Kā tas sākās. Projekta “DemArt” tapšanas vēsture



Kad “Ačgārnās Kuldīgas” stāsti savākti un izstāstīti, dokumentālā stāstu pastaiga pa Kuldīgu atklāta ne tikai vienreiz, bet arī otrreiz starptautiskajā laikmetīgā teātra festivālā “Homo Novus” ( un to ar aplikācijas “izi.travel” palīdzību turpina atklāt arvien jauni klausītāji, vēlamies izstāstīt par šī kopienas pasūtītas mākslas projekta pirmsākumiem, proti, kā līdz Latvijai un tad – Kuldīgai atceļoja iecere, kurai atsaucās daudzi jauni un apņēmīgi kuldīdznieki. No viņu vidus tika izvēlētas trīs mākslas pasūtītājas: Vendija Bakanauskaite, Ieva Štro un Elīna Beitika, kuras 2024. gadā izstrādāja kritērijus, izvēlējās un pasūtīja īpaši Kuldīgai un kopā ar kuldīdzniekiem radītu projektu: Jurģa Spulenieka stāstu pastaigu “Ačgārnā Kuldīga”. Izrādās, saknes idejai (līdzīgi kā kartupeļu izcelsme) ir meklējamas Amerikā, tāpēc varbūt nav pārsteidzoši, ka “Ačgārnās Kuldīgas” deja kļuvusi populāra tieši amerikāņu “TikTok” lietotāju vidū. Februāra beigās plānota “DemArt” konference, kurā projekta partneri prezentēs metodoloģisko materiālu pašvaldībām kopienu iesaistīšanai māklas pasūtīšanas procesā.

Demokrātiska mākslas pasūtīšana, iesaistot vietējās kopienas (turpmāk tekstā – “DemArt”), ir neliela mēroga projekts, ko finansē Eiropas Komisijas programma “Radošā Eiropa”. Šī projekta mērķis ir iesaistīt vietējās kopienas mākslas pasūtīšanas procesā, lai radītu nozīmīgus mākslas darbus savām kopienām un parādītu, ka māksla var būt spēcīgs rīks sociālo pārmaiņu veicināšanai.

Šo projektu iedvesmojusi Kvīnsas Mākslas padomes (Queens Council on the Arts) Mākslinieku pasūtījumu programmas pieredze Ņujorkā, ar kuru tās bijušais vadītājs Daniels Valtuena (Daniel Valtueña) iepazīstināja starptautiskā laikmetīgās skatuves mākslas tīkla IETM satelītpasākumā Žironā 2021. gada novembrī.

Kvīnsas Mākslas padome ir viena no piecām Ņujorkas mākslas padomēm. Tā tika dibināta 1966. gadā, un tās misija ir veicināt un attīstīt mākslu Kvīnsas apgabalā, kā arī atbalstīt māksliniekus un mākslas organizācijas, lai iepazīstinātu ar to kulturālo daudzveidību, kas sniedz pienesumu sabiedrībai.

2017. gadā, pateicoties Šermana fondam (The Scherman Foundation), Kvīnsas Mākslas padome atklāja Mākslinieku pasūtījumu programmu, kuras mērķis bija demokratizēt tradicionālo mākslas pasūtījumu procesu, ļaujot vietējās kopienas locekļiem jeb tā saucamajiem mākslas pasūtītājiem aizpildīt trūkstošo ASV kultūrā un pasūtīt mākslas darbus Kvīnsas māksliniekiem un mākslas organizācijām. Programma tika īstenota no 2017. līdz 2022. gadam pēc diviem dažādiem modeļiem – uz apkaimēm balstīta (2017–2020) un uz mākslas veidu balstīta modeļa (2021–2022).

Pirmos trīs gadus Kvīnsas Mākslas padome izvēlējās mākslas pasūtītāju grupu, proti, vietējos Kvīnsas iedzīvotājus, lai tie ik gadu pasūtītu četrus mākslas darbus 10 tūkstošu ASV dolāru apmērā. Katru gadu tika izvēlēti mākslas pasūtītāji un mākslinieki no divām nepietiekami pārstāvētām Kvīnsas apkaimēm – Džeksonheitsas (Jackson Heights) un Džamaikas (Jamaika) no 2017. līdz 2018. gadam, Džamaikas un Flašingas (Flushing) no 2018. līdz 2019. gadam, Flašingas un Maspetas/Ridžvudas (Maspeth/Ridgewood) no 2019. līdz 2020. gadam.

Tā kā pēc trīs gadu līguma beigām Šermana fonds finansējumu šai programmai neatjaunoja, jaunu finansējumu piešķīra Merca-Gilmora fonds (Mertz-Gilmore Foundation), kura uzmanības centrā ir deja, līdz ar to programmas īstenošanas modelis nomainījās uz tādu, kas balstīts mākslas veidā. No 2021. līdz 2022. gadam tika īstenota jauna programmas versija, kas ietvēra piecas mākslas pasūtītāju grupas, kur katra pasūtīja trīs mākslas darbus 10 tūkstošu ASV dolāru apmērā un piecus individuālus pasūtījumus dejas un horeogrāfijas jomā 2000 ASV dolāru apmērā, kā arī konkurss bija atvērts visām Kvīnsas apkaimēm.

Projekts “DemArt” tika veidots, balstoties uz šo modeli, taču tas tika papildināts ar vairākiem nosacījumiem. Pirmkārt, organizācijas izsludināja atklātu mākslas pasūtītāju konkursu, kam bija noteikts vecuma ierobežojums. Otrkārt, izvēlētie mākslas pasūtītāji izvērtēja mākslinieku pieteikumus un izvēlējās trīs finālistus, kuriem katram tika piešķirts tūkstotis eiro projekta izstrādei. Pēc tam tika izvēlēts fināla projekts, kura izstrādei tika piešķirti 10 tūkstoši eiro. Papildus šīm lielākajām izmaiņām projekts ilga divus gadus, nevis tikai dažus mēnešus, un tas bija starptautisks, no kā ieguvēji bija visi projekta dalībnieki, jo varēja savstarpēji tikties un dalīties ar veiksmīgiem prakses piemēriem.

Rezultātā izveidojās starptautiska un arī lokāla kopiena, kas katra attīstīja trīs brīnišķīgus mākslas darbus, kurus izvēlējās konkrētās kopienas locekļi un radīja vietējie mākslinieki. Tas stiprināja šīs kopienas, atklājot neredzētas vides un cilvēku iezīmes.

Teksta autors: Daniels Valtuena

*IICCA ir izveidots projekta “DemArt” ietvaros. “DemArt” mērķis ir demokratizēt mākslas finansēšanas procesu, iesaistot vietējās kopienas.
“DemArt” un IICCA finansē Eiropas Savienība. Paustie viedokļi un uzskati atspoguļo autora(-u) personīgos uzskatus un ne vienmēr sakrīt ar Eiropas Savienības vai Eiropas Izglītības un Kultūras izpildaģentūras (EACEA) viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne EACEA nenes atbildību par paustajiem uzskatiem. Atbalsta Latvijas Kultūras ministrija.



Atpakaļ