Paziņoti “Magic Carpets” laboratoriju cikla dalībnieki un pasniedzēji



Aprīlī biedrība “Latvijas Jaunā teātra institūts” aicināja skatuves māksliniekus pieteikties projekta “Magic Carpets” laboratoriju ciklā, kas veltīts mākslas darbu veidošanai sadarbībā ar kopienām. Ar prieku paziņojam laboratoriju dalībniekus: režisoru asistente Marina Ivanova, scenogrāfe Daina Šteinerte, režisors Roberts Dauburs, režisore Kaiva Kumerova, aktrise un producente Ivonda Vilsone, aktieris, dramaturgs un režisors Ēriks Vilsons, režisore Antra Austriņa, scenogrāfe Līga Zepa, horeogrāfe Laura Gorodko, “Resiliences Avots” centra speciāliste, kura ieguvusi bakalaura grādu aktiermākslā un kopienu programmā Lielbritānijā – Džeina Feldberga.

Laboratoriju ciklu veidos trīs klātienes darbnīcas, kas norisināsies dažādos Latvijas reģionos – Vidzemē, Zemgalē un Kurzemē. Platformas “Magic Carpets” iepriekšējo gadu dalībnieki – neformālās izglītības trenere Lauma Žubule, horeogrāfe un scenogrāfe Līga Ūbele, dramaturģe Elza Marta Ruža, teātra režisore Vita Malahova, starpdisciplinārie mākslinieki Arnis Aleinokovas (Lietuva), Džakopo Natoli (Jacoppo Natoli, Itālija) un teātra veidotāja Katrīna Dūka – dalīsies gan teorētiskās, gan praktiskās zināšanās par radošo darbu ar kopienām un šī procesa specifiku, sarežgītību un piedāvātajām iespējām. Līdztekus praktiskajām nodarbībām un lekcijām dalībniekus atbalstīs, konsultēs un palīdzēs idejām atrast dažādus attīstības virzienus divi mentori – teātra veidotāja, dramaturģe un kuratore Laura Stašāne un teātra režisors Gildas Aleksa (Lietuva).

Laura Stašāne ir teātra māksliniece, dramaturģe un kuratore no Rīgas. Šobrīd viņa studē skatuves mākslu ar sociālo ievirzi Malmes Teātra akadēmijā Zviedrijā, un viņas darbs ir veltīts tam, kā mēs ekoloģiskās krīzes laikā piedzīvojam un sastopamies ar cilvēka un vairāk nekā cilvēka pasauli. Laura daudzus gadus bija daļa no starptautiskā jaunā teātra festivāla “Homo Novus”, bieži strādājot ar vietai specifiskiem un kopienas projektiem. Kopš 2020. gada viņa kā māksliniece un aktīviste strādā ar tēmu par vardarbību ģimenē Latvijā, vairojot izpratni un sadarbībā ar daudziem brīnišķīgiem māksliniekiem radot virkni darbu, no kuriem nozīmīgākie ir dokumentālā instalācija un digitālā platforma “Lietisko pierādījumu muzejs” un dzejas un dokumentālā grāmata “Neviens Tev neticēs”.

Gildas Aleksa ir teātra režisors, mākslinieciskais vadītājs vienai no galvenajām Lietuvas organizācijām, kas stratēģiski attīsta laikmetīgā cirka jomu valstī un Baltijas reģionā, “Teatronas”, kā arī starptautiskā laikmetīgā cirka festivāla “Cirkuliacija” programmas kurators. Kā teātra režisors viņš veido teātra un cirka izrādes neatkarīgajos un valsts teātros, konsultē māksliniekus dramaturģijas, režijas un producēšanas jomā.

Pirmā laboratoriju cikla darbnīca norisināsies no 9. līdz 11. maijam Kārļa muižā, Cēsu novadā, Vidzemē.
To iesākt esam aicinājuši ar projektu “Magic Carpets” tiešā veidā nesaistītus, bet darbā ar kopienām pieredzējušus vietējos skatuves mākslas nozares pārstāvjus – dramaturgu Jāni Balodi un teātra, kino režisori, dramaturģi un starpdisciplināru projektu veidotāju Kristu Burāni, kā arī producenti Ievu Niedri – dalīties pieredzē ar praktiskiem piemēriem par īstenotajiem un iniciētajiem darbiem ar kopienām un pielietotajām metodēm.

Darbnīcas turpinājumā neformālās izglītības trenere Lauma Žubule mudinās dalībniekus domāt par ētiku kopienas mākslas projektos. Ko mums katram nozīmē ētika un kā tā izpaužas mākslā? Ētiskās dilemmas kopienas mākslas procesos: starp mākslinieka vīziju un kopienas vajadzībām. Kā veidot cieņpilnu sadarbību ar kopienas dalībniekiem? Kur sākas un beidzas mākslinieka atbildība? Praktiski piemēri un grupu diskusijas par reālām situācijām.

Otrā laboratorijas cikla darbnīca no 23. līdz 25. maijam norisināsies Zemgalē.
Darbnīcā dramaturģe Elza Marta Ruža dalīsies pieredzē par darbu ar kopienu, kopā ar teātra mākslinieku Maksu Oliveiru Fernandesu (Portugāle) veidojot izrādi “Kaimiņš no Dzeltenās mājas (Stāsti no Sedas)”, kas tika izrādīta Valmieras vasaras teātra festivālā 2024. gadā – kā daļa no “Magic Carpets” rezidences. Horeogrāfe, scenogrāfe Līga Ūbele dalīsies ar savu pieredzi “Magic Carpets” rezidencē Dienas centrā “Ķengarags”. “Procesa laikā saskāros ar trīs galvenajiem izaicinājumiem: kā atrast kopienu un pēc tam nodibināt savstarpēju uzticēšanos, kā transformēt savu sākotnējo ieceri un nonākt līdz topošā notikuma tēmai kopā ar kopienu un kā neļaut iepriekš zināmajām darba metodēm noteikt lomu sadalījumu un procesa gaitu, bet tā vietā kopīgi ļauties nezināmajam. Apskatīsim arī konkrētus uzdevumus un paņēmienus, ko izmantoju darbā ar Dienas centra apmeklētājām.”

Starpdisciplinārs mākslinieks Arnis Aleinikovas (Lietuva) vadīs praktisku semināru par somatisko kustību, ķermeņa un prāta centrēšanu, automātisko rakstīšanu (sauktu arī par psihogrāfiju) un ekstātiskās dejas tehniku. Apvienojot šos elementus, dalībniekiem būs iespēja labāk iepazīt savu ķermeni, izvērst savas zināšanas par to, iedziļināties personības, identitātes tēmās un uzzināt, kā šīs tehnikas var noderēt kopienas veidošanas vai stiprināšanas pirmajā posmā.

Mākslinieks Džakopo Natoli (Itālija) dalīsies ar praktiskiem padomiem un ieteikumiem, kas atbildēs uz jautājumu: ‘’Ko māksliniekam nozīmē strādāt ar kopienu?”

Trešā laboratoriju cikla darbnīca no 6. līdz 7. jūnijam norisināsies Laidu muižā, Laidos, Kurzemē.
Pēdējā laboratorijā mākslinieki noslēgs darbu pie individuālo projektu skicēm, prezentēs tās un dosies arī kolektīvā pieredzes un izpētes braucienā uz Laikmetīgās dejas festivālu “Horos” Aizputē.

Foto: Lita Millere, izrādes “Kaimiņš no Dzeltenās mājas (Stāsti no Sedas)” skatītāji Valmieras vasaras teātra festivālā.

“Magic Carpets” ir “Radošās Eiropas” platforma, kas apvieno 17 (14 aktīvus dalībniekus un 3 partnerus 2025.-2028. gadā) Eiropas kultūras organizācijas, kuras rada iespējas māksliniekiem doties uz dažādām valstīm un kopā ar vietējiem māksliniekiem un kopienām radīt jaunus darbus, kas izceļ vietējās īpatnības un kompensē stāstu stāstīšanas trūkumu mūsdienu sabiedrībā, veicinot kultūras pieejamību, kultūras aktivitātes un līdzdalību.

Informācija par visām projekta “Magic Carpets” īstenotajām rezidencēm un notikumiem atrodama šeit!
Vairāk informācijas par platformu “Magic Carpets”: magiccarpets.eu
“Magic Carpets” platformu finansiāli atbalsta ES programma “Radošā Eiropa”.



Atpakaļ