LJTI iesaka: Ar cirka plakātu izstādi un starptautiskām izrādēm Rīgas cirks atklās aprīkoto arēnuRīgas cirka arēna gatavojas starptautiskajai atklāšanai. Notikumu sēriju ieskandina vēsturisko cirka plakātu un fotogrāfiju izstāde, kas apmeklētājiem būs pieejama līdz 7. jūnijam. Savukārt 21. martā ar veloakrobātikas izrādi no Francijas tiks atklāta tehniski labiekārtotātā Rīgas cirka arēna. Šajā sezonā paredzētas gan vērienīgas pasaules līmeņa izrādes, gan pašmāju iestudējumi.

Šobrīd cirka arēna ir aprīkota ar transformējamām skatītāju tribīnēm, kas pilna apļa izkārtojumā ļauj uzņemt līdz 700 skatītājiem, tāpat uzstādītas gaismu, skaņas un aizkaru sistēmas un cits aprīkojums, kas vajadzīgs kvalitatīvai izrāžu norisei.

Rīgas cirka direktore Māra Pāvula stāsta par tehniskā aprīkojuma sniegtajām iespējām: “Vēl pagājušajā sezonā cirkā atzīmējām iesildīšanās sezonu – energoefektivitātes projekta rezultātā arēna tika brīnišķīgi renovēta, taču telpa bija tukša. Nu tā ir pilnvērtīgi iekārtota un gatava uzņemt gan māksliniekus, gan skatītājus. Līdz ar jaunajām tehniskajām iespējām Rīgas cirks Eiropas kultūras kartē tiek iezīmēts kā cirka mākslai piemērotākā ēka ne vien Baltijas, bet, iespējams, visas Ziemeļeiropas reģionā – ne velti arēnas atklāšanu apmeklēs daudzi cirka profesionāļi no visas Eiropas.”

Pirmais atklāšanas sezonas notikums būs cirka vēsturisko plakātu un fotogrāfiju izstāde “Jautrības metamorfozes” – priekšmetisks, tekstuāls un fotogrāfisks ceļojums no vairāk nekā 100 gadus tālas cirka vēstures līdz nesenākai pagātnei. Izstādē var gūt ieskatu spēka sievas, ķēžu rāvējas un sunīšu dresētājas Doras Kličas skatuviskā ampluā transformācijā, uzzināt par vienmēr mainīgās Tannī (Tatjanas Šabanes) attiecībām ar cirku un iepazīties ar klavierēm, kas izglāba cirka ēku, kā arī pieredzēt vēl daudzus citus ar cirka pārmaiņām saistītus stāstus. Izstādes kuratores: Elvīra Avota un Una Rozenbauma, māksliniece: Kristīne Abika. Izstāde “Jautrības metamorfozes” apskatāma sestdienās no 12.00 līdz 16.00, kā arī pieejama izrāžu apmekētājiem. Grupu apmeklējumus iespējams pieteikt arī darbdienās no 12. marta līdz 7. jūnijam, rakstot uz: cirks@cirks.lv.

Centrālie arēnas atklšānas notikumi paredzēti no 21. līdz 23. martam, kad cirkā notiks Francijas veloakrobātu apvienības La Bande à Tyrex tāda paša nosaukuma izrāde – virpuļojošs velobalets pašu cirka mākslinieku izpildītas dzīvās mūzikas pavadījumā. Cirka arēnā redzēsim gan divriteņus, gan vienriteņus un piedzīvosim elpu aizraujošu akrobātiku un līdzpārdzīvojumā nokaitētu gaisotni. Vērienīgo izrādi uz Rīgu iespējams atvest, pateicoties Francijas institūta atbalstam.

Turpinot atklāšanas programmu, 1. aprīlī ar Baltijā vienīgo izrādi Rīgas cirkā viesosies pasaulē labi pazīstamā Austrālijas apvienība Circa ar izrādi “Humans 2.0” – aizkustinoša akrobātikas, skaņu un gaismas simfonija par to, ko nozīmē būt cilvēkam.

Atklāšanas nedēļā notiks arī virkne pasākumu, kas paredzēti starptautiskajiem cirka un citu nozaru profesionāļiem: Baltijas cirka izrāžu skates, cirka arhitektūras konference “Jaundzimušie cirki”, veloakrobātikas meistarklase cirka profesionāļiem un vairāki citi Baltijas cirka nozares attīstībai svarīgi notikumi.

Rīgas cirka radošais direktors Mārtiņš Ķibers par atklāšanas notikumiem teic: “Baltijas cirka vēsturē rekonstruētās Rīgas cirka arēnas atvēršana, iespējams, ir nākamais lielākais notikums pēc 1888. gada, kad cirks tika uzbūvēts – ēkas un telpas pārvērtība mūsu cirka ēku padara interesantu augsta līmeņa māksliniekiem un līdz ar to, protams, publikai. Jau līdz ar pirmajām atklāšanas izrādēm varēsim novērtēt skaņu sistēmu, kas īpaši pielāgota tik sarežģītas formas telpai. La Bande à Tyrex izpilda dzīvo mūziku, kas cirka pasaulē nav retums, un bez kvalitatīva skaņas aprīkojuma šādu izrādi nebūtu iespējams uzņemt.

Arī pēc atklāšanas nedēļas Rīgas cirkā paredzēti aizraujoši notikumi dažādai auditorijai – 17. un 18. maijā Latvijā viesosies Somijas apvienības Hands some Feet ģimenes izrāde “Colorsphere”, 5., 6. un. 7. jūnijā būs iespējams redzēt Rīgas cirka skolas audzēkņu izrādei “Pasaki man pasaku”, 13.–17. augustā iecerēts cirka festivāls “Re Rīga!”, bet gada nogalē – Ziemassvētku izrādes visai ģimenei. Sezonas gaitā programma tiks papildināta – atklāšanas sezonā liels uzsvars būs uz izrādēm no Francijas.Atpakaļ