Magic Carpets izrāde-instalācija “Svidanka” festivālā “Homo Novus”Šī gada pavasarī, reaģējot uz notiekošo Eiropā un pasaulē, starptautiskās platformas “Magic Carpets” ārzemju mākslinieku rezidenču projekti tika pārcelti, atcelti vai pielāgoti dodot iespēju pašmāju jaunajiem māksliniekiem realizēt sadarbības projektus ar vietējām kopienām.

LJTI īstenoja divus vietējo jauno mākslinieku rezidenču projektus – instalāciju “Svidanka” un izrādi “Lietisko pierādījumu muzejs”, kuri tika pirmizrādīti Starptautiskajā jaunā teātra festivālā “Homo Novus”, kas šogad norisinājās no 28. augusta līdz 10. septembrim Rīgā un Cēsīs.

Satikšanās telpa “Svidanka” tapa radošajai komandai – režisoram Alberto Didženaro, dramaturģei Lindai Krūmiņai, neformālās izglītības praktiķei Laumai Žubulei un producentei Sandrai Lapkovskai piecus mēnešus attālināti un vienu mēnesi klātienē strādājot ar desmit jauniešiem no Cēsu Audzināšanas iestādes nepilngadīgajiem (CAIN). Attālināti komandai pievienojās arī Īvija Meninga un Rianona Vaita no “Common Wealth” teātra Lielbritānijā, konsultējot un palīdzot ar dramaturģiskā materiāla veidošanu. Šo mēnešu laikā Mārtiņš, Cigans, Semanuels, Rafaels, Liepājnieks, Roberts, Kaspars, Puškins, Jautrais Andris un Pēteris sarunājoties ar radošo komandu, diskutējot, smejoties, klusējot, analizējot, atbildot un uzdodot jautājumus, dalījās savos pieaugšanas stāstos.

Šobrīd viņi dala vienu fizisko telpu, bet pieaugšanas stāsts un neatbildētie jautājumi par laiku iekšā, ārā, pirms un pēc soda izciešanas katram ir savi. Tos uzklausīt skatītāji tika aicināti no 2. līdz 6. septembrim zinātnes un mākslas centrā “Brūzis” Cēsīs, īpašā dramaturģiski un scenogrāfiski veidotā satikšanās telpā “Svidanka”. Piecu dienu laikā intīmā, vienam skatītājam veidotā satikšanās telpā,  to kopskaitā apmeklēja 85 cilvēki.  Skatītāji tika aicināti klausīties, skatīties, atbildēt uz puišu uzdotajiem jautājumiem un pašā noslēgumā nosūtīt jauniešiem vēstuli. Tā bija vieta, kura kādam, iespējams, palīdzēja uzcelt satikšanās tiltu, bet citam – nojaukt lēnām radušos nemanāmu sienu.

 

Līdztekus klātienes satikšanās vietai, tika izveidota arī tiešsaites “Svidanka”, vietne, kur iespēja nedaudz vairāk ielūkoties jautājumos, kas tika apskatīti projekta laikā un ieskatīties puišu stāstos – svidanka.wordpress.com

5. septembrī sadarbībā ar sarunu festivālu “Lampa” notika tiešsaistes saruna ar izrādes dalībniekiem “Svidanka ar čaļiem par un ap rētām”. Tās laikā skatītājiem bija iespēja aprunāties ar projekta dalībniekiem par puišu dzīvesstāstiem, atklāsmēm un stereotipiem, kas valda sabiedrībā.

Starptautiskā platforma “Magic Carpets” ir starptautisks projekts dažādu disciplīnu jaunu Eiropas mākslinieku mobilitātes un atpazīstamības veicināšanai, kas nodrošina māksliniekiem iespēju piedalīties radošās rezidencēs, kuru laikā viņi sadarbojas ar vietējām kopienām un māksliniekiem, lai radītu sociāli iekļaujošus un atbildīgus mākslas darbus.

“Magic Carpets” platformu un mākslinieču rezidences līdzfinansē ES programma “Radošā Eiropa” un LR Kultūras ministrija.Atpakaļ