“Meža skolas” sesiju ieraksti



Kopš 2022. gada oktobra biedrība “Latvijas Jaunā teātra institūts” īsteno projektu “Meža skola”, kurā kuratore Beka Bergere, mākslinieki Rebeka Birča, Daniels Pelcs, Sisija Vesterberga kopā ar vides aktīvistiem, zinātniekiem un vēl citiem māksliniekiem virtuāli izceļojuši visdažādākās ekosistēmas, sākot ar Ķemeru Nacionālā parka purvu, Helsinku priekšpilsētas Rastilas mežu, bijušo rūpniecības rajonu Stokholmā un vairākām citām dabas vietām, kas izceļas ar kādu īpašu, šai vietai raksturīgu stāstu. Ar vietējo zinātnieku, biotopu ekspertu un hidrologu iesaisti, esam diskutējuši par tik nozīmīgām, bet dažbrīd mākslas telpā piemirstām tēmām kā ūdens piesārņojums, purvu nosusināšana, meliorācija.

Katrā “Meža skolas” sesijā mākslinieki kopā ar zinātniekiem apskatīja konkrētās sesijas tēmu caur dažādām prizmām. Uzrunātie mākslinieki pārstāvēja dažādas mākslas jomas – vizuālo, performanču, starpdisciplināro mākslu – un tika izvēlēti balstoties uz sesiju tēmām un zinātnieku ieteikumiem. Tādējādi “Meža skolas” mērķis bija veidot sinerģiju starp māksliniekiem un zinātniekiem, lai aktualizētu konkrēto valstu un ekosistēmu dažādās šķautnes un sarežģījumus. Zemāk apkopoti “Meža skolas” sešu sesiju ieraksti. Aicinām izbaudīt atšķirīgās vietas, tēmas un diskusijas ar īpaši katrai sesijai izvēlētajiem māksliniekiem, zinātniekiem un aktīvistiem.

“Meža skolas” 1. sesijas ieraksts ar Rebeku Birču kādreizējā Norvēģijas meža substrātā.

 

Meža skolas 2. sesijas ieraksts ar Sisiju Vesterbergu no Stokholmas industriālā rajona

Meža skolas 3. sesijas ieraksts ar Aneti Pošivu-Bunkovsku, Beku Bergeri un Danielu Hengstu no Cenas tīreļa

Meža skolas 4. sesijas ieraksts ar Nanu Francisku Šotlenderi no “Nordhavn tip” Kopenhāgenā

 

Meža skolas 5. sesijas ieraksts ar Danielu Pelcu un Alisu Kofinu no meža Helsinku apkaimē Rastilā

Meža skolas noslēdzošās – 6. sesijas ieraksts ar māksliniekiem Rasu un Raiti Šmitiem un biotopu eksperti Aneti Pošivu-Bunkovsku

 

Meža skolas veidotāji
Rebeka Birča (NO) ir māksliniece, kura strādā ar cilvēku un viņu vietējo ainavu samezglojumiem. Viņas ilgtermiņa pētniecības projekts “Lichen Covered Stick” izsekoja cilvēka un ķērpja tikšanās vēsturei. Pašlaik viņa ir vieslektore Oslo Vides humanitāro zinātņu skolā.
Beka Bergere (LV) ir māksliniece un Latvijas Jaunā teātra institūta mākslinieciskā vadītāja. Personīgajā praksē viņa ir strādājusi Vācijas, Itālijas un Latvijas mežos un purvos, pētot un meklējot mehānismus, kā radīt mākslu dabai, ne cilvēkiem.
Daniels Pelcs (SE) ir mākslinieks, Rejmyre Art Lab līdzdibinātājs un Tēlotājmākslas akadēmijas profesors Somijā.
Sisija Vesterberga (SE) ir māksliniece, Rejmyre Art Lab līdzdibinātāja un vecākā pasniedzēja Konstfaka Mākslas, amatniecības un dizaina universitātē Zviedrijā.

Foto: Andrejs Strokins

Notikumu īsteno projekts “ACT: māksla, klimats, pārmaiņas”, atbalsta ES programma “Radošā Eiropa” un Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mobilitātes programma “Kultūra”

“ACT: māksla, klimats un pārmaiņas” ir Eiropas līmeņa sadarbības projekts, kura uzmanības centrā ir ekoloģija, klimats un sociālās pārmaiņas. Klimata krīzes, masveida izmiršanas un augošas nevienlīdzības laikā projekta partneri strādā kopā ar māksliniekiem, zinātniekiem un aktīvistiem, lai meklētu cerību, apvienotu plašu globālo perspektīvu ar specifiskām lokālajām iespējām un aicinātu rīkoties. “ACT” tīklojumā darbojas 10 partneri no 10 Eiropas valstīm. Papildu info: artclimatetransition.eu

  



Atpakaļ