Skatuves mākslinieki no Latvijas piedalās Baltijas – Zviedrijas simpozijāNo 19. līdz 22. oktobrim Latvijas Jaunā teātra institūta mākslinieciskā vadītāja Beka Bergere kopā ar Latvijas laikmetīgās skatuves mākslas pārstāvjiem – Paulu Pļavnieci, Āri Matesoviču (teātra trupa “KVADRIFRONS”) un Laimu Jaunzemi (zināšanu platforma “Neiztaisnojot Deju”) – tika uzaicināti piedalīties Zviedrijas teātra telpas “Konträr” rīkotajā pirmajā Zviedrijas-Baltijas simpozijā, kura mērķis bija veicināt plašākas sadarbības uzsākšanu un Baltijas valstu mākslinieku pārstāvniecību Zviedrijā, kā arī zviedru mākslinieku pārstāvniecību Baltijas valstīs.

Šī simpozija rīkošanu sekmēja “Konträr” pārstāvju viesošanās un tikšanās ar laikmetīgās skatuves mākslas pārstāvjiem Baltijas valstīs maijā un šī gada Starptautiskā jaunā teātra festivāla “Homo Novus” apmeklējums septembrī.

Trīs dienu laikā deviņi Baltijas valstu pārstāvji kopā ar “Konträr” kuratoriem viesojās teātra un dejas telpās “MDT” (“Stiftelsen Moderna Dansteatern”) un “Teatern Utan Reaktionärer”, apmeklēja “K.Polyfon” izrādes “Māja meža galā” ģenerālmēģinājumu un “PotatoPotato” performanci “Gara pasaule paceļas”.

Simpozija noslēguma dienā līdztekus dalībniekiem no Latvijas ar savu skatuves mākslas praksi 10 minūšu ilgās perzentācijās dalījās skatuves mākslinieki un nozares pārstāvji no Zviedrijas – Ebba Petrén, Mille Bostedt, Mattias Lech, Ellen Norlund, K.Polyfon, Majula Drammeh, Johanna Malma, Olofs Runstens, Sanna Colling, Marie Nikazm Bakken, Sepideh Hodarahmi, Goosebumps, no Igaunijas – Maarja Kalmre (Kanuti Gildi SAAL) un Kaie Olmre (Elektron), un Grēta Grinevičiūte no Lietuvas.

“Simpozijā mums bija lieliska iespēja pārstāvēt teātra trupu “KVADRIFRONS” turpinot jau iesāktas draudzības un veidojot jaunas, potenciālas sadarbības ar Lietuvas, Igaunijas un Zviedrijas teātra profesionāļiem. Šajās dienās apskatījām vairākus Stokholmas nevalstiskos teātrus un sarunās ar to pārstāvjiem uzzinājām daudz jauna par viņu ilggadējo pieredzi un darbības modeļiem, gūstot atziņas un metodes, ko izmantosim savā darbībā. Tāpat apmeklējām arī izrādes simpozija rīkotāju teātrī “Konträr” un Stokholmas Nacionālajā teātrī, kurš, pēc vietējo teiktā, pēdējās sezonās ieguvis jaunu mākliniecisku un laikmetīgu virzību. Simpozija noslēdzošajā dienā mums bija iespēja prezentēt savu organizāciju pičingā, kur uzklausījām un iedvesmojāmies no citu mākslinieku radošās darbības, kā arī prezentējām sevi un savas izrādes. Uzskatām, ka šī pieredze noteikti būs auglīga un attīstību rosinoša mūsu organizācijas darbībai, kā arī atvērti raugāmies nākotnē, cerot uz sadarbībām ar jauniegūtajiem kolēģiem.
Paldies rīkotājiem, mums bija lieliskas un bagātinošas dienas Stokholmā!” – Paula un Āris (KVADRIFRONS)

“Vispirms īpaši vēlos pateikties “Konträr” par mājīgu uzņemšanu un šī pasākuma organizēšanu Stokholmā. Mēs novērtējam, cik rūpīgi un pārdomāti bija izplānota pasākumu programma. Bija vērtīgi ielūkoties Baltijas kolēģu mākslinieciskajā un attiecību veidošanas praksē un iepazīt viņus šajā kontekstā kopā ar zviedru māksliniekiem. Esmu jau agrāk novērojusi, ka kļūstam savstarpēji atvērtāki, satiekoties jaunos kontekstos. Mēs apmeklējām dažādas, lielākas un mazākas pasākumu norises vietas, un uzzinājām, kā vietējie strādā un sadarbojas ar kopienām. Šis ir sarežģīts laiks daudzviet pasaulē, tāpēc jo īpaši novērtējam šādas iespējas satikties, apzināties savu māksliniecisko brīvību, dalīties un atbalstīt citam citu labākas nākotnes vārdā, nodrošinot resursu un kritiskas mākslas prakses apmaiņu. Īpaši personiski man iekrita sirdī tas, ko sacīja Baltijas valstu un Zviedrijas kolēģi, kas gādā par lielākām kontrkultūras struktūrām, koncepcijām telpām – jūs esat neticami, īpaši un pat ar visu izdegšanu tā nekad arī neizdegat. Kā tajā dziesmā – “es labāk izdegu, nekā izgaistu!”” – Laima JaunzemaAtpakaļ