Baltijas valstu veidots festivāls BALTIC TAKE OVER jūnijā “pārņem” Helsinkuswww.baltictakeover.com

No 7. līdz 11. jūnijam skatuves mākslinieki no Baltijas valstīm “pārņems” Helsinku pilsētu Somijā, lai prezentētu darbus festivālā BALTIC TAKE OVER

BALTIC TAKE OVER ir jauns Baltijas valstu skatuves mākslas festivāls, kas 2023. gada jūnijā norisināsies vairākās Helsinku mākslas telpās: Laikmetīgās mākslas muzejs “Kiasma”, Annantalo, Viirus Theatre, Mad House Helsinki, Tanssin talo, Theatre Takomo. Projekts uzsākts pēc biedrības “Latvijas Jaunā teātra institūts” iniciatīvas kopā ar Baltijas valstu partneriem Kanuti Gildi Saal (Igaunija) un Lietuvas Dejas informācijas centru (Lietuva).

BALTIC TAKE OVER mērķis ir rast veidu, kā plašāku starptautisko auditoriju iepazīstināt ar Baltijas valstu skatuves mākslu, laužot pat tuvējās kaimiņvalstīs valdošo priekšstatu par Baltijas valstīm kā vienu lielumu, ļaujot skatītājiem iepazīt mūsu atšķirīgās balsis, kas nebūt nav vienkāršas un savstarpēji saskanīgas.

BALTIC TAKE OVER skan kā anekdote – Igaunis, Latvietis un Lietuvietis ieiet teātrī. Vai tas ir mēģinājums noskaidrot baltiešu identitāti, vai eksportēt Baltijas skatuves mākslu? Vai tā ir ģeopolitiskā lekcija? BALTIC TAKE OVER ir festivāls, radikāls eksperiments, īsais kurss Baltijas skatuves mākslā un gala mērķis ceļojumam no Lietuvas līdz Somijai. Katras valsts partneru kuratori ir aicinājuši māksliniekus no Lietuvas, Latvijas un Igaunijas “pārņemt” Somijas galvaspilsētu.

Latvijas kontekstu ar divām pirmizrādēm un vienu festivāla apmeklētāju favorītu no 2022. gada Starptautiskā jaunā teātra festivāla “Homo Novus” pārstāvēs teātra trupa “KVADRIFRONS“, kā arī Biedrības “Sansusī” un “LAUKKU”, iepazīstinot Somijas publiku ar Latvijas skatuves mākslas elpu un telpu.

Biedrības “Sansusī” izrāde “Savādi cilvēki stāv ļoti savādi” ir spilgta izrāde bērniem koncertšova formā, kurā analogo sintezatoru skanējums apvienots ar operas balsi un kino projekcijām. To veido Platona Buravicka vokālais cikls baritonam un analogajiem sintezatoriem, kura pamatā ir Daniila Harmsa dzeja bērniem Kārļa Vērdiņa atdzejojumā.

Teātra trupas “KVADRIFRONS” pirmizrāde “Kad guļošais mostas”. Pieci nemirstīgi zombijdraugi bezgalīgi dreifē kādā nomaļā lauku ciematiņā, miroņu pārņemtā pasaulē. Viņus ieskauj sabiedrība, tomēr viņi vienmēr ir vieni. Viņi neaug, nepiepildās, nedilst un nemainās. Viņiem nav ne māju, ne jēgas. Acīmredzot, kaut kas ir nogājis greizi. “Kad gulošais mostas” ir lirisks šausmu stāsts par nesaraujamām draudzības saitēm, vairākkārtēju Sniegbaltītes modināšanu, Bonijas Taileres smeldzīgo superhītu, saplīsušu vēja ģeneratoru, milzīgu spoguli un vēl milzīgāku caurumu.

Biedrības “LAUKKU” pirmizrāde “Izsapņot ārthausu”, aizvedīs jūs transformējošā ceļojumā ar māksliniekiem, kas pēta būvniecības nozares darba sarežģītību. Izrāde norisināsies brīvā dabā, netālu no laikmetīgās mākslas muzeja Kisama — viena no Ziemeļeiropas intriģējošākajām mākslas telpām. Izrāde ir dialogs starp celtniekiem un māksliniekiem, divām grupām, kas paradoksālā kārtā atrodas uz “mākslas namu veidošanas sistēmas” zemākajiem pakāpieniem. Izrādes mērķis ir norādīt uz imigrācijas un sociāli ekonomiskām problēmām, kur ideāls mākslas nams ir sabiedrības atstumto un priviliģēto cilvēku tikšanās vieta un vienlaicīgi sapņu ēkas tēls.

BALTIC TAKE OVER festivāls ir vienlīdz vērsts gan uz Helsinku daudzveidīgo auditoriju, gan pašiem māksliniekiem, kas piedalās festivālā.
Pilna festivāla programma un biļešu iegāde pieejama mājas lapā www.baltictakeover.com.

BALTIC TAKE OVER notiek sadarbībā ar URB festivālu, laiksmetīgās mākslas muzeju Kiasma, Annantalo, teātri Viirus un Mad House Helsinki. To atbalsta Eskus, Takamo, Tanssin Talo, Somijas teātra informācijas centrs TINFO un Circus Dance Finland. BTO daļēji finansē Baltijas Kultūras fonds, Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā, Igaunijas Kultūras ministrija un Lietuvas Kultūras padome.Atpakaļ