SIF projekta pirmais posms – visi ceļi ved uz Latgali!



2025. gada pirmajā pusgadā ar Sabiedrības intergrācijas fonda atbalstu Latvijas Jaunā teātra institūta (LJTI) komanda vairākas reizes devās darba vizītēs uz Latgali, lai satiktos ar skatuves mākslas nozares kolēģiem, kopienu pārstāvjiem un iespējamajiem sadarbības partneriem.

Gada sākumā Daugavpilī LJTI producente Sandra Lapkovska un radošā direktore Santa Remere tikās ar biedrības “New East” valdes pārstāvjiem Jorenu Dobkeviču un Alinu Hačetlovu, Kultūras un izglītības programmu kuratori Marinu Ivanovu un režisoru Eduardu Beļņikovu, lai izskatītu sadarbības iespējas šī gada festivālā “Homo Novus”. Apzinājām kopienas vajadzības un tēmas, kas ir aktuālas tieši jauno un aktīvo reģiona iedzīvotāju lokā.

Tāpat šajā reizē LJTI pārstāves tikās ar biedrības “Cita Daugavpils” pārstāvēm Ingu Belousu un Diānu Soldāni, Daugavpils universitātes pasniedzēju Elīnu Vaļjevu un Rotko muzeja vadītāju Māri Čakču, lai izskatītu daudzveidīgākas sadarbības iespējas ar Daugavpils kultūras telpām un to publiku.

Aprīlī uz Daugavpili devāmies atkārtoti, šoreiz jau visas biedrības darbinieces, jo šajā vietā 1995. gadā norisinājās pirmais festivāls “Homo Novus”, kas šogad – savā trīsdesmitgadē – atgriezīsies Daugavpilī ar īpašu 24 stundu programmu.

Jau mērķtiecīgi apmeklējot konkrētās kultūrvietas un zāles, kurās plānotas festivāla izrādes, izrunājām saturiskos un producēšanas jautājumus ar vietējo kuratori Marinu Ivanovu, kura būs atbildīga par festivāla programmas “24 h Daugavpilī” producēšanu. Īpaša uzmanība tika pievērsta tieši telpu pieejamības aspektiem.

LJTI pārstāves tikās arī ar Daugavpils universitātes rektora vietnieku attīstības jautājumos Jāni Kudiņu, kā arī apskatīja visas Daugavpils teātra zāles un Vienības nama koncertzāli.

Izpētes rezultātā radošā komanda ir izveidojusi norises vietām atbilstošu un publikai potenciāli saistošu festivāla programmu, kas reflektē par šobrīd sabiedrībā aktuālām tēmām – drošību, dezinformāciju, ekoloģiju un minoritāšu pārstāvniecību – un spēj uzrunāt daudzveidīgu skatītāju loku. Programmā paredzētas trīs starptautiskas izrādes un vairāki vietējo mākslinieku darbi, kā arī biedrības “New East” rīkota informatīva pastaiga festivāla viesiem.

Jūnijā LJTI radošā direktore devās uz Ludzu, lai veiktu izpēti potenciālajām vasaras skolas vietām un tiktos ar sadarbības partneriem no J. Soikāna Ludzas mākslas skolas. Kopā ar biedrības “ISSP” vadītāju Jūliju Berkoviču, pedagoģi Ivetu Ladusāni un mākslinieci Mariku Čerņavsku pārrunājām Ludzas kopienu un pilsētu raksturojošos aspektus, kas veidos pamatu Ludzas vasaras skolas dalībnieku radošajam pētījumam caur vizuālās un skatuves mākslas prizmu. Pētāmo tēmu loks aptvers iedzīvotāju kulturālo daudzveidību, vēsturiskā kultūras mantojuma saglabāšanu, aktīvās sieviešu kopienas un “neredzamās” mazaizsargāto iedzīvotāju grupas. Līdzdalības mākslas praksei veltītā vasaras skola “Vietas scenāriji: Ludza” pieredzējušu starptautisko mentoru vadībā norisināsies no 20. līdz 27. jūlijam, kad jau atkal mūsu ceļi vedīs uz Latgali – Ludzu. Vasaras skolu rīko biedrība “ISSP” sadarbībā ar LJTI.

Pasākumu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.



Atpakaļ