Kāds bija 2023. gads?



Jaunā gada priekšvakarā gribam pastāstīt pasaku par nākotni, kuru 2023. gadā, strādājot pie festivāla “Homo Novus” projekta “Rīgas grāmata”, kopīgi sacerēja vairāk nekā 150 bērni no dažādām Rīgas pamatskolas klasēm. Pasaka sākās tā: “Mēs savās ielās sastādījām daudz koku. Naudas kokus, egles un bērzus, kuros aug purpursarkani āboli. Kad koki paaugās, mēs tajos sabūvējām dažādas lietas, kuras mums likās vajadzīgas. Iespējams, tu tās neredzēsi, taču tās tur ir.”

Šajā gadā LJTI mākslinieciskās vadītājas Bekas Bergeres vadībā aizsāka daudzu jaunu ideju īstenošanu, aicinot māksliniekus, nozares profesionāļus un interesentus uz rezidencēm, semināriem, izrādēm, festivāliem un daudziem citiem pasākumiem. Mēs uzsākām dalību divos jaunos Radošās Eiropas projektos –  vides pārmaiņu ietekmes mazināšanai izveidotajā četru gadu projektā “The Big Green” un divu gadu starptautiskajā sadarbības projektā “DemArt”, kura mērķis ir demokratizēt mākslas finansēšanas procesu, pēc iespējas mākslas darbu pasūtīšanas procesā iesaistot vietējo kopienu pārstāvjus. Septembrī mēs kļuvām par partneri sadarbības tīklā GLEN (Great Little European Network), kurā apvienojušās astoņas Eiropas mazāko valstu kultūras institūcijas, lai, atbalstot vietējos māksliniekus, laika gaitā mainītu pašreizējo Eiropas māksliniecisko sadarbību praksi. Kamēr saspringtā ģeopolitiskā situācija turpina ietekmēt mūsu ikdienu, veicinot agresiju un sabiedrības šķelšanos, esam sākuši attīstīt jaunas sadarbības partneru veidošanas stratēģijas, kas vērstas Centrālās un Austrumeiropas virzienā un vēl aktīvāk sadarboties ar ievainojamākajām sabiedrības grupām, nodrošinot kultūrā mazāk pārstāvēto iedzīvotāju iesaisti un redzamību, kā arī atbalstot tādu mākslas darbu tapšanu, kas sekmētu savstarpēju saprašanos un pieņemšanu.

2023. gada pavasarī noslēdzās jauno kuratoru apmācības programma “Apvērsums”, kuras laikā 5 jaunieši no Latvijas un 5 norvēģu pusaudži sagatavoja programmu Tronheimas starptautiskajam laikmetīgās mākslas festivālam “Bastard”. Vasarā Helsinkos tika īstenots Baltijas reģiona starptautiskās sadarbības veicināšanas projekts – festivāls “Baltic Take Over”, kur skatuves darbos tika izceltas Baltijas valstu atšķirīgās identitātes. Jauno skatuves mākslinieču kolektīvs “Grāfienes” ar LJTI producēto darbu “Ceļā” nodrošināja Latvijas dalību 15. Prāgas Scenogrāfijas kvadriennālē. Vasaras mēnešos īstenojām divas starptautiskās platformas “MagiC Carpets” rezidences, kurās mākslinieki turpināja sadarboties ar dažādām kopienām Rīgā. Savukārt vasaras izskaņā  jau deviņpadsmito reizi norisinājās  Starptautiskais jaunā teātra festivāls “Homo Novus”, kurā ar vairāk nekā 25 notikumiem – izrādēm, simpoziju, festivāla skolu, meistarklasēm, sarunām un diskusijām sirsnīgi tika sagaidīti gan jauni, gan daudzi jau Latvijā labi zināmi un iemīļoti mākslinieki. “Homo Novus” šogad aicināja dalībniekus un apmeklētājus iedziļināties jautājumā par kolektīvas rīcības ietekmi – lietām, ko spējam paveikt tikai kopā ar citiem. Festivālā svinējām “Pieejamības svētkus”, kopā dejojām un svīdām performatīvās ballītēs un ballējāmies pēc satricinošām un dziedējošām izrādēm. Mākslinieciskās līdzdalības ētikas izpētei veltītā simpozija “BE PART” notikumus apmeklēja vismaz 600 skatītāji un dalībnieki, tostarp gandrīz 100 tīkla starptautiskie partneri, bet festivālā “Homo Novus” pulcējās vairāk nekā septiņdesmit mākslinieki, izrāžu veidošanā un meistarklasēs iesaistot 360 dažādu kopienu pārstāvjus, tostarp 150 bērnus, un festivālu kopumā apmeklēja vairāk nekā 6000 cilvēku.

Visa gada garumā mēs turpinājām organizēt viesizrādes un meistarklases, kas veltītas pieejamības veicināšanai skatuves mākslā, uzņemt ārvalstu delegācijas, piedalīties konferencēs un semināros, rīkot vebinārus, apmeklēt starptautiskus festivālus un nepagurstoši dalīties iegūtajās zināšanās, kā arī izplatīt informāciju, kas saistīta ar skatuves mākslu un nozares piedāvātajām izglītības vai sadarbības iespējām. 

Iedvesmojoties no “Rīgas grāmatas” jauno autoru neierobežotās fantāzijas, vēlamies aicināt LJTI draugus, kolēģus, paziņas un sekotājus turpināt sapņot un mainīt pasauli kopā, lai kādu dienu visi varētu “spēlēties nepiesārņotā vidē”, kur vienmēr ir svaigs gaiss, kur ir ”batuts un daudz strūklaku”, kur “ievilktas lampiņu virtenes, kas Ziemassvētkos skaisti mirdz”, kur “dzīvo vismaz trīsdesmit divi dzīvnieki, ieskaitot zirgus un pīles, kas mitinās dīķī”, kur visiem “pietiek barības un ir pieejama arī veterinārā klīnika”, kur “šļācas naudas ūdenskritums, bet slidkalniņš ir desas formā” un kur “arī tu bez maksas vari apmeklēt kokus, ja spēsi tos atrast”.

Lai skaisti svētki un izdomas un apņēmības bagāts Jaunais gads!

Ilustrācija: Vivianna Maria Staņislavska

Šeit varat lasīt  – “Rīgas grāmata”



Atpakaļ