Laikmetīgā teātra programma forte forte. Rimini Protokoll. Situāciju telpas
Rimini Protokoll (Haug / Kaegi / Wetzel)
SITUĀCIJU TELPAS
Kolektīva video izrāde
Rīgas kinostudijā Šmerļa ielā 3
14., 15., 16., 17., 20., 21., 22., 23., 24. oktobrī plkst. 16.00, 18.00 un 20.00
18., 19., 25., 26. oktobrī plkst. 12.00, 14.00, 16.00, 18.00 un 20.00
Latviešu, angļu, vācu vai franču valodā (valodu iespējams izvēlēties)
Izrādes ilgums 1h30
Vienu izrādi var noskatīties 20 skatītāji
Lūdzam ierasties vismaz 15 minūtes pirms izrādes sākuma
Izrādes ir izpārdotas.
Autori: Helgarda Hauga, Stefans Kegi, Daniels Vecels
Dalībnieki: Abu Abduals Homsi (Sīrija), Šazads Akbars (Pakistāna), Jans van Ākens (Vācija), Narendra Divekars (Indija), Neitans Feins (globālais tīmeklis), Reto Hirlimans (Šveice), Mauricio Gambarini (Vācija), Andreass Geikovskis (Vācija), Marsels Glūrs (Šveice), Barbara Hape (Vācija), Folkers Hercogs (Vācija), Ričards Kamiss (Dienvidsudāna), Volfgangs Olerts (Vācija), Irina Paņibratova (Krievija), Ulrihs Pfafs (Vācija), Emanuels Tonē (Francija), Amirs Jagels (Izraēla), Nikita Jaondē Mulamba (Kongo), R ģimene (Lībija), Alberto X (Meksika), Karena Admirāla, Kristofers Dells, Aleksandrs Lurzs
Scenogrāfs: Dominiks Hubers
Video mākslinieks: Kriss Kondeks
Tulks: Agnese Lūse
Latviešu tekstu ierunājuši: Gundars Grasbergs, Ģirts Jakovļevs, Ģirts Krūmiņš, Gundega Laiviņa, Juris Lisners, Agnese Lūse, Aigars Rozenbergs, Jānis Vimba, Kaspars Zāle
Tehniskais režisors: Svens Nihterleins
Pētnieki: Korneliuss Puške, Malte Hildebranda
Producente: Heidruna Šlēgele
Producenti: Rimini Apparat un Rūras Triennāle sadarbībā ar Schauspielhaus Zurich, Spielart festival, Munchner Kammerspiele, Perth International Arts Festival, Grande Halle et Parc de la Villette Paris, HAU – Hebbel am Ufer, Kunstlerhaus Mousounturm Frankfurt am Main, Onassis Cultural Center – Athens
Pirmizrāde 2013. gadā Rūras Triennālē
www.rimini-protokoll.de
2011. gada maijā pasauli apceļoja kāda fotogrāfija. Tajā redzami 13 cilvēki. Viņu sejās lasāms triumfs, sajūsma, šausmas, skepse, kūsājoša enerģija, nicinājums. Bilde Baltā nama Situāciju telpā Vašingtonā fiksē, kā Baraks Obama kopā ar nacionālo drošības dienestu seko līdzi Osamas Binladena iznīcināšanas operācijai. Pasaulslavenā Berlīnes kolektīva Rimini Protokoll interaktīvajā video izrādē “Situāciju telpas” mēs nonākam 20 situāciju telpās un kļūstam par lieciniekiem 20 dzīvēm, kuras ietekmē ieroči. Te ir Izraēlas armijas karavīrs, ķirurgs no organizācijas “Ārsti bez robežām”, Meksikas narkokarteļa administrators, hakeris, bērns – karavīrs no Kongo, Bundestāga deputāts, Kirova ieroču rūpnīcas dienesta ēdnīcas pavāre un citi. Unikāli ir ne tikai “Situāciju telpu” stāsti, bet arī izrādes forma – skatītājs seko varoņiem gan planšetdatora ekrānā, gan reālajā telpā un laikā, kļūstot par dalībnieku notikumos, kas atklāj, ka arī mūsu dzīves, iespējams, ir globālās kara arhitektūras daļa.
“Situāciju telpas” ir daudzslāņaina kinofilma, trīsdimensionāls realitātes tuvplāns, tik dzīvs, kāds iespējams tikai teātrī. “Es esmu redzējis teātra nākotni un tās vārds ir Situāciju telpas”, par izrādi ir teicis Brūsa Springstīna menedžeris Džons Lando.
“Situāciju telpas” ir saņēmušas Rūras Triennāles jauniešu žūrijas apbalvojumu kategorijās “Labākais no labākajiem” un “Visintensīvākā izrāde, kas bija tik intensīva, ka es negribēju palaist garām ne sekundi”. Šī izrāde ir apbalvota arī ar Izcilības balvu 17. Japāņu mediju mākslas festivālā Tokijā un iekļauta 10 izcilāko izrāžu vidū, kas pagājušā sezonā iestudētas Vācijā, Šveicē un Austrijā.
Vācu un šveiciešu režisoru trio Rimini Protokoll līdzīgi antropologiem strādā mūsdienu lielpilsētās un konflikta zonās, kur pēta reālus notikumus vai kādas jomas speciālistus, un ar šiem pētījumiem strādā teātra teritorijā. Viņu rīcībā ir pašu izgudroti un līdz pilnībai attīstīti teātra instrumenti, kas ļauj paskatīties uz realitāti kā caur lupu, izgaismo to no pilnīgi negaidīta un neparasta skatu punkta, piedāvā ne tikai jaunu, vērtīgu teātra pieredzi, bet arī jaunas, būtiskas zināšanas par pasauli.
Rimini Protokoll mākslinieki Helgarda Hauga, Stefans Kegi un Daniels Vecels satikās Gīsenes universitātē Vācijā, kur studēja teātra teoriju un praksi. Šodien mākslinieku radošās aktivitātes aptver teātri, radio lasījumus, instalācijas, sociāli politiskus un pētniecības projektus. Par savu darbu viņi ir saņēmuši neskaitāmas atzinības un apbalvojumus Eiropā un citur pasaulē un ir iekļauti ietekmīgāko 21. gadsimta teātra mākslinieku desmitniekā. Rīgā Rimini Protokoll ir viesojies divas reizes – 2005. gadā viņi tagadējā Ārlietu ministrijas ēkā iestudēja izrādi par varu un birokrātiju „Cameriga”, bet 2007. gadā aicināja skatītājus uz izrādi par šoferiem tālbraucējiem “Cargo Sofija – Rīga“.
„Rimini Protokoll uz skatuves dokumentē īsto dzīvi tā, kā neviens teātris līdz šim to nav darījis vai varējis izdarīt”, tā par viņiem raksta vācu prese.
Laikmetīgā teātra programma forte forte ir Rīgas 2014 – Eiropas kultūras galvaspilsētas notikums, Eiropas vadošo režisoru izrāžu sērija, kuras centrā ir indivīda un varas, normālā un nenormālā, personības un masu, un mūsu savstarpējās attiecības uz lielo vēsturisko notikumu fona un gluži ikdienišķā kontekstā. Programmā šogad viesojas mākslinieki Alvis Hermanis, Jans Lauverss unNeedcompany, Rimini Protokoll, Alēns Platēls un les ballets C de la B, to atbalsta nodibinājums “Rīga 2014″, Rīgas Dome, Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Latvijas Valsts meži un Gētes institūts Rīgā.
Atpakaļ