Noslēdzies “Magic Carpets” laboratoriju cikls skatuves māksliniekiem par darbu ar kopienām



2025. gada pavasarī Latvijas Jaunā teātra institūts organizēja laboratoriju ciklu skatuves māksliniekiem trīs daļās un trīs dažādos Latvijas reģionos – Vidzemē, Zemgalē un Kurzemē. Laboratorijas bija daļa no starptautiskā projekta “Magic Carpets”, un to mērķis bija padziļināt zināšanas par mākslas darbu veidošanas procesu sadarbībā ar kopienām.

Laboratoriju ciklā piedalījās dažādu jomu skatuves mākslinieki – režisori, dramaturgi, scenogrāfi, horeogrāfi, aktieri u.c. Viņi ieguva gan teorētiskas, gan praktiskas zināšanas par kopienu iesaisti mākslinieciskajos procesos.

Dalībnieki: Antra Austriņa, Roberts Dauburs, Džeina Feldberga, Laura Gorodko, Kaiva Kumerova, Daina Šteinerte, Ivonda Vilsone, Ēriks Vilsons, Līga Zepa.

Laboratoriju saturu veidoja iepriekšējo gadu “Magic Carpets” platformas mākslinieki, kuri dalījās savā pieredzē par kopienu mākslas projektiem, – Līga Ūbele, Arnis Aleinikovas (Lietuva), Elza Marta Ruža, Vita Malahova, Lauma Žubule, Katrīna Dūka, Džakopo Natoli (Jacopo Natoli, Itālija) un Lauma Žubule. Tāpat arī eksperti par kopienu teātri Latvijā – Krista Burāne, Jānis Balodis un Ieva Niedra. Laboratoriju cikla laikā dalībniekus profesionāli atbalstīja un konsultēja mentori Laura Stašāne un Gildas Aleksa (Lietuva).

Foto: Lelde Goba, Laura Gorodko

Pirmā darbnīca notika Kārļa muižā, Vidzemē (9.–11. maijs). Tās laikā ar pieredzes stāstiem dalījās režisore un dramaturģe Krista Burāne, dramaturgs Jānis Balodis un producente Ieva Niedre. Ētikas aspektus darbā ar kopienām skaidroja Lauma Žubule, aicinot diskutēt par mākslinieka atbildību, cieņpilnas sadarbības principiem un iespējamiem izaicinājumiem.

Foto: Ingus Bajārs

Zemgalē, Kārklu muižā, (23.–25. maijs) norisinājās otrā darbnīca, kurā īpaša uzmanība tika pievērsta praktiskām metodēm. Ar konkrētu piemēru, proti, izrādes “Kaimiņš no dzeltenās mājas. Stāsti no Sedas” tapšanas pieredzi dalījās dramaturģe Elza Marta Ruža, savukārt horeogrāfe un scenogrāfe Līga Ūbele iepazīstināja ar savu darbu Dienas centrā “Ķengarags” “Magic Carpets” rezidences ietvaros, īpaši uzsverot uzticības veidošanu un idejas transformāciju kopienas kontekstā.

Māksliniece Vita Malahova dalījās savā pieredzē darbā ar patvēruma meklētājiem Latvijā un ārvalstīs. Viņa sniedza praktiskas metodes un vingrinājumus, kā veidot radošas aktivitātes grupās, kam nav kopīgas valodas un kuru dalībnieki atšķiras pēc vecuma, reliģijas un interesēm. Galvenā vadlīnija — nevis cīnīties ar šķēršļiem, bet izmantot tos kā impulsu savu, konkrētajam darbam piemērotu metožu radīšanai.

Teātra veidotāja Katrīna Dūka dalījās ar vairāku projektu pieredzi darbā ar neaizsargātām sociālajām grupām un viņu personīgajiem stāstiem. Dalībniekiem tika piedāvātas stratēģijas un kopīgi uzdevumi, lai aktivizētu savus ķermeņus kā arhīvus – vietas, no kurām izcelt atmiņas, emocijas un notikumus. Noslēgumā tika aplūkoti atgriezeniskās saites sniegšanas veidi, lai kopienas ietvaros reflektētu par jaunrades procesiem un mākslinieciskajām izvēlēm.

Lietuviešu mākslinieks Arnis Aleinikovas vadīja praktisku darbnīcu par somatisko kustību, ķermeņa un prāta centrēšanu, automātisko rakstīšanu (sauktu arī par psihogrāfiju) un ekstātiskās dejas tehniku. Apvienojot šos elementus, dalībniekiem bija iespēja labāk iepazīt savu ķermeni, paplašināt zināšanas par to, iedziļināties personības, identitātes tēmās un uzzināt, kā šīs tehnikas var noderēt kopienas veidošanā.

Foto: Lelde Goba, Mārtiņš Kreilis

Trešajā darbnīcā, kas notika Kurzemē, Laidu muižā (6.–8. jūnijs), uzmanība tika veltīta individuālo darbu skiču prezentācijām, atgriezeniskās saites došanai un saņemšanai.

Idejas, pie kurām dalībnieki strādāja, aptvēra daudzveidīgu tēmu loku darbā ar dažādām kopienām. Kolektīvajās sarunās un tikšanos laikā ar mentoriem, dalībnieki strādāja pie individuālo ideju attīstīšanas gan laboratoriju laikā, gan laikā starp tām.

Noslēdzošajā laboratorijā dalībnieki, mentori un organizatori kopīgi arī apmeklēja laikmetīgās dejas festivālu “Horos”, Aizputē, lai smeltos iedvesmu jaunām idejām un sadarbībām, kā arī atbalstītu skatuves mākslas nozares kolēģus.

Laboratoriju cikls bija vērtīga platforma savstarpējai pieredzes apmaiņai, radošai izpētei un profesionālai izaugsmei. Tas vēlreiz apliecināja, ka darbs ar kopienām var būt mākslinieciski nozīmīgs un vienlaikus sociāli jēgpilns, ļaujot māksliniekiem piedzīvot jaunas formas, lomas un atbildības mākslas procesā.

“Magic Carpets” ir “Radošās Eiropas” platforma, kas apvieno 17 (14 aktīvus dalībniekus un 3 partnerus 2025.-2028. gadā) Eiropas kultūras organizācijas, kuras rada iespējas māksliniekiem doties uz dažādām valstīm un kopā ar vietējiem māksliniekiem un kopienām radīt jaunus darbus, kas izceļ vietējās īpatnības un kompensē stāstu stāstīšanas trūkumu mūsdienu sabiedrībā, veicinot kultūras pieejamību, kultūras aktivitātes un līdzdalību.

Informācija par visām projekta “Magic Carpets” īstenotajām rezidencēm un notikumiem atrodama šeit!
Vairāk informācijas par platformu “Magic Carpets”: magiccarpets.eu
“Magic Carpets” platformu finansiāli atbalsta ES programma “Radošā Eiropa”.



Atpakaļ