Laikmetīgā teātra programma forte forte. Rimini Protokoll. 100% Rīga

  • Laikmetīgā teātra programma forte forte. Rimini Protokoll. 100% Rīga
  • Laikmetīgā teātra programma forte forte. Rimini Protokoll. 100% Rīga


Rimini Protokoll (Haug / Kaegi / Wetzel)
100% RĪGA
VEF Kultūras pilī Ropažu ielā 2
4. un 6. decembrī 19.00
7. decembrī 17.00
Latviešu un krievu valodā
Izrādes ilgums 1h30

Biļetes Biļešu Paradīzē un Latvijas Jaunā teātra institūtā Miera ielā 39-2
Cena 10 eiro un 7 eiro (skolēniem, studentiem, pensionāriem)

Autori: Rimini Protokoll (Helgarda Hauga, Stefans Kegi, Daniels Vecels)
Līdzautori un izpildītāji: 100 rīdzinieki
Režisors: Daniels Vecels
Dramaturgs un līdzrežisors: Sebastians Brungers
Gaismas un video: Marks Jungreitmeijers
Scenogrāfija: Maša Mazura un Marks Jungreitmeijers
Grupa: The Quinters
Dalībnieku atlase un intervijas: Līga Rudzīte, Sandra Lapkovska, Gundega Laiviņa
Rīgas komanda: Kristaps Bedrītis, Krista Burāne, Linda Krūmiņa, Gundega Laiviņa, Kārlis Lapiņš, Sandra Lapkovska, Jānis Liniņš, Linda Pēterkopa, Anna Požogina, Līga Rudzīte, Linda Ūdre
Producents: Latvijas Jaunā teātra institūts

“100% Rīga” ir Rīgas – Eiropas Kultūras galvaspilsētas notikums. Izrāde ir iekļauta starptautiskā foruma “100% pilsēta” mākslinieciskajā programmā, kas noslēdz starptautisko pilsētu izpētes un mākslas projektu “Global City-Local City”, un kuru atbalsta ES programma “Kultūra”.

www.rimini-protokoll.de

Saskaņā ar Tautas skaitīšanas datiem 2011. gadā Rīgā dzīvoja 658 640 cilvēku – par 105 689 cilvēkiem mazāk nekā 2000. gadā. Visapdzīvotākais Rīgas rajons ir Purvciems, katra rīdzinieka dzīves telpa ir vidēji 23,3 kvadrātmetru, bet trīs meitenes Latvijā ir nosauktas Rīgas vārdā.

Cilvēki nepārtraukti tiek grupēti līknēs, ailēs un stabiņos, ko izmanto politiskā argumentācijā vai ekonomisku stratēģiju pamatošanā. Kā būtu, ja statistikai piešķirtu cilvēciskus vaibstus? Kā būtu, ja 100 rīdzinieki pārstāvētu savu pilsētu uz skatuves līdzīgi kā 100 procenti statistikā, atklājot ko Rīga domā un jūt patiesībā?

Pusgadu mēs esam tikušies un runājušies ar 100 rīdziniekiem, bet viss sākās ar pirmo 100% Rīga dalībnieci, Centrālās Statistikas pārvaldes priekšnieci Aiju Žīguri, kura uzaicināja nākošo dalībnieku, kurš, savukārt, uzaicinājā nākošo… un tā – līdz simtajam. “100% Rīga” dalībnieki precīzi atspoguļo Rīgas statistiku pēc dzimuma, vecuma, tautības, rajona un mājsaimniecības veida.

“100% Rīga” ir cilvēki, kas veido mūsu pilsētu, cilvēki, kuri ir satikušies pirmo reizi, daudzbalsīgs koris, kas nekad iepriekš nav mēģinājis, pilsētas portrets ar 100 sejām. “100% Rīga” ir izrāde par to, ko statistika nekad nespēs fiksēt.

“100% Rīga” ir 22. pilsēta, kuras statistika tiek iestudēta teātrī. Pirms tam Rimini Potokoll 100% veidojuši Berlīnē, Vīnē, Londonā, Parīzē, Tokijā, Melburnā, Korkā, Filadelfijā, Gvandžu un citur.

Vācu un šveiciešu režisoru trio Rimini Protokoll atkārto to pašu cilvēkizpētes darbu, ko sešdesmitajos gados etnologi un antropologi veica Āfrikā un Austrālijā. Atšķirība ir tā, ka viņi to dara mūsdienu lielpilsētās, kur pēta konkrēta rajona iedzīvotājus vai kādas jomas speciālistus, un ar šiem pētījumiem strādā teātra teritorijā. Rīgā Rimini Protokoll ir viesojies divas reizes – 2005. gadā viņi tagadējā Ārlietu ministrijas ēkā iestudēja izrādi par varu un birokrātiju „Cameriga”, bet 2007. gadā aicināja skatītājus uz izrādi par šoferiem tālbraucējiem “Cargo Sofija – Rīga“.

Rimini Protokoll mākslinieki Helgarda Hauga, Stefans Kegi un Daniels Vecels satikās Gīsenes universitātē Vācijā, kur studēja teātra teoriju un praksi. Šodien mākslinieku radošās aktivitātes aptver teātri, radio lasījumus, instalācijas, sociāli politiskus un pētniecības projektus. Par savu darbu viņi ir saņēmuši neskaitāmas atzinības un apbalvojumus Eiropā un citur pasaulē un ir iekļauti ietekmīgāko 21. gadsimta teātra mākslinieku desmitniekā.

Rimini Protokoll uz skatuves dokumentē īsto dzīvi tā, kā neviens teātris līdz šim to nav darījis vai varējis izdarīt”, tā par viņiem raksta vācu prese.

Laikmetīgā teātra programma forte forte ir Rīgas 2014 – Eiropas kultūras galvaspilsētas notikums, Eiropas vadošo režisoru izrāžu sērija, kuras centrā ir indivīda un varas, normālā un nenormālā, personības un masu, un mūsu savstarpējās attiecības uz lielo vēsturisko notikumu fona un gluži ikdienišķā kontekstā. Programmā šogad viesojas mākslinieki Alvis Hermanis, Jans Lauverss un Needcompany, Rimini Protokoll, Alēns Platēls un les ballets C de la B, to atbalsta nodibinājums “Rīga 2014″, Rīgas Dome, Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Latvijas Valsts meži un Gētes institūts Rīgā.

Pirmie “100% Rīga” mēģinājumi VEF Kultūras pilī 9. – 12. oktobrī.
Foto: Laura Stašāne

 Atpakaļ