Kuldīgas mākslas pasūtītājas izvēlējušās mākslas darbu savai kopienai



Noslēgusies otrā kārta Starptautiskās kopienu pasūtītās mākslas institūta (International Institute of Community Commissioned Art – IICCA) projekta atklātajam konkursam par iespēju Kuldīgā radīt laikmetīgu mākslas darbu, un priecājamies paziņot, ka par uzvarētāju kļuvis Jurģis Spulenieks ar projektu “Ačgārnā Kuldīga”.

Kuldīgas kopienas mākslas pasūtītāja Elīna Beitika raksta: “Domājot par to, kādam jābūt izvēlētajam mākslas darbam Kuldīgā, mēs trīs (Vendija Bakanauskaite, Ieva Štro un Elīna Beitika) kopīgi vienojāmies, ka tieši dzīvesprieks ir tā tēma, kas jāvairo Kuldīgas iedzīvotāju vidū. Ar patiesu aizrautību vērojām, kā mākslinieki redz, izjūt un, iesaistot dažādas kopienas, vēlas radīt dzīvesprieku Kuldīgā.”

Pateicamies visiem 28 māksliniekiem, kuri uzdrīkstējās, veltīja laiku un iesūtīja idejas. Mākslas pasūtītājas jau sākotnēji izvirzīja kritērijus, kas palīdzēja sarežģītajā vērtēšanas procesā, piemēram, atbilstoša pieredze šādos projektos, mākslas darba novatoriskums Kuldīgas kontekstā, tā ilgtspējīga ietekme uz sabiedrību, kā vienas vai vairāku vietējo kopienu iesaiste darba procesā.
Pēc pirmās kārtas tika izvēlēti trīs mākslinieki: Jurģis Spulenieks ar audiopastaigu un animācijas projektu “Ačgārnā Kuldīga” par ačgārnībām Kuldīgas pilsētvidē, Gundega Evelone un Laura Feldberga ar performatīvo instalāciju “Kvēlforums”, kas būtu gaismas objekts – satikšanās vieta kopienām, kā arī Kristīni Botros un Aigu Vaitkus ar interaktīvu instalāciju “ Sasaukšanās” – kopīgas mūzikas radīšanas rīku. Otrās kārtas atlases kritēriji bija vērsti jau uz reālu projekta ieviešanu, proti, detalizēts budžeta pārskats, laika plānojums, novietojums, kā arī ilgtermiņa potenciāls un kopienu ieguvumi.

“Domājot un sajūtot dzīvesprieku Kuldīgā, pēc dziļām un pilnvērtīgām sarunām par uzvarētāju izvēlējāmies Jurģa Spulenieka projektu “Ačgārnā Kuldīga”, kurš potenciāli iekļautu ikvienu Kuldīgas iedzīvotāju, sākot no skolēniem līdz senioriem un tūristiem. Caur vienkāršiem risinājumiem tas dod iespēju ieraudzīt varbūt sen aizmirstas, bet nozīmīgas parādības caur stāsta formātu. Mēs novērtējām, ka projektā tiks iesaistīti skolēni, kuri apgūs animācijas veidošanas prasmes. Rezultātā paredzēts radīt gan animācijas īsfilmu, gan audiogidu caur Kuldīgas ačgārnajām vietām, kas būs pieejams gan vietējiem, gan ārvalstu tūristiem. Šis ir mākslas darbs, kas dod iespēju ikvienam iedzīvotājam iesaistīties radīšanas procesā un piedzīvot prieku par rezultātu. Esam sarūgtinātas, ka šobrīd nevaram realizēt abus pārējos projektus, tomēr ceram saņemt Kuldīgas pašvaldības atbalstu, lai realizētu abus pārējos projektus. Saredzējām katrā mākslas darbā potenciālu, kā vairot dzīvesprieku Kuldīgā, un esam priecīgas par iespēju iesaistīties šajā procesā, kā laikmetīgā māksla var ienākt pilsētā, kā katrs iedzīvotājs var tikt iesaistīts un kā varam paši radīt savu ikdienu,” raksta Kuldīgas mākslas pasūtītāja Elīna Beitika.

IICCA ir izveidots projekta “DemArt” ietvaros. “DemArt” mērķis ir demokratizēt mākslas finansēšanas procesu, iesaistot vietējās kopienas.

“DemArt” un IICCA finansē Eiropas Savienība. Paustie viedokļi un uzskati atspoguļo autora(-u) personīgos uzskatus un ne vienmēr sakrīt ar Eiropas Savienības vai Eiropas Izglītības un Kultūras izpildaģentūras (EACEA) viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne EACEA nenes atbildību par paustajiem uzskatiem. Atbalsta Latvijas Kultūras ministrija.



Atpakaļ