Sācies nodarbību cikls skatuves mākslas pieejamības paplašināšanai



26. maijā ar pirmo nodarbību aizsācies Latvijas Jaunā teātra institūta (LJTI) skatuves mākslas darbnīcu cikls “Paplašinātā pieeja laikmetīgajai skatuves mākslai”, virtuāli divās sesijās pulcējot 38 skatuves mākslas un kultūras nozares profesionāļus. Nodarbību mērķis ir risināt jautājumus un izstrādāt praktiskus rīkus tam, kā mākslas notikumus padarīt atvērtus un pieejamus plašākam cilvēku lokam, primāri domājot un iekļaujot personas ar kustību, redzes un dzirdes grūtībām. 

Pirmajā nodarbībā dalībniekiem bija iespēja reflektēt par valodas slodzi un semantiku, meklējot atbilstošākos apzīmējumus cilvēkiem ar redzes, dzirdes vai kustību invaliditātēm. Proti, kā ar leksikas palīdzību cilvēki ar invaliditāti tiek reprezentēti sabiedrībā, presē un medijos, un, pats būtiskākais, kā paši cilvēki ar šāda veida funkcionalitātes apgrūtinājumiem sevi redz, uztver un vēlas komunicēt sabiedrībā. Tāpat dalībniekiem bija iespēja iepazīties tuvāk ar trīs dažādo invaliditātes spektru – redzes, dzirdes un kustību – nepieciešamībām un specifiku, cilvēkiem ar šāda veida grūtībām izvēloties apmeklēt kādu kultūras vai sabiedrisku pasākumu vai nolemjot atteikties no notikuma apmeklēšanas infrastruktūras vai attieksmes kultūras dēļ.

Nākamās nodarbības notiks 2., 9. un 16. jūnijā tiešsaistes platformā “Zoom”. Cikla “Paplašinātā pieeja laikmetīgajai skatuves mākslai” laikā paredzētas četras nodarbības LJTI pieejamības projekta vadītāja Normunda Pīlipa vadībā, sadarbojoties ar Latvijas Nedzirdīgo savienības viceprezidenti Inesi Immuri un mākslas terapeiti un konsultanti Lību Bērziņu, vides pieejamības ekspertu Jurģi Briedi no apvienības “Apeirons“, kā arī citiem ekspertiem.

Eksperti turpmākajās tikšanās reizēs pieskarsies plašam tēmu lokam, koncentrējoties uz universālā dizaina pieeju, kas paredz ikviena pasākuma plānošanā, veidošanā un īstenošanā ar pārdomātiem risinājumiem informācijas, vides un īstenoto procesu aspektos parūpēties par pasākuma pieejamību ikvienam cilvēkam, neskatoties uz tā individuālajām uztveres un funkcionālajām spējām. Semināru sērijas noslēgumā tiks radītas vadlīnijas skatuves mākslas projektu atvērtībai personām ar funkcionāliem ierobežojumiem, kuras pēcāk bez maksas būs pieejamas plašākam interesentu lokam.

Papildu informācijas gadījumā lūdzam rakstīt Normundam Pīlipam (normunds@theatre.lv) vai LJTI mākslinieciskajai direktorei Bekai Bergerei (bek@theatre.lv).

Projekts “Paplašinātā pieeja laikmetīgajai skatuves mākslai” tiek līdzfinansēts Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Sabiedrības integrācijas programmas ietvaros.

Attēlā: ekrānšāviņš no “Paplašinātā pieeja laikmetīgajai skatuves mākslai” pirmās nodarbības



Atpakaļ