Latvija Prāgas Scenogrāfijas kvadriennālē piedalās ar izstādēm „Ceļā” un „Jaunā Pasaule”2023. gada 8.-18. jūnijā Čehijas galvaspilsētas Prāgas publiskajā vidē – tirgū, mākslas galerijās un mākslas akadēmijā – norisināsies lielākais teātra arhitektūras un scenogrāfijas pasākums pasaulē – 15. Prāgas Scenogrāfijas un teātra telpas kvadriennāle, kurā ar ekspozīcijām valstu, reģionu un studentu sadaļā piedalās arī Latvija.

Prāgas Scenogrāfijas un teātra telpas kvadriennāle ir lielākā skatuves mākslai veltītā starptautiskā izstāde un festivāls, kas pulcē jomas profesionāļus no visas pasaules. Kopš 1967. gada tā darbojās kā apmaiņas, sadarbības un izglītības platforma, kuras izstādēs, festivālos, simpozijos, izglītojošos notikumos un rezidencēs iepazīt laikmetīgās scenogrāfijas un teātra arhitektūras tendences. Katras iesaistītās valsts dalībniekiem, arī Latvijas pārstāvjiem, galvenais uzdevums ir piedāvāt starptautiskajai auditorijai ieskatu būtiskajos un aktuālajos scenogrāfijas procesos pēdējos četros gados.

Kopš iepriekšējās Prāgas kvadriennāles, kas norosinājās 2019. gadā, pasaule ir mainījusies. Mēs dzīvojam un radām teātri jaunā realitātē, kuru aptumšo bezprecedenta trauksme un ļaunums, un apgaismo bezprecedenta kolektīvā iztēle, rīcība, solidaritāte un rūpes kā reakcija uz smago un ieilgušo turbulenci, ko radījis karš, pandēmija, klimata krīze un demokrātijas apdraudējums. Skaidrs ir tikai viens – domājot par nākotni, mums ir jāmācās iztēloties jauna, neesoša, nepazīstama pasaules kārtība. Tas ir rets, neparasts un “jēls” brīdis, kurā mākslai kā iztēles rosinātājai ir milzīga nozīme. Rets, neparasts, jēls jeb “RARE” – tāda ir arī šīgada Prāgas kvadriennāles tēma, kas aicina foruma dalībniekus radīt jaunu realitāti, iesaistot kopienas, vidi, situāciju, vietu un tās garu jeb genius loci.

Valstu un reģionu sadaļā Latviju Prāgā pārstāvēs skatuves mākslinieču kolektīvs “Grāfienes” (Dace Ignatova, Justīne Jasjukēviča, Ildze Jurkovska, Marianna Lapiņa) un kuratore Gundega Laiviņa ar darbu “Ceļā”, kas scenogrāfiju redz nevis kā objektu, telpu-fikciju vai teātra institūciju apkalpojošu praksi, bet gan kā nerimstošu procesu, kas veido un veidojas īpašās attiecībās ar vietu, laiku un kopienām. Kvadriennāles izstādes atklāšanas vakarā 7. jūnijā “Grāfienes” pametīs savu darbnīcu Rīgā, lai kopā ar dramaturgu Kirilu Ēci un operatoru Dāvidu Smiltiņu automašīnā dotos ceļā uz Prāgu. Katru ceļojuma dienu viņi radīs jaunu teātra telpu, vides scenogrāfiju vai performatīvu intervenci, kas pētīs māksliniekiem būtiskus teātra principus un reaģēs uz ainavu, laikapstākļiem, ceļā satiktajām cilvēku un necilvēkveidīgu būtņu kopienām. Šis ceļojums meklēs atbildi uz fundamentālu jautājumu, kas nodarbina teātra māksliniekus ikvienā pasaules malā – kāda šodien ir teātra jēga un uzdevums? Kādā teātra telpā var piedzimt šī jaunā jēga?

Prāgā apmeklētāji katru dienu varēs sekot līdzi mākslinieku ceļojuma tiešraidei Latvijas stendā izvietotos ekrānos, līdzīgi kā realitātes šovā pamazām nodibinot attālinātu, taču zinātkāres un empātijas pilnu saikni ar jaunajiem māksliniekiem. Kvadriennāles noslēguma dienā “Grāfienes” ieradīsies stendā, lai piedāvātu šī ceļojuma-izrādes epilogu, kura saturu un estētiku tieši ietekmēs ceļā piedzīvotais.

Latvijas scenogrāfijas studentu ekspozīciju “Jaunā Pasaule” veidos Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) scenogrāfijas nodaļas studenti kopā ar saviem pasniedzējiem un šīs ekspozīcijas kuratoriem – Moniku Pormali, Viktoru Jansonu, Reini Suhanovu un Mārtiņu Kalseri. Ekspozīcija ir veltījums akadēmijas pasniedzējam un meistaram Andrim Freibergam, kura skola starptautiskā teātra vidē ir iemantojusi atpazīstamību, pateicoties tieši dalībai Prāgas kvadriennāles izstādēs. 2017. gadā Prāgas kvadriennāle meistaram piešķīra pirmo Scenogrāfijas skolotāja balvu. Izstādes “Jaunā pasaule” vizuālais koncepts veido saskares punktu starp tradīciju un nākotni. Tās telpiskā struktūra piedāvā vērties debesīs caur hipertrofētām skatuves kastēm, bet izstādes daļa, kas realizēta papildinātās realitātes vidē, iepazīstina ar studentu darbiem “mākonī” – virtuālajā telpā. Izstādes pamatā ir meklētāja tēls latviešu rakstnieka Sudrabu Edžus stāstā “Dullais Dauka” – mazs puika jūras krastā. Viņš vēlas zināt, kas atrodas aiz līnijas, kur debesis satiekas ar jūru. Neapmierināts ar pieaugušo atbildēm, viņš dodas meklēt patiesību telpā – pretī horizonta līnijai.

Latvijas dalību Prāgas kvadriennāle nodrošina LJTI un Latvijas Mākslas akadēmija, pateicoties Latvijas Republikas Kultūras ministrijas, Valsts Kultūrkapitāla fonda, transporta un loģistikas uzņēmuma SIA “Airos” atbalstam.

Prāgas kvadriennāles mājas lapa: PQAtpakaļ