Rīgā sākas starptautiskās platformas “Magic Carpets” rezidence
No 4. līdz 30. jūnijam sadarbībā ar starptautisko platformu “Magic Carpets” īstenojam izpētes un radošo rezidenci Rīgā, kurā pieci jauni mākslinieki – režisore Māra Gaņģe, video un performanču māksliniece Kate Krolle, scenogrāfs Krišjānis Elviks, britu skaņu mākslinieks Džonatans Lavs (Jonathan Law) un itāļu instalāciju mākslinieks un scenogrāfs Džanmarija Tozati (Gian Maria Tosatti) – strādās Rīgas publiskajā telpā.
Publiskā telpa ir saskarsmes punkts starp mājām, darbu, institūcijām un pasauli plašākā nozīmē. Tomēr Rīgā publiskā telpa sarūk. Formāli tā pieder katram iedzīvotājam, bet realitātē šķiet, ka lielākā daļa iedzīvotāju neuzskata publisko telpu par savējo. Rodas iespaids, ka Rīga pieder mazai indivīdu grupai, kuras rokās koncentrēta vara ietekmēt to, kā tiek veidota, lietota un jaunradīta kopīgā telpa. “Tukšās vietas” visbiežāk pārtop stāvlaukumos vai lielveikalos, pilsētas kokus izcērt, automašīnām tiek dota priekšroka un cilvēki pakārto savu ceļu to plūsmai. Lai arī cilvēki dzīvo līdzās viens otram, patiesas satikšanās notiek reti.
Rezidences mākslinieki meklēs atbildes uz jautājumiem: kāpēc Rīgas iedzīvotāji neuzskata publisko telpu par savējo? Kam tā patiesībā pieder un vai rīdziniekiem tā vispār rūp? Varbūt mums ir bail dalīt telpu ar svešiniekiem? Vai spējam kopīgi radīt jaunu telpu un kāda būtu mākslinieka loma šajā procesā?
Rezidences laikā mākslinieki nodosies Rīgas publiskās telpas izpētei, intervencēm un eksperimentiem, lai jūnija beigās prezentētu rezidences rezultātus publiskā pasākumā plašākai auditorijai. Augusta beigās mākslinieki atgriezīsies Rīgā, lai kopā radītu jaunu multimediālu izrādi, kas apvienos teātra, scenogrāfijas, vizuālās un skaņu mākslas prakses.
Dažādos rezidences posmos ar māksliniekiem sadarbosies režisore Krista Burāne, arhitekts un aktīvists Oto Ozols, dramaturgs Tomass Franks (Leipciga) un māksliniece un kuratore Teja Reba (Ļubļana).
No 2017. līdz 2021. gadam Latvijas Jaunā teātra institūts ir starptautiskas platformas “Magic Carpets” dalībnieks. Platformā ir apvienojušās 13 teātra, vizuālās mākslas un citu kultūras jomu organizācijas no dažādām Eiropas valstīm: Kauņas biennāle, Latvijas Jaunā teātra institūts, KUNSTrePUBLIC (Berlīne), Folkestone Fringe (Folkstouna), Latitudo SRL (Roma), LAB 852 (Zagreba), Prāgas biennāle, EVA International – Īrijas biennāle (Limerika), META Cultural Foundation (Bukareste), CCA – Tbilisi Laikmetīgās Mākslas centrs, Ideias Emergentes (Porto), Novo Kulturno Naselje (Novisada), Styleconception (Insbruk
Rīgā rezidējošie mākslinieki
Māra Gaņģe (1988) ir teātra režisore no Rīgas, kura strādā objektu teātrī un veido lelles. Māra attīsta savu leļļu teātra valodu, nereti eksperimentējot ar leļļu teātra un laikmetīgās dejas sintēzi. Jauno mākslinieci interesē vizualitāte un vizuālais teātris, lelles un materialitāte – gan nedzīvos priekšmetos, gan cilvēka ķermenī. Šobrīd Māra strādā ar neredzīgiem un vājredzīgiem cilvēkiem, rīkojot fiziskā un eksperimentālā teātra darbnīcas sadarbībā ar Latvijas Neredzīgo biedrību un pēta to, kā teātri iespējams pieredzēt vājredzīgiem un neredzīgiem cilvēkiem.
Krišjānis Elviks (1992) ir daudzpusīgs mākslinieks ar izglītību scenogrāfijā. Viņu interesē cilvēks, humānisms un sabiedrība, kā arī laika un telpas aspekts mākslā. Krišjāņa darbi tiecas pētīt toleranci, naidu, seksualitāti, reliģiju, tie ir provokatīvi, ironijas pilni un konvencionālās normas un vērtības apšauboši. 2017. gadā Elviks saņēma Ināras Teterevas stipendiju un veidoja pirmo solo izstādi “Cuntemporary”.
Briselē mītošā latviešu māksliniece Kate Krolle (1984) ir absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmiju un prestižo pēcdiploma mākslas un audiovizuālo pētniecības centru Le Fresnoy Francijā, iegūstot Les amis du Fresnoy apbalvojumu. Kati interesē attiecības ar dabu un tās saikne ar cilvēka dzīvi, pieredzi un instinktiem, kā arī vientulība kā nepārejošs cilvēka esības stāvoklis. Savus atklājumus šai jomā viņa pārvērš precīzos, smalki niansētos darbos, kuru uztverei nepieciešams laiks, spēja apstāties un vērot.
Jon Law (1986) ir mūziķis un skaņu mākslinieks no Lielbritānijas, kurš veido iespaidīgas, lauka ierakstos balstītas skaņas instalācijas un performances. Džona interese strādāt nepieejamās vietās ir saistīta ar viņa lietoto ierakstu un skaņu veidošanas un atskaņošanas metodi, kurā lokalitātei ir ārkārtīgi liela nozīme. Kopš 2014. gada Lovs aktīvi sadarbojas ar vizuālajiem māksliniekiem un piedalās solo un grupas izstādēs Lielbritānijā, Īrijā, Itālijā.
Gian Maria Tosatti (1980) ir itāļu mākslinieks un scenogrāfs ar padziļinātu interesi par arhitektūras un vizuālās mākslas attiecībām. Viņa mākslas prakse balstās ilgstošā vietas izpētē un interesē par identitāti un to veidojošiem politiskiem un garīgiem aspektiem. Tosati strādā arī par publicistu un raksta esejas par mākslu un politiku. Viņa darbi ir izstādīti Itālijā, ASV, Izraēlā, Kubā un recenzēti tādos mākslas izdevumos kā ArtReview, Domus un Artribune.
Rezidenci īsteno Latvijas Jaunā teātra institūts un projekts ir daļa no “Magic Carpets” platformas aktivitātēm. Atbalsta ES programma “Radošā Eiropa” un Valsts Kultūrkapitāla fonds.
Foto: Džanmarija Tozati “New Men’s Land (Star)” (2016)
Atpakaļ