Latvijas pusaudži piedalās starptautiska skatuves mākslas festivāla veidošanā NorvēģijāPieci jaunie kuratori no Latvijas, pateicoties EEZ grantam, 2023. gada aprīlī dosies uz Tronheimu, Norvēģiju, kur no 26. līdz 29. aprīlim norisināsies sadarbībā ar norvēģu pusaudžiem un “Rosendal Teater” komandu veidotais Starptautiskais mākslas festivāls “Bastard”, kurš ik gadu iepazīstina Tronheimas publiku ar svaigāko laikmetīgās skatuves mākslas piedāvājumu, iesaistot vietējo iedzīvotāju kopienas eksperimentālos mākslas notikumos.

Pusaudžu kuratoru grupas veidotajā festivāla programmā iekļauta dāņu mākslinieka Pelles Brages instalācija “Piepūšamais muzejs”, kas veltīta idejai, ka mākslas pasaulē ir pārāk maz humora un pārāk daudz hierarhijas, un lietuviešu mākslinieces Linas Lapelītes muzikālais projekts “Lēdijas”, kurā kankles spēlētājas ar 30 gadu stāžu piedāvās klausītājiem nevainojami sinhroni izpildītu un monotonu tradicionālā instrumenta koncertu. Programmu papildinās savdabīgas sāmu izcelsmes kvīru death metal grupas “Nagirčalmmiid” priekšnesums un ballītes. No Latvijas uz Tronheimu ceļos arī Jāņa Baloža (Latvija) un Noela Kano (Argentīna) izrāde “Brieža pēdējā nakts”, kas ved skatītāju sev līdzi sniega vētrā, atmiņās un prom no antropocentriska pasaules redzējuma. Izrāde vēlreiz būs skatāma Rīgā 23. aprīlī 18.00 Latvijas Nedzirdīgo savienības kultūras centrā “Rītausma”. Biļetes var iegādāties šeit. Jaunie kuratori savā programmā cenšas ievērot decentralizācijas principu, izvairoties no oficiālā konferences formāta, viņi vēlas dot iespēju skatītājiem pēc izrādēm satikt māksliniekus personiskākā gaisotnē. Domājot par skatītājiem ar visdažādākajām vajadzībām, festivāla rīkotāji parūpējušies par anti-stresa sīkrīku pieejamību cilvēkiem, kuri pieredz trauksmi sociālās situācijās.

Jaunie kuratori no Latvijas un Norvēģijas – Ikars Graždanovičs, Estere Dimitere, Samuels Ozoliņš, Alberts Roze, Karu Treij, Annija Stranda Molstere, Margita Ade, Nikolajs Fursets Rašfelds, Heda Osmo Rode un Zahida Kardu – 2022. gada septembrī Rīgā veidoja trīs dienu programmu “Apvērsums” Starptautiskajā jaunā teātra festivālā “Homo Novus”. Kopš 2022. gada sākuma viņi visi piedalās kuratoru apmācību projektā “Apvērsums”, kuru rīko Latvijas Jaunā teātra institūts sadarbībā ar Norvēģijas “Rosendal Teater” ar mērķi piešķirt pusaudžiem pašiem savu platformu pilsētas kultūras dzīves organizēšanai pēc saviem noteikumiem.

Projekts “Apvērsums” (Nr. EEZ/2021/1/15) tapis Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014. – 2021. gada perioda programmas “Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība” konkursa “Atbalsts profesionālās mākslas un kultūras produktu radīšanai bērnu un jauniešu auditorijai” ietvaros. Projekta kopējās attiecināmās izmaksas ir 249 635,00 EUR, no kurām 212 189,75 EUR sedz Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta, bet 37 445,25 EUR valsts budžeta līdzfinansējums. Projekta mērķis ir veicināt jauniešu iesaisti sabiedrībai nozīmīgu jautājumu risināšanā un līdzdalību pilsētas kultūras dzīvē.
Strādājam kopā iekļaujošai un konkurētspējīgai Eiropai! Vairāk: eeagrants.lv

    Atpakaļ