektē par tādām aktuālām tēmām kā marginalizācija, robežu šķērsošana, nacionālisms un migrācija. “Magic Carpets Landed” iecere ir pārkāpt izstādes žanra robežu. “Šīs izstādes mērķis nav tikai atrādīt mākslas darbus,” skaidro Karpi de Resmini. “Tā būs integrēta izstāde, kas liks pārvērtēt izstādes formātu, aicinot uzlūkot to kā platformu, kas atspoguļo mākslas darbu savstarpējās attiecības. Izstāde būs kā mutējošs ķermenis, kas atrodas konstantā evolūcijā, tāpat kā tās apmeklētāji, ” stāsta kuratore, kura ir arī platformas “Magic Carpets” koncepta un nosaukuma autore. “Mākslas darbi kļūst par rīkiem, kas aicina publiku iesaistīties, – interpretēt mūsdienu sabiedrību, domāt par savstarpējo sapratni, dalītu atbildību, līdztekus paplašinot ģeogrāfiskās un konceptuālās robežas.”

Tehnoloģijas, mākslinieciskā izdoma, stāsti un iekārtotā vide radīs apmeklētājiem jaunu realitātes pieredzi. Nozīmīga izstādes sastāvdaļa būs paplašinātās realitātes pieredze ar audio gidu, ko veidojušas “Magic Carpets” partnerorganizācijas.

6. novembrī, izstādes atklāšanas nedēļas nogalē, “Magic Carpets” partnerorganizācijas satiksies Kauņā vienas dienas simpozijā, ko būs iespēja apmeklēt arī plašākai auditorijai. Tajā būs dzirdamas starptautiski atzītu mākslas un kultūras nozares profesionāļu prezentācijas un diskusijas, kuru galvenā tēma būs darbs publiskajā telpā un auditorijas iesaistīšanas metodes. Simpozijā tādu starptautisko viesu vidū kā MAXXI muzeja Romā direktors un kurators Ho Hanru (Hou Hanru), Folkstonas triennāles kurators un bijušais Tate Liverpūles direktors Luiss Bigss (Lewis Biggs), projekta “Kauņa 2022” vadītāja Virgīnija Vitkiene (Virginija Vitkienė) ar “Magic Carpets” rezidencēs gūtu pieredzi dalīsies arī mākslinieces Laura Stašāne, Jana Jacuka, Linda Krūmiņa un Latvijā īstenoto rezidenču kopienu pārstāvji – Agnese Berele un Dmitrijs Rubaņiks.

Izstādes norises laikā paredzēta plaša performanču un darbnīcu programma. Kauņas kā 2022. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas atklāšanas nedēļā no 20. līdz 23. janvārim izstādē būs vērojama performance, kas balstīta lietuviešu rakstnieka Justa Terteļa (Justas Tertelis) tekstā. Stāsta darbība norisinās 17. gadsimtā un vēsta par notikumiem, kas aptver visas 15 “Magic Carpets” tīklojuma valstis, iztēlojoties jaunu Eiropu bez ģeogrāfiskām un ideoloģiskām robežām.

Magic Carpets” platformas partnerorganizācijas: Kauņas biennāle (Lietuva), EVA International – Īrijas biennāle (Īrija), Folkestone Fringe (Apvienotā Karaliste), Ideias Emergentes (Portugāle), Jam Factory Art Centre (Ukraina), KUNSTrePUBLIC (Vācija), LAB 852 (Horvātija), Latitudo SRL (Itālija), META Cultural Foundation (Rumānija), Latvijas Jaunā teātra institūts (Latvija), Novo Kulturno Naselje (Serbija), Prāgas biennāle (Čehija), Openspace Innsbruck (Austrija), Tbilisi Photo Festival (Gruzija), Trempolino (Francija).

Projektu atbalsta Lietuvas Kultūras ministrija un līdzfinansē Eiropas Savienības programma “Radošā Eiropa”. Izstāde ir viens no “Kauņa – Eiropas kultūras galvaspilsēta 2022” notikumiem.



Atpakaļ