Evarts Melnalksnis ar radošo komandu uzsāk “The Big Green” projekta “SOIL” rezidenci
Šī gada septembrī pieci Eiropas Savienības programmas “Radošā Eiropa” atbalstītā projekta “The Big Green” mākslinieki vai mākslinieku apvienības no Latvijas, Portugāles, Polijas, Itālijas un Nīderlandes uzsāk darbu pie tēmas “augsne” (soil – ang. val.), aplūkojot to katras valsts vietējā kontekstā. Projekta “SOIL” rezultātā tiks radīti pieci dažādi, taču savstarpēji saistīti mākslas darbi, kas tapuši sadarbojoties ar vietējiem zinātniekiem un augsnes ekspertiem. Mākslinieka Evarta Melnalkšņa darbs pirmizrādi piedzīvos 2025. gada starptautiskajā jaunā teātra festivālā “Homo Novus”.
Evarts kopā ar radošo komandu – videomākslinieci Katrīnu Neiburgu, komponistu Ernestu Valtu Circeni un scenogrāfi Ingu Bermaku – izvēlējies veidot mūzikas teātra izrādi par īpaši aizsargājamo dzidrūdens ezeru Ummi un tajā augošo trauslo ziediņu lobēliju, atsedzot cilvēku mentālo stāvokļu spoguļošanos dabas procesos. Plašāk ar izrādes tēmu būs iespēja iepazīties nākamā gada festivālā, bet šobrīd vēlamies padalīties ar dažām bildēm no kopīga Ummja ezera apmeklējuma, kurā piedalījās ne tikai Evarts, Katrīna, Ernests, izrādes performants Artūrs Čukurs un Latvijas Jaunā teātra institūta un projekta “The Big Green” producente Ieva Briede, bet arī dabas eksperts, augu un biotopu speciālists Uvis Suško, kurš visas dienas garumā dalījās ar saviem atzinumiem un zināšanām ne tikai par ezera un lobēlijas ekoloģisko nozīmi un draudiem to pastāvēšanai, bet arī par konkrētās vietas vēsturiskajiem un politiskajiem kontrastiem.
Izrāde ir biedrību “Mākslas birojs”, “Latvijas Jaunā teātra institūts” un VSIA Latvijas Nacionālā opera un balets sadarbības projekts. Tā tiek veidota ES programmas “Radošā Eiropa” projekta “The Big Green” rezidences ietvaros ar Latvijas Kultūrkapitāla fonda un Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem un Kultūras Ministrijas līdzfinansējumu. Darba tapšanas gaitā notiek sadarbība ar Dabas aizsardzības pārvaldes Pierīgas reģionālo administrāciju.
“The Big Green” ir Eiropas līmeņa, zinātnes un mākslas nozares pārstāvošu organizāciju sadarbības projekts, kas balstīts uz atziņu, ka kultūra kalpo kā sociālo pārmaiņu instruments, tādējādi kultūras un radošā sektora uzdevums ir veicināt vides pārmaiņu ietekmes mazināšanu vai uzlabošanu.
Atpakaļ