LJTI iesaka – grāmata “Neviens tev neticēs”Dokumentālais projekts “Lietisko pierādījumu muzejs” un literatūras žurnāls “Punctum” šī gada decembrī izdeva grāmatu “Neviens tev neticēs”.


Krājums “Neviens tev neticēs” ir pirmā grāmata latviešu valodā ar tik daudz autoru dalību, kas pievēršas vardarbības ģimenē tēmai. 

Grāmata “Neviens tev neticēs” ir dokumentālo stāstu un dzejas krājums, kura uzmanības centrā ir vardarbības pieredze ģimenē un intīmajās attiecībās. Ideja par grāmatu radās 2021.gada vasarā pēc lasījumiem “Punctum” literatūras festivālā, kuros pirmo reizi satikās latviešu dzejnieki un “Lietisko pierādījumu muzeja” dalībnieces – vardarbībā cietušas sievietes, apliecinot nepieciešamību publiski runāt par šo pieredzi, lai tādējādi iedrošinātu cietušos, mainītu sabiedrības izpratni, zināšanas un attieksmi pret vardarbību.

Krājumā “Neviens tev neticēs” apkopoti Latvijas, Igaunijas un Polijas sieviešu personiski stāsti no “Lietisko pierādījumu muzejs” kolekcijas un latviešu un britu literātu jaunradīta dzeja par vardarbīgām attiecībām. Kopā grāmatas veidošanā ir iesaistīti 29 autori, tostarp Latvijā pazīstami un apbalvoti dzejnieki kā Lote Vilma Vītiņa, Madara Gruntmane, Ieva Viese-Vigula, Aivars Madris, Ligija Purinaša, Anna Belkovska, Roberts Vilsons un citi. Grāmatā ir izmantotas dažādu autoru fotogrāfijas no “Lietisko pierādījumu muzejs” izstādēm Rīgā, Varšavā un Tallinā.

“Neviens tev neticēs” grāmatas iznākšanu atbalsta Lielbritānijas vēstniecība Rīgā, kā arī daudzi privāti ziedotāji, kas šovasar atsaucās ziedojumu vākšanas akcijai, ko uzsāka “Punctum festivāla 2023” performance-klusie lasījumi “Pieskaries ēnai!” Rīgas publiskajā tepā.

Grāmata iznākusi 700 eksemplāru tirāžā un ir pārdošanā Latvijas lielākajās grāmatnīcās.

Dokumentālā projekta “Lietisko pierādījumu muzejs” aizsākums bija mākslinieču Lauras Stašānes un Janas Jacukas izstādei, kuras pirmizrāde notika 2020. gada septembrī Starptautiskajā jaunā teātra festivālā “Homo Novus”, kā daļa no starptautiskās platformas “MagiC Carpets” aktivitātēm un raisīja lielu apmeklētāju interesi un kritikas atsaucību. Kopš pirmizrādes izstāde ir viesojusies Varšavas “Baltic Transfer”  un Tallinas “SAAL Biennal” festivālos.Atpakaļ