Skotu mākslinieces Klēras Kaningemas meistarklase cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiemNo 7. līdz 9. novembrim Rīgā viesosies skotu māksliniece Klēra Kaningema (Claire Cunningham), kas sevi dēvē par “dejotāju ar kruķiem”, lai sniegtu trīs dienu meistarklasi par skatuves mākslu caur ķermeņa kustību pieredzi un deju. Meistarklasē aicināti piedalīties cilvēki ar funkcionāliem traucējumiem, kuri vēlētos sevi attīstīt performanču un skatuves mākslā.

Cik bieži uz profesionālās skatuves iespējams redzēt vietējos māksliniekus ar invaliditāti? Situācija ir visai kritiska Baltijā kopumā, tādēļ Latvijas Jaunā teātra institūts piedāvā unikālu iespēju cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem – piedzīvot meistarklasi Klēras Kaningemas vadībā.

Klēra Kaningema ir viena no Apvienotās Karalistes starptautiski atzītākajām māksliniecēm ar kustību traucējumiem, kura, konceptualizējot “kruķa” jēdzienu, sniedz iedvesmojošu piemēru iekļaujošas mākslas prakses īstenošanā. Kā saka pati māksliniece: “Tā ir absolūta nepieciešamība atspoguļot invaliditāti uz skatuves, citādi mēs neatspoguļojam visu sabiedrību. Invaliditāte ir dabisks eksistences stāvoklis, kas pastāv cilvēcē. Tā ir dabiska dzīves sastāvdaļa. Invaliditāte – tas nav nekas anormāls. Tā ir pilnīgi normāla daļa no mūsu dzīves.”

◾️ Klēras Kaningemas meistarklase paredzēta cilvēkiem ar kustību traucējumiem, kas sevi vēlas attīstīt teātra skatuves mākslā;
◾️ Meistarklase norisināsies no 7. līdz 9. novembrim 11:00 – 17:00, Rīgā;
◾️ Meistarklase norisināsies angļu valodā;
◾️ Lai pieteiktos meistarklasei, līdz šī gada 27. oktobrim jāaizpilda anketa. Kopumā tiks uzņemti maksimums 12 dalībnieki.

Meistarklašu un lekcijas norises vieta tiks izziņota tuvākajā laikā (norises vieta būs pieejama cilvēkiem ar kustību traucējumiem). Meistarklase tiks papildināta ar 1 publisko notikumu – Klēras Kaningemas lekciju/performanci “4 Legs Good” 9. novembrī (angļu valodā).

Lūgums ņemt vērā, ka meistarklase būs intensīvs 3 dienu darbs, pavadot tajā 6 stundas katru dienu (ieskaitot pusdienu pauzi). Ja Jums ir īpašas pieejamības prasības (piemēram, nepieciešams zīmju valodas tulks), aicinām to norādīt anketā. Meistarklases dalībniekiem nakšņošana netiks nodrošināta, uz meistarklasēm būs jāierodas katru dienu (norises vietā Rīgā). Meistarklasei tiks izvēlēti augsti motivēti dalībnieki, kuri vēlētos sevi attīstīt performanču mākslā arī turpmāk.

Klēra Kaningema (Claire Cunningham) ir izpildītāja un starpdisciplināru projektu radītāja, kas šobrīd sadarbojas ar tēlotājmākslas teātri “Tanzhaus NRW” Diseldorfā, kā arī Londonas laikmetīgās dejas centru “The Place”. Kaningema ir viena no starptautiski atzītākajām māksliniecēm ar invaliditāti. Viņas darbi pēta ķermeņa fiziskās spējas un potenciālu, atsakoties no tradicionālas dejas tehnikas. Mākslinieci interesē invaliditātes ietekme ne tikai attiecībā uz kultūras jomu, bet arī sabiedrības priekšstatiem par vērtībām, saikni un savstarpējo atkarību.

Jautājumu gadījumā rakstīt e-pastu berzina.liba@gmail.com vai zvanīt 28649014.

Projekts tiek līdzfinansēts Rīgas pilsētas Sabiedrības integrācijas programmas ietvaros.Atpakaļ