Noslēdzies projekts “ACT: Māksla, klimats, pārmaiņas (2019-2023)”



Lasīt projekta ACT noslēdzošos secinājumus un atziņas (teksts pieejams tikai angļu valodā)!

Biedrība “Latvijas Jaunā teātra institūts” četrus gadus bijusi “Radošās Eiropas” projekta “ACT: Māksla, klimats, pārmaiņas” viens no partneriem! Šajā laikā esam devuši iespēju trīs latviešu māksliniekiem piedalīties projekta partneru organizētās Vasaras skolās – Krišjānis Elviks devās uz Zagrebas Vasaras skolu, Iveta Pole – uz Ļubļanas Vasaras skolu, turpretī Oskars Moore pabija Skopjes Vasaras skolā. Arī mēs paši organizējām Vasaras skolu Latvijā, Ķemeru Nacionālā parka apkārtnē ar nosaukumu “Maģiskie purvi”.

Projekta laikā trīs Baltijas māksliniekiem tika veidotas rezidences ar aicinājumu padziļināti veltīt laiku kādas sev interesējošas tēmas izpētei. Lai gan rezidenču uzstādījums nebija jaundarba izveide, to laikā tapa Voldemāra Johansona izrāde “Atraktoru klausāmtelpa”, kas savu pirmizrādi piedzīvoja 2021. gada Starptautiskajā jaunā teātra festivālā “Homo Novus”, Jāņa Baloža un Noela Kano izrāde “Brieža pēdējā nakts”, pirmizrādi piedzīvojot 2022. gada festivālā, un lietuviešu mākslinieces Linas Lapelītes projekta “Slīpuma studijas” izpēte 2023. gada periodā.

Kopā ar dažādiem Ziemeļvalstu zinātniekiem un māksliniekiem tiešsaistē dēvāmies dabā, lai runātu par ūdens piesārņojumu, iežiem, koku izciršanu, purvu nosusināšanu un citām ar vidi saistītām tēmām projektā “Meža skola”. Visi seši “Meža skolas” ieraksti pieejami tiešsaistē.

Esam realizējuši dažādas meistarklases, lekcijas un festivāla skolas jaunajiem māksliniekiem un māksliniekiem, kas ar šīm tēmām strādā jau gadiem, ar aicinājumu mācīties vienam no otra, rast iedvesmu un jaunas atziņas. Atsevišķos gadījumos tas ir rezultējies jaundarbos, rakstos, dzejā vai vizuālā darbā. Citos – esam bijuši klātesoši jaunu kopienu un draudzību izveidē.

Un kā tad neiztikt bez dažādiem jaundarbiem, kas tiecas meklēt formu, satura un auditorijas daudzveidību: modes skate “Party animals”, ēdienu meistarklase un degustācija “Dzīres”, audio pastaiga ar zinātniekiem pa Rīgas parkiem “no tā laika koki vairs nerunā”, jautājumu uzdošana Rīgas iedzīvotājiem “Jautājumu projektā”, kopīga klusēšana “Apklušanā”, bišu karalienes vērošana “Bee Matter” un vēl, un vēl.

Mēs vēlamies pateikties “ACT” projekta partneriem, māksliniekiem un visiem, kas piedalījās šī projekta realizēšanā un veidošanā, par jūsu iedvesmu, jautājumu uzdošanu, drosmi un pacietību, cenšoties sasniegt šī projekta būtiskāko mērķi – veidot mākslu, kas rosina mūs RĪKOTIES (act). Un mēs ticam, ka šis izdevums to pierāda. Lasi šeit un dalies – ACT izdevums. 


Kas ir “ACT”?
“ACT” ir Eiropas sadarbības projekts par ekoloģiju, klimata pārmaiņām un sociālo pāreju. Klimata krīzes, masveida sugu izzušanas un pieaugošās nevienlīdzības laikmetā mēs apvienojām savus spēkus un atšķirīgās perspektīvas ar konkrētām un lokalizētām iespējām un aicinājām (dažbrīd – pieprasījām) rīkoties! “ACT” it trešā “Imagine 2020” evolūcijas fāze, kas aizsākās 2010. gadā kā mākslas organizāciju sadarbība, palielinot izpratni kultūras jomā par klimata pārmaiņām.
“ACT” īstenoja 397 notikumus un pasākumus laikmetīgās mākslas un ekoloģijas jomā, tostarp kopražojumus, izstādes, festivālus, zināšanu apmaiņas, izrādes, rakstus un līdzdalības projektus ar vietējām kopienām.

ACT projekta partneri
Latvijas Jaunā teātra institūts
Artsadmin, Londona, Apvienotā Karaliste
Bunker, Ļubļana, Slovēnija
COAL, Parīze, Francija
Commongrounds / Arie Lengkeek, Roterdama, Nīderlande
Culturgest, Lisabona, Portugāle
Domino, Zagreba, Horvātija
Kaaitheater, Brisele, Beļģija
Kampnagel, Hamburga, Vācija
Lokomotiva, Skopje, Ziemeļmaķedonija
The Change Management Research Group, Hāga, Nīderlande
Theater Rotterdam, Roterdama, Nīderlande

“ACT: Māksla, klimats, pārmaiņas” ir Eiropas līmeņa sadarbības projekts, kura uzmanības centrā ir ekoloģija, klimats un sociālās pārmaiņas. Klimata krīzes, masveida izmiršanas un augošas nevienlīdzības laikā projekta partneri strādā kopā ar māksliniekiem, zinātniekiem un aktīvistiem, lai meklētu cerību, apvienotu plašu globālo perspektīvu ar specifiskām lokālajām iespējām un aicinātu rīkoties. “ACT” tīklojumā darbojas 10 partneri no 10 Eiropas valstīm. Papildu info: artclimatetransition.eu



Atpakaļ