“Orestija ar sievietes sirdi”. Lekcija, lugas lasījums un tikšanās ar autori Džuzepīnu NorčuLatvijas Jaunā teātra institūts sadarbībā ar Itālijas vēstniecību Latvijā šī gada 8. martā plkst. 18:00 Rīgā, K.K. fon Stricka villā rīko sengrieķu mītu varonēm veltītu sarunu vakaru ar itāļu autores Džuzepīnas Norčas (Giuseppina Norcia) piedalīšanos. Vakarā paredzēts Džuzepīnes Norčas lugas “Orestija ar sievietes sirdi” lasījums Gunas Zariņas izpildījumā un saruna ar autori par mītu interpretāciju dažādos laikmetos. Sarunā piedalīsies arī kinozinātniece Inga Pērkone, literatūrzinātnes doktore un dzejniece Anna Auziņa, kā arī teātra kritiķe un pētniece Kitija Balcare. Lugu latviešu valodā tulkojusi Dace Meiere. Savukārt 7. martā Raiņa un Aspazijas mājā, Baznīcas ielā 30 lugas autore un iestudējumu režisors Džanluka Barbadori aicina uz pēcpusdienas sarunu un debatēm par mīta lomu agorā jeb aktuālajā dzīves telpā.

2022. gadā sarakstītā “Orestija ar sievietes sirdi” līdz šim iestudēta Kolumbijā, Ekvadorā, Gvatemalā, Meksikā, savukārt Rīgas skatītāji varēs pieredzēt dramatizētu šī darba lasījumu. Džuzepīnas Norčas rakstītajā tekstā, kurā kā no tiesas kanceles tiks tiesāts Orests, paceļas balss, dzīves un gudrības, taisnīguma un sirdsapziņas dziesma, kas izseko Atrīdu (upurēšanās un atriebības alku satricinātas ģimenes) un kara vēsturi.  Monologā, kas mijas starp izmeklēšanu, drāmu un tiesneša runu, mēs dzirdam varoņu balsis, gan cilvēciskās – Klitaimnestras, Oresta, Elektras, Kasandras, Agamemonona, Ifigenijas, gan dievišķās – Apollona, Erīniju, Atēnas un Metīdas.

Taisnīgums un atriebība, tēva vārds un mātes vārds, daba un progress, manipulācija ar patiesību un tās atklāšana, laiks – ceļojums, kas aizgūts no šī sensenā stāsta un rezonē ar mūsdienu aktualitātēm un dzīves lielajiem jautājumiem. Aishila iezīmētajā ceļā antīkā balss mijas ar Džuzepīnas Norčas balsi un vienlaikus rezonē ar Pjēra Paolo Pazolīni balsi, kurš “Orestiju” tulkojis un “pārrakstījis” 1960. gados. “Orestija ar sievietes sirdi” seko precīzam domu un jūtu pavedienam, pārskatot un pārrakstot mītisko mantojumu, raugoties gan ārpus telpas, gan sevī,  remiksējot iedvesmas avotus un uzdodot arvien  jaunus jautājumus.

Rakstniece, sengrieķu kultūras pazinēja un popularizētāja Džuzepīna Norča plāno maršrutus, rada dramaturģiju un priekšlasījumus, iedvesmojoties no mītiem un vietām, kam ir veltījusi savus projektus un publikācijas. Viņa jau vairāk nekā divdesmit gadus sadarbojas ar Romas Nacionālo senās drāmas institūtu (INDA), kur tostarp pasniedz antīko dramaturģiju. Norča ir daudzu mītam veltītu grāmatu autore.

Lugas lasījuma iniciatore ir aktrise Guna Zariņa, kurai šis darbs rosinājis jaunus radošus meklējumus. Luga skar ne tikai feminisma tēmu, bet reflektē arī par mīta lomu mūsdienu kultūrā. Notikuma scenogrāfiju veido māksliniece Sabīne Vernere. Lugas lasījuma kurators, itāļu režisors Džanluka Barbadori (Gianluca Barbadori) ir pieredzējis skatuves mākslas pasniedzējs, kurš bieži strādājis ar sociāli mazaizsargātajām grupām, tostarp sievietēm un imigrantiem visdažādākajās pasaules valstīs. Uz tikšanos ar autori un režisoru 7. martā Raiņa un Aspazijas mājā īpaši gaidīti teātra mākslas studenti un profesionāļi, sengrieķu un itāļu kultūras pazinēji, kā arī ikviens interesents. 

Tikšanās ar lugas “Orestija ar sievietes sirdi” autori Džuzepīnu Norču un režisoru Džanluku Barbadori notiks Raiņa un Aspazijas mājā, 7. martā 17:30

Ieejas biļetes: 2 EUR, senioriem – 1,50 EUR; Latvijas Kultūras akadēmijas studentiem – ar ielūgumiem

Lugas “Orestija ar sievietes sirdi” lasījums un sarunu vakars notiks K.K. fon Stricka villā, 8. martā plskt. 18:00.

Facebook pasākums: Orestija ar sievietes sirdi

Biļetes cena 5 EUR. Biļetes pieejamas tiešsaistes biļešu tirdzniecības vietnē apmekle.lv. (IZPĀRDOTS)

Rīko Latvijas Jaunā teātra institūts sadarbībā ar Itālijas vēstniecību, atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.

Ziņa publicēta: 19.02.2024Atpakaļ