Atskats uz “The Big Green” radošo nometni Latvijā



No šī gada 23. līdz 27. augustam Cēsu novada Līgatnes pagastā norisinājās Eiropas Savienības programmas “Radošā Eiropa” atbalstītā projekta “The Big Green” otrā radošā nometne, kurā satikās projekta partneri, mākslinieki un šī gada tēmas eksperti. Par nometnē piedzīvoto raksta projekta “The Big Green” producente Ieva Briede.

Projekta “The Big Green” šī gada tēma ir “augsne”. Iedvesmojoties no šīs tēmas, Latvijas Jaunā teātra institūtā sagatavojām pasākumu programmu, kas viesus iepazīstināja ar Latvijas dabas īpatnībām, dažādu purvu un augu specifiku, kā arī latviešu folkloru un ēšanas tradīcijām. Kopumā radošo nometni apmeklēja 33 dalībnieki no dažādām Eiropas valstīm – Portugāles, Serbijas, Ungārijas, Vācijas, Somijas, Polijas, Rumānijas, Itālijas, Nīderlandes un Latvijas. Latvijas dalībnieku skaitā bija ne tikai LJTI pārstāvji, bet arī šī gada izvirzītie mākslinieki – Linda Boļšakova un Evarts Melnalksnis.


Foto: Andrejs Strokins
 
Radošā nometne sākās 22. augusta vakarā, kad Rīgā ieradās lielākā daļa nometnes dalībnieku. Liela daļa izmantoja tā saukto lēno ceļošanu (slow travel), pārvietojoties ar vilcienu un autobusu. Kā zinām, Latvija nav ērtākais galamērķis šāda veica ceļošanai, jo mūs ar Eiropas centrālajām valstīm nesavieno tiešie vilcienu reisi.

23. augusta rītā dēvāmies mazā izpētes pastaigā par Rīgas centru, lai jau vēlā pēcpusdienā, sagaidot atlikušos dalībniekus, dotos ar autobusu uz atpūtas kompleksu “Ratnieki” kur norisinājās projekta radošās nometnes galvenā daļa. Vakara gaitā mūs izklaidēja folkloras grupa “Delve”, iepazīstinot ar dažādām folkloras tradīcijām, tautasdziesmām, ticējumiem un pagānu rituāliem.


Foto: Andrejs Strokins
 
24. augusta pēcpusdienā fermentēšanas eksperte Maruta Rampāne iepazīstināja dalībniekus ar fermentēšanas procesu un ieteikumiem, kā dabas veltes fermentēt arī savās mājās, kam sekoja Filipa Tapa un Evi Kallo lekcija par fermentēšanas fizisko un filozofisko aspektu.

25. augusts tika veltīts pastaigām ar zinātniekiem – Jāni Šlūki, Ingu Sīli un Ilzi Ozolu. Katrs no šiem zinātniekiem piedāvāja pilnīgi cita veida iegremdēšanos Latvijas dabā. Ķemeru Nacionālā parka dabas gids Jānis Šlūke dalībniekus izveda fiziski izaicinošā pārgājienā pa purvaiņu mežu, pastāstot ne tikai par purvaiņu mežu īpatnībām un mežu vēsturi kopumā Latvijas vērturē, bet arī par sēņu šķirnēm, sikspārņu odu ēšanas metodēm un medniecības situāciju Latvijā. Purvu pētniece Ilze Ozola veda dalībniekus pastaigā uz purvu, izmantojot purva īpašās kurpes. Pastaigas laikā vairāk uzzinājām par purvu tipiem, to īpašo nozīmi pasaules ekosistēmā un purvā mītošajiem augiem. Tikmēr ārstniecības augu eksperte Inga Sīle vairāk pastāstīja par Latvijā mītošajiem ārstniecības augiem un to pielietojumu. Dalībnieki kopā veidoja īpašus zāļu tēju maisījumus un apsprieda citu valstu specifiku attiecībā uz ārstniecības augu sastopamību un pielietojumu.

Vakara noslēgumā ar sava jaunā darba īso prezentāciju mūs pagodināja mākslinieks Jānis Balodis un Nauels Kano, ko pilnā versijā bija iespējams izbaudīt festivāla “Homo Novus” laikā. Jāsaka gan, ka šī bija topošā darba prezentācija, un izrādes pabeigtā versija skatītājiem būs pieejama 2025. gada festivālā “Homo Novus”.


Foto: cseke tamás

26. augusts tika veltīts refleksijai. Refleksijai par to, ko radošās nometnes laikā redzējām, dzirdējām un pieredzējām. Refleksijai par to, ko projekta pirmā gada laikā esam realizējuši un uz ko vēlamies fokusēties projekta otrajā gadā. Refleksijai par mūsu kā projekta partneru sadarbību un savstarpējām attiecībām.

27. augustā visi kopīgi devāmies atpakaļ uz Rīgu, lai daļa no viesiem varētu uzsākt ceļu atpakaļ uz savām mājām, bet daļa palikt Rīgā, lai pieredzētu festivālu “Homo Novus”. Iespējams, ka kāds pirmajās festivāla dienās pamanīja ļoti saliedētu grupiņu, kas ieinteresēti apmeklēja festivāla izrādes, paguva piedalīties visās diskusijās un kārtīgi izbaudīt pirmo dienu ballītes. Šī pati brīnišķīgā projekta “The Big Green” grupiņa viesosies pie mums arī 2025. gada festivālā “Homo Novus”, kad projekta ietvaros festivāla laikā organizēsim NE-konferenci.

Radošā nometne veidota ES programmas “Radošā Eiropa” projekta “The Big Green” ietvaros ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par izrādes saturu atbild biedrība “Latvijas Jaunā teātra institūts”.

“The Big Green” ir Eiropas līmeņa, zinātnes un mākslas nozares pārstāvošu organizāciju sadarbības projekts, kas balstīts uz atziņu, ka kultūra kalpo kā sociālo pārmaiņu instruments, tādējādi kultūras un radošā sektora uzdevums ir veicināt vides pārmaiņu ietekmes mazināšanu vai uzlabošanu.



Atpakaļ