Noslēdzies projekts “Apvērsums”Ar Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) grantu atbalstu Latvijas Jaunā teātra institūts (LJTI) un Norvēģijas partneris “Rosendal Teater”  no 2021. gada 15. decembra līdz 2023. gada 1. jūnijam realizēja starptautisku sadarbības projektu un jauno kuratoru apmācības programmu “Apvērsums” (“The Shake Down”). Aicinot jauniešus iesaistīties noteicošos amatos un pasākumu rīkošanā, vēlējāmies mazināt zināšanu, pieredzes un finansiālo iespēju atšķirības, kuru dēļ jaunieši novēršas no kultūras un mākslas pasākumiem, un tādējādi padarīt mākslas procesus pieejamus pēc iespējas daudzveidīgākām sabiedrības grupām.

Projekts piedāvāja desmit Latvijas un Norvēģijas jauniešiem vecumā no 16 līdz 18 gadiem praksē apgūt festivālu rīkošanas iemaņas. 15 mēnešu ilgās programmas laikā jaunieši piedalījās pieredzējušu mentoru un mākslinieku vadītos tiešsaistes semināros, iepazina laikmetīgās skatuves mākslas profesionālo vidi un festivālu producēšanas principus, sekoja līdzi vietējiem un starptautiskiem mākslas notikumiem, kā arī devās pieredzes apmaiņas braucienos pie sadarbības valsts partneriem. Programmas ietvaros jaunie kuratori patstāvīgi organizēja divus starptautiskus skatuves mākslas notikumus – “Apvērsuma” programmu Starptautiskajā jaunā teātra festivālā “Homo Novus” 2022. gada septembrī Rīgā un Starptautiskajā mākslas festivālā “Bastard” 2023. gadā Tronheimā, Norvēģijā.

Noslēdzot projektu, jaunie kuratori dalās pārdomās un emocijās par “Apvērsuma” pieredzi:

 • Karu: Joprojām nezinu, kā mēs nokūrējām divus festivālus un cik daudz uzslavu un atzinību mēs esam pelnījuši par to, bet mēs to izdarījām un tur jau tā jēga. Vismaz varu lielīties, ka mans vārds ir “Dienā”.
 • Ikars: Maģiska aizrautības un izdegšanas kombinācija!
 • Estere: beigās viss būs labi.
 • Alberts: Šis projekts man ir iemācījis ļoti daudz prasmju gan skaistajā Tronheimas festivālā, uz kurieni varējām aizvest daļiņu Baltijas kultūras, gan nepieradinātajā un aizraujošajā Homo Novus Rīgā, kur bija jāstrādā gan ar aktieriem, gan jāmeklē motorzāģis.
 • Samuels: “Apvērsums” uz pusotru gadu kļuva par lielu daļu manas dzīves un noteikti ietekmēs arī turpmāko, šis projekts ir izmainījis manu skatu uz mākslu un to, kāda māksla mūsu sabiedrībā vispār ir vajadzīga. Tā ir pieredze, kuru nekad neaizmirsīšu un kas devusi tik daudz, ka nav iespējams to īsi izstāstīt.
 • Margita: “Čuk, čuk, čuk,” teica vilciens, jau atkal nobraucot no sliedēm. Atbildot uz katru jautājumu, rodas simtiem jaunu.
 • Zahida: Festivāli bija ļoti jautri!
 • Nikolajs: Paldies par šo pieredzi! Esmu atradis jaunus draugus un sadarbības partnerus, ieguvis zināšanas, kuras nebiju iztēlojies kādreiz iegūstam, sniedzis festivālu apmeklētājiem patīkamu pieredzi un vissvarīgākais – radījis ko tādu, par ko varam lepoties kā komanda!
 • Heda: Paldies par šo iespēju muļķoties ar man līdzīgiem cilvēkiem! Paldies par iespēju satikt cilvēkus ar līdzīgu pasaules skatījumu un uzskatiem! Paldies par iespēju dalīties ar idejām, kas sprakšķ manā prātā!
 •  

  Vairāk par jauniešu pieredzi projektā lasiet intervijā “Satori”!

  Aicinām atskatīties uz projekta notikumiem:

 • Rezidence Norvēģijā
 • Rezidence Cēsīs
 • Programma “Apvērsums” festivālā “Homo Novus”
 • Programma “Apvērsums” festivālā “Bastard”, Norvēģijā
 •  

  Projekts “Apvērsums” (Nr. EEZ/2021/1/15) tapis Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014. – 2021. gada perioda programmas “Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība” konkursa “Atbalsts profesionālās mākslas un kultūras produktu radīšanai bērnu un jauniešu auditorijai” ietvaros. Projekta kopējās attiecināmās izmaksas ir 249 635,00 EUR, no kurām 212 189,75 EUR sedz Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta, bet 37 445,25 EUR valsts budžeta līdzfinansējums. Projekta mērķis ir veicināt jauniešu iesaisti sabiedrībai nozīmīgu jautājumu risināšanā un līdzdalību pilsētas kultūras dzīvē.
  Strādājam kopā iekļaujošai un konkurētspējīgai Eiropai! Vairāk: eeagrants.lv

        Atpakaļ