Deja iziet pilsētā. Sarkandaugava

  • Deja iziet pilsētā. Sarkandaugava


“Dzīvojamā istaba”
Dzīvās instalācijas pilsētvidē un fotoizstāde astoņos dzīvokļos Sarkandaugavā
12. septembrī 17.00 – 21.00
13. septembrī 11.00 – 15.00

Izstādes un instalācijas darbojas 4 stundas un tās var apmeklēt jebkurā laikā.
Ieeja bez maksas.
Norises vietu kartes varēs saņemt izrāžu laikā informācijas punktā Sarkandaugavas ielā 2

Autors un horeogrāfs: Villijs Dorners (Austrija)
Horeogrāfa asistente: Estere Štainkoglere (Austrija)
Foto un video: Līsa Rastla (Austrija)
Video montāža: Lāsma Ābele
Izpildītāji: Evita Birule, Dmitrijs Gaitjukevičs, Elīna Gaitjukeviča, Elīna Lutce, Roberts Muciņš, Eva Vancāne, Kristīne Vismane un 30 Latvijas Kultūras akadēmijas un Latvijas Kultūras koledžas dejas studenti.

Austriešu horeogrāfa Villija Dornera  (Willi Dorner) pilsētvides projekti ir pazīstami visā pasaulē un tos var raksturot kā ķermeņu intervenci ikdienišķajā vidē. Dejotāji iekļaujas dzīvokļu interjeros un pilsētas ainavā, ar saviem ķermeņiem izjaucot lietu kārtību un liekot citām acīm paskatīties uz ierasto. Tā ir ķermeņu komunikācija ar arhitektūru, pilna humora un spēles prieka.

Maijā, kad Villijs Dorners viesojās Sarkandaugavā pirmo reizi, viņš sadarbībā ar vietējiem iedzīvotājiem un dejotājiem astoņos dzīvokļos radīja fotogrāfijas, kas nu tiks izstādītas dzīvokļu interjeros, radot jaunas attiecības starp iekštelpu un ārpasauli.
“Sarkandaugava mani ļoti uzrunāja emocionāli un šis ir mans skatījums uz pilsētas arhitektūru un privāto telpu”, saka horeogrāfs. Fotoizstādi papildinās Sarkandaugavā filmēti video, bet ceļa posmos starp dzīvokļiem būs redzamas dejotāju radītas dzīvās instalācijas. Katrs skatītājs pats varēs sastādīt savu maršrutu, bet tiem, kas vēlēsies redzēt visu, jārēķinās ar apmēram 2 stundu pastaigu.

Villijs Dorners dzīvo Vīnē, bet strādā visā pasaulē. Viņa veidotie interdisciplinārie darbi- skatuves izrādes, pilsētvides projekti un īsfilmas ir izrādīti nozīmīgākajos skatuves mākslas festivālos, viņa kompānijas Cie Willi Dorner darbs bodies in urban spaces ir kļuvis par starptautisku sensāciju un izrādīts vismaz 80 pasaules pilsētās, katru reizi to pielāgojot jaunajai videi un iesaistot vietējos dejotājus. Vairāki Villija Dornera video darbi ir ieguvuši balvas filmu festivālos, bet jau minētais darbs bodies saņēma atzinību Eiropas Arhitektūras Fotogrāfijas balvas konkursā. Villijs Dorners turpina strādāt ar dažādu profesiju pārstāvjiem, pievēršot uzmanību ikdienā neredzamajam, piemēram, Liverpūlē viņš veidoja projektu We Are The City, kura dalībnieki bija apkalpojošā sfērā starādājošie pilsētas iedzīvotāji. Neskatoties uz savu projektu popularitāti, Villijs Dorners saka, ka labprāt veido spontānus un “slepenus” projektus pilsētā, kuri netiek afišēti vai izziņoti kā mākslas projekti.
www.ciewdorner.at

Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas notikums “Deja iziet pilsētā” ir izrāžu sērija pilsētvidē, ko dažādās Rīgas apkaimēs veido starptautiski atzīti ārvalstu laikmetīgās dejas mākslinieki sadarbībā ar latviešu dejotājiem. Projekta uzmanības centrā ir ideja paplašināt dejas ierasto praksi un teritoriju, novirzot izpētes un izrāžu tapšanas procesu uz Rīgas apkaimēm un padarot šo pilsētas daļu redzamo un neredzamo ainavu par izrādes centru.

Šobrīd projektā jau tapusi izrāde „No Vecmīlgrāvja ar mīlestību”, ko sadarbībā ar latviešu dejotājiem Vecmīlgrāvi iestudēja flāmu horeogrāfs Kūns Augustainens un kas tika parādīta publikai Vecmīlgrāvī 18. un 19. jūnijā, kā arī latviešu dejotāju un japāņu mākslinieku kolektīva contact Gonzo sadarbības projekts Grīziņkalnā 23. un 24. augustā.

Ar starptautisko nosaukumu Dance Moves Cities līdzīgs projekts norisinās vēl divās Eiropas pilsētās – Terni Itālijā un Krakovā Polijā.
www.dancemovescities.eu

 

Nākamie “Deja iziet pilsētā” publiskie notikumi Rīgā:

4. oktobrī Dance Moves Cities dalībnieku (Rīga, Terni, Krakova, Porto) veidota dejas mini-izrāžu sērija pilsētvidē

“Deja iziet pilsētā” ir Eiropas kultūras galvaspilsētas notikums un to rīko Latvijas Jaunā teātra institūts.
Atbalsta: LR Kultūras ministrija, Rīgas dome, nodibinājums Rīga 2014, Eiropas Savienības programma Kultūra, Japan Foundation, EU-Japan Fest, Kultūras pils “Ziemeļblāzma”, koka ēku renovācijas centrs “Koka Rīga”

Paldies muzejam Dauderi, Sarkandaugavas attīstības biedrībai un Sarkandaugavas iedzīvotājiem Alijai, Dmitrijam, Hertai, Līgai, Ievai, Sarmītei, Ņikitam & Kristīnei un Annai par atsaucību un viesmīlību!Atpakaļ