Teātris un deja pasaulē

Festivāli
Finansējums
Izglītība
Festivāli
ASV - American Realness (Ņujorka)
Janvāris

American Realness (AR) ir viens no trīs svarīgākajiem teātra un dejas festivāliem (abi pārējie ir Under The Radar un Coil), kas ik gadu notiek Ņujorkā apmēram vienā laika periodā, pulcējot plašu starptautisko publiku. AR tika aizsākts 2010. gadā, uzreiz gūstot ievērību Ņujorkas piesātinātajā mākslas vidē. Festivāls notiek mākslu centrā Abrons Arts Center un tā programmu veido dejas un performances mākslas izrādes, kas pārkāpj konvencionālās žanru robežas un nereti piedāvā radikālu estētiku. Festivālā piedalās Ņujorkas mākslinieki, kā arī starptautiski viesi.

americanrealness.com
ASV - CATF (Šeperdstauna)
Jūlijs

The Contemporary American Theater Festival (CATF) programmu veido jaunākā amerikāņu dramaturģija - izrādes un lugu lasījumi. Festivāls ir izrāžu līdzproducents.

catf.org
ASV - COIL (Ņujorka)
Janvāris

COIL festivāls ir laikmetīgās skatuves mākslas telpas P.S. 122 veidots ikgadējs teātra, dejas un performanču izrāžu festivāls, kas ir viens no trīs centrālajiem Ņujorkas laikmetīgā teātra festivāliem, kas notiek katru gadu janvārī. Festivāla programmā ir izrādes no ASV un citām valstīm.

www.ps122.org
ASV - Fringe festivāls (Filadelfija)
Septembris

Multidisciplinārs festivāls, kurā tiek piedāvāta arī laikmetīgā deja, teātris un performances. Festivāls notiek visā pilsētā gan publiskās vietās, gan privātās telpās un kā gandrīz visi Fringe festivāli, ir atvērts jebkura neatkarīga mākslinieka vai kompānijas dalībai uz paša atbildību. Programmu veido amerikāņu mākslinieki un starptautiski viesi.

Organizē FringeArts

fringearts.com
ASV - Fusebox (Ostina)
Aprīlis

Teksasā notiekošais Fusebox sevi dēvē par hibrīdmākslas festivālu, jo tā uzmanības centrā ir laikmetīgi darbi, kurus nevar ielikt konvencionālo mākslas formu rāmī. Programmā ir teātra, dejas, filmu, mūzikas, literatūras, vizuālās mākslas un kulinārijas mākslas darbi. Festivālā piedalās vietējie un ārvalstu mākslinieki.

www.fuseboxfestival.com
ASV - Performa biennāle (Ņujorka)
Novembris

Starptautiskā festivāla-biennāles programmā piedalās mākslinieki, kuru darbība aicina attīstīt jaunas skatuves mākslas formas, lauž barjeras starp vizuālo mākslu, mūziku, deju, arhitektūru, dzeju un kino. Biennāle tiek rīkota sadarbībā ar mākslas galerijām, muzejiem, alternatīvām vietām un Ņujorkas neatkarīgajiem kuratoriem.

performa-arts.org
ASV - Prelude (Ņujorka)
Oktobris

Ikgadējs festivāls, kas iepazīstina ar Ņujorkas laikmetīgo skatuves mākslu. Programmā ir izrādes, lasījumi, paneļdiskusijas ar māksliniekiem un akadēmiķiem.

preludenyc.org
ASV - TBA festivāls (Portlenda)
Septembris

Ikgadējs festivāls, kas piedāvā laikmetīgā teātra un vizuālās mākslas darbus no ASV un citām valstīm. Festivāls notiek teātros, mākslas galerijās, kā arī Portlendas ielās un publiskajā telpā. TBA ir jaunu ideju forums, kura laikā notiek arī meistarklases, sarunas un hepeningi.

pica.org
ASV - Under the Radar (Ņujorka)
Janvāris

Pēdējās desmitgades laikā teātra Public Theatre rīkotais festivāls ir kļuvis par atpazīstamu platformu gan Ņujorkas, gan pasaules teātra ainā, pulcējot dažādu jomu māksliniekus, kas meklē jaunus teātra radīšanas veidus. Festivāls regulāri piedāvā ASV mākslinieku darbus un pirmizrādes.

www.publictheater.org
Austrija - ImpulsTanz (Vīne)
Jūlijs - augusts

1984. gadā dibinātais laikmetīgās dejas festivāls ir viens no lielākajiem šāda formāta festivāliem pasaulē. Pateicoties izkoptajai, plašajai un daudzpusīgajai vasaras skolai, kas notiek Arsenāla ēkās festivāla laikā, Vīnē ik jūliju pulcējas tūkstošiem profesionālu dejotāju, horeogrāfu, pasniedzēju un dejas entuziastu. Izrāžu programma piedāvā atpazīstamu horeogrāfu darbus un īpašā sadaļā iepazīstina ar jaunajiem talantiem.

www.impulstanz.com
Austrija - steirischer herbst (Grāca)
Septembris-oktobris

Festivāls, ko var dēvēt par avangardu ar tradīcijām - vairāk nekā 40 gadu pastāvēšanas laikā tas vienmēr ir bijis viens no retajiem patiesi multidisciplinārajiem mākslu festivāliem pasaulē, apvienojot teātri, deju, vizuālo mākslu, literatūru, arhitektūru, mūziku, jaunos medijus un teoriju. Bagātīgais starptautisko izrāžu un jaundarbu piedāvājums, liela mēroga izstādes, publiskās debates ir tikai daļa no festivāla redzamās programmas, kurā nozīmīga loma ir izpētei un procesam.

www.steirischerherbst.at
Austrija - Wiener Festwochen (Vīne)
Maijs - jūnijs

1951. gadā izveidotais festivāls ir lielākais teātra festivāls Austrijā un viens no prestižākajiem Eiropā. Festivāla mērķis ir piedāvāt alternatīvu ikdienas mākslas un kultūras piedāvājumam. Programmā tiek iekļauti laikmetīgi darbi dramatiskā teātra, muzikālā teātra un operas žanrā.

www.festwochen.at
Beļģija - KunstenfestivalDesArts (Brisele)
Maijs

Festivāls tika dibināts 1994. gadā un, pateicoties spilgtam kuratoru darbam, kļuva par vienu no nozīmīgākajiem starptautiskajiem laikmetīgās skatuves mākslas festivāliem Eiropā. Ik gadu maijā trīs nedēļu garumā KFDA piedāvā plašu programmu ar laikmetīgās mākslas darbiem no dažādiem kontinentiem, kur liela daļa ir festivāla un pasaules pirmizrādes.

www.kfda.be
Beļģija - Performatik (Brisele)
Marts

Briseles teātra Kaaitheater rīkots festivāls-biennāle, kura uzmanības centrā ir dažādu mākslas žanru satikšanās, aicinot vizuālās mākslas pārstāvjus veidot darbus teātrim, bet teātra un dejas māksliniekus - darboties galeriju formātā. Festivāls notiek Briseles teātru telpās, muzejos un citur.

www.kaaitheater.be
Brazīlija - Panorama (Riodežaneiro)
Novembris

Festivāls notiek kopš 1997. gada un tā uzmanības centrā ir pilsētas un dejas attiecības, paplašinot dejas jēdzienu kā ķermeņa un laika, telpas un kustības mijiedarbību. 2 nedēļu laikā festivāls piedāvā izrādes un notikums visdažādākajās Rio vietās, ļoti daudz izmantojot netradicionālas spēles vietas. Viena no festivāla prioritātēm ir brazīļu un latīņamerikāņu mākslinieku darbības atbalsts un festivāls ir kļuvis arī par nozīmīgu nacionālo izrāžu skati.

www.panoramafestival.com
Čehija - 4+4 Days in Motion (Prāga)
Oktobris

Starptautisks teātra festivāls, kas notiek kopš 1996. gada ar mērķi nodrošināt unikālu starptautisku projektu norisi un kultūras apmaiņu. Festivāls piedāvā izrādes, lekcijas, izstādes, seminārus un svarīgu lomu piešķir netradicionālu vietu apzināšanai pilsētā un to pārvēršanai par festivāla notikumu skatuvi.

www.ctyridny.cz
Čehija - Divadlo (Pilzene)
Septembris

Starptautisks teātra festivāls, kas notiek jau vairāk nekā 20 gadus ar mērķi piedāvāt Čehijas teātra izrāžu skati, apvienojot to ar ārvalstu viesizrādēm, kuru vidū ir daudz darbu no tuvējām kaimiņvalstīm.

www.festivaldivadlo.cz
Čehija - Tanec Praha (Prāga)
Maijs - jūnijs

Tanec Praha ir starptautisks mūsdienu dejas un kustību teātra festivāls, kas dibināts 1989. gadā un notiek katru gadu.

www.tanecpha.cz
Dānija - Århus Festuge (Orhūsa)
Augusts

Århus Festuge notiek Orhūsā kopš 1965. gada un ir viens no lielākajiem kultūras pasākumiem Dānijā. Tas ir plašs starptautisks mākslas un kultūras festivāls, kura uzmanības centrā ir māksla un mūzika pilsētvidē un kurš piedāvā skatītājiem liela mēroga, iespaidīgus darbus no visas pasaules.

www.aarhusfestuge.dk
Dānija - Metropolis (Kopenhāgena)
Augusts

Vizuālās un skatuves mākslas festivāls norisinās katru otro gadu, starplaikā notiek festivāla laboratorijas. Metropolis ir pilsētas festivāls, tā programmas uzsvars ir māksla pilsētvidē un radošas pilsētas potenciāla izpēte. Programmu veido izrādes, instalācijas, izstādes, koncerti.

www.kit.dk  
Ēģipte - D-CAF (Kaira)
Marts / aprīlis

Downtown Contemporary Arts Festival (D-CAF) ir vienīgais multidisciplinārais laikmetīgās mākslas festivāls Ēģiptē, kas notiek kopš 2012. gada. Festivāla mērķis ir parādīt dažādas, visā pasaulē aktuālas skatuves mākslas formas un sniegt atbalstu reģiona māksliniekiem. Cits būtisks festivāla mērķis ir radīt saikni ar pilsētu un atdzīvināt Kairas centru, piedāvājot izrādes negaidītās vietās un tādējādi veidojot komunikāciju publikas, pilsētas un mākslas starpā.

d-caf.org
Francija - Actoral (Marseļa)
Septembris-oktobris

Actoral festivāls katru rudeni izrāda piecdesmit mākslinieku darbus, pulcējot rakstniekus, režisorus, horeogrāfus, vizuālās mākslas un kino pārstāvjus no Francijas un ārvalstīm.

Actoral festivāls rīko satelītfestivālus - Monpeljē, Parīzē, Nantē, Monreālā.

www.actoral.org
Francija - Aviņonas festivāls (Aviņona)
Jūlijs

Lielākais, senākais un slavenākais teātra festivāls Francijā un, iespējams, pasaulē, kura mērķis ir iepazīstināt ar jaunāko franču un ārvalstu laikmetīgo teātri un deju. Festivāls notiek kopš 1947. gada. Tā vēsture ir sadalīta četros nozīmīgos posmos, kas katrs pavērsa festivālu kādā jaunā virzienā. Kopš 2013. gada festivāls atkal ir uzsācis jaunu posmu ar jauno direktoru, kurš ir tikai sestais pēc kārtas šajā amatā. Festivāls piedāvā izrādes no visas pasaules (to skaitā daudzas pirmizrādes), kas tiek izrādītas Aviņonas vēsturiskajās ēkās - licejos, baznīcās, zem klajas debess klosteru pagalmos un slavenajā pāvesta pils (Palais des Papes) pagalmā. Līdzās izrāžu programmai festivāls piedāvā plašu paralēlo notikumu, diskusiju, filmu u.c. programmu. Vienlaikus Aviņonā notiek arī off festivāls, uz kuru saplūst visdažādākās teātra trupas un ielu mākslinieki no Francijas un ārvalstīm.

www.festival-avignon.com  
Francija - Festival Parallèle (Marseļa)
Janvāris - februāris

Festivāla uzmanības centrā ir jaunu mākslinieku paaudze, gan tie, ar kuriem festivāls strādā visa gada garumā, gan viesmākslinieki no citām valstīm. Programmā ir dejas un teātra izrādes, vizuālā māksla, lekcijas.

www.komm-n-act.com
Francija - Festival Quartier D′Ete (Parīze)
Jūlijs - augusts

Šis ir Parīzes rajonu un priekšpilsētu vasaras festivāls, kas notiek ik gadu un piedāvā visu mākslas žanru darbus par skatuvēm izmantojot visdažādākās spēles vietas Parīzes centrā un nomalēs. Šis demokrātiskais festivāls aicina iepazīt gan mazāk zināmu mākslinieku darbus, gan pasaulslavenu režisoru un horeogrāfu izrādes un vienmēr arī kādu franču jaunā cirka izrādi.

www.quartierdete.com
Francija - Le Festival d′Automne de Paris (Parīze)
Septembris - decembris

Festivāls rudens garumā piedāvā laikmetīgā teātra un dejas izrādes, koncertus, kino un vizuālās mākslas notikumus, rādot publikai aktuālu mākslinieku darbus. Vairāki no tiem ir festivāla pasūtījumi un pirmizrādes.

www.festival-automne.com
Grieķija - Atēnu un Epidauras festivāls (Atēnas un Epidaura)
Jūnijs-Augusts

Plaša mēroga vasaras festivāls, kas notiek vairākās Grieķijas pilsētās un aptver teātra, dejas, mūzikas un vizuālās mākslas žanrus, piedāvājot gan klasiskus, gan laikmetīgus darbus.

greekfestival.gr
Horvātija - Dance Week Festival (Zagreba)
Jūnijs

Laikmetīgās dejas, kustību teātra un mīmu festivāls ir vieta, kur ik gadu satiekas gan pasaulē atzīti mākslinieki, gan jaunie horvātu talanti. Programmu veido izrādes, diskusijas un meistarklases.

www.danceweekfestival.com
Horvātija - World theatre festival (Zagreba)
Septembris

Ikgadējā "Pasaules teātra festivāla" viens no pamatuzdevumiem ir piedāvāt skatītājiem aktuālu, laikmetīgu pasaules klases režisoru darbus vienā programmā ar jaunajiem autoriem.

www.zagrebtheatrefestival.hr
Igaunija - Baltoscandal (Rakvere)
Jūlijs

Festivāls pirmo reizi notika 1990. gadā Pērnavā, bet 1996. gadā tas pārcēlās uz Rakveri Igaunijas ziemeļos. Sākotnēji iecerēts kā Baltijas un Skandināvijas teātru tikšanās vieta, pakāpeniski tas kļuva par starptautisku teātra festivālu, kas katru otro gadu iepazīstina ar interesantākajām Igaunijas un Eiropas teātra aktualitātēm. Programmu papildina dzīvās mūzikas klubs.

www.baltoscandal.ee
Igaunija - drammamaa.weekend (Tallina)
Novembris

Igaunijas teātra izrāžu skate, kas ārzemju viesiem intensīvā 3 dienu programmā prezentē aktuālākās sezonā tapušās igauņu mākslinieku izrādes.

www.draamamaa.ee  
Igaunija - Midwinter Night′s Dream (Tallina)
Decembris

Starptautiskais festivāls “Sapnis ziemas naktī” notiek gada pēdējās dienās. Tradīcija jauno gadu sagaidīt Tallinas Pilsētas teātrī aizsākās 2000.gadā, kad teātris bija tikko ieguvis jaunas telpas ar astoņām iespējamām spēles vietām. Visi festivāla notikumi (viesizrādes, diskusijas u.c.) notiek zem viena jumta Tallinas Pilsētas teātrī.

www.linnateater.ee
Igaunija - SAAL Biennaal (Tallina)
Augusts

2015. gadā Tallinas vecākais laikmetīgās dejas festivāls August Dance Festival, ko aizsāka skatuve Kanuti Gildi Saal pārtapa par SAAL Biennal festivālu. Festivāls norisinās katru otro gadu un tā programmā tiek iekļautas starptautiskas viesizrādes, izstādes un starpdisciplināri projekti.

www.saal.ee
Īrija - Dublinas teātra festivāls (Dublina)
Septembris-oktobris

Starptautiskā festivāla programma piedāvā skatītājiem pasaules klases teātri, tai skaitā laikmetīgas komēdijas, mūziklus un izrādes bērniem.

www.dublintheatrefestival.com
Islande - Lokal (Reikjavīka)
Augusts

Starptautisks teātra festivāls, kas notiek katru gadu ar mērķi iepazīstināt ar aktuāliem māksliniekiem un procesiem Islandes skatuves mākslā un veidot dialogu ar ārvalstu kolēģiem. Lokal atbalsta un producē vairākus islandiešu māksliniekus. 2015. gadā Lokal apvienoja spēkus ar Reikjavīkas dejas festivālu, radot plašāku un spilgtāku māksliniecisko platformu.

www.lokal.is
Islande - Reikjavīkas dejas festivāls RDF (Reikjavīka)
Augusts

Starptautiskais laikmetīgās dejas festivāls RDF notiek ik gadu augustā kopš 2002. gada un ir kļuvis par nozīmīgu notikumu Islandes dejas kopienas un kultūras dzīvē. Kopš 2014. gada RDF ir papildinājis savas aktivitātes ar vairāku notikumu sērijām visa gada laikā, rīkojot vienas dienas festivālus, meistardarbnīcu programmas, attīstot kopproducēšanu, sadarbību ar citu žanru organizācijām utt.

www.reykjavikdancefestival.com  
Itālija - Drodesera (Dro)
Jūlijs

Festivāls ir dibināts 1980. gadā, bet kopš 2000. gada tas notiek daļēji funkcionējošā hidroelektrostacijā kalnos ārpus Dro pilsētas. Katru gadu festivālā tiek rādīti eksperimentāli teātra, dejas un vizuālās mākslas darbi, nešķirojot žanru robežas. Īpašu uzmanību festivāls pievērš jauno mākslinieku atbalstam un darbojas arī kā rezidenču centrs.

www.centralefies.it
Itālija - Santarcangelo Festival Internazionale del Teatro in Piazza (Santarkandželo di Romanja)
Jūlijs

Dibināts 1971. gadā, Santarkandželo festivāls ir vecākais laikmetīgās skatuves mākslas festivāls Itālijā, kas notiek nelielajā Santarkandželo pilsētiņā, pārvēršot vietējo tirgus laukumu par festivāla epicentru. Festivāla programmā ir izrādes, meistarklases, semināri. Festivāls regulāri producē jaundarbus sadarbībā ar vietējiem un ārzemju māksliniekiem un organizācijām. Kopš 2012. gada pasākumi vietējai publikai notiek visu gadu, tiek arī piedāvātas rezidences māksliniekiem.

santarcangelofestival.com
Itālija - Terni festivāls (Terni)
Septembris

Ikgadējs festivāls, kurā piedalās itāļu un ārvalstu mākslinieki. Teātra un dejas izrādes un multidisciplināri projekti notiek uz vairākām skatuvēm un publiskajā telpā.

www.ternifestival.it
Japāna - Kyoto Experiment (Kioto)
Marts un oktobris

Kioto Starptautiskais Skatuves mākslu festivāls ir jauns festivāls, kas līdz šim ir noticis sešas reizes (2016). Tas piedāvā starptautisku izrāžu, koncertu un vizuālās mākslas darbu programmu, nešķirojot darbus pēc žanriem. Festivāla mērķis ir veidot dažādu paaudžu mākslinieku dialogu un līdzās japāņu un reģiona mākslinieku izrādēm tas piedāvā pasaulē aktuālu režisoru un horeogrāfu darbus.

Festivāla laikā notiek arī Japānas jauno mākslinieku izrāžu skate, kas piedāvā alternatīvu festivāla pamatprogrammai.

kyoto-ex.jp
Kanāda - FTA (Monreāla)
Maijs-jūnijs

Festival TransAmériques (FTA) notiek vasaras sākumā kopš 1985. gada un programmā apvieno dažādu valstu un māksliniecisku tendenču pārstāvjus laikmetīgā teātra un dejas jomā. Līdzās starptautiskiem vārdiem festivāls iepazīstina ar kanādiešu un Amerikas kontinenta māksliniekiem.

fta.ca
Kanāda - PuSh (Vankūvera)
Janvāris-februāris

Festivāls notiek kopš 2003. gada un ir kļuvis par nozīmīgu laikmetīgās skatuves mākslas platformu, kas piedāvā gan reģiona, gan starptautisku mākslinieku izrādes, kuras raksturo multidisciplināra un oriģināla pieeja.

http://pushfestival.ca/
Krievija - Baltic-house (Sanktpēterburga)
Oktobris

Festivāls notiek kopš 1991.gada Baltijas nama teātrī. Programmu pamatā veido Baltijas reģiona valstu teātru izrādes.

baltic-house.ru
Krievija - NET (Maskava)
Novembris

New European International Theatre Festival (NET) notiek kopš 1998. gada un ir pirmā nevalstiskā teātra iniciatīva Krievijā un pirmais mēģinājums salīdzināt Krievijas teātra pieredzi ar jaunākajām Eiropas teātra tendencēm, kas aizsākušās pēc Berlīnes mūra krišanas. Atbilstoši šai koncepcijai festivāla programmā tiek rādīti aktuālie jaunie talanti, kas veido 21.gadsimta Eiropas teātra ainu.

netfest.ru
Krievija - Zelta Maska (Maskava)
Marts - aprīlis

Zelta Maska notiek kopš 1995.gada un ir prestižākā Krievijas teātru gada balva, festivāls un vērienīgākais gada notikums. Festivāla programmā tiek iekļautas labākās teātra, operas, klasiskā baleta, laikmetīgās dejas izrādes, mūziklu un leļļu teātra izrādes, kuras atlasa žūrija. Festivāla profesionālajiem ārzemju viesiem, kuri vēlas iepazīties ar jaunākajām tendencēm Krievijas teātrī, tiek piedāvāta spilgtāko Krievijas iestudējumu skate Russian Case.

www.goldenmask.ru
Libāna - BIPOD (Beiruta)
Aprīlis

BIPOD (Beirut International Platform of Dance) ir laikmetīgās dejas festivāls, kas noticis jau 12 reizes (2016) un ir viens no nozīmīgākajiem starptautiskajiem dejas notikumiem Tuvo Austrumu reģionā. Festivāla laikā notiek Libānas un arābu valstu mākslinieku izrāžu skate.

www.maqamat.org/#/bipods/2016
Lielbritānija - Edinburgas festivāls (Edinburga)
Augusts

Edinburgas festivāls notiek kopš 1947.gada un ir viens no slavenākajiem un tradīcijām bagātākajiem pasaules klases festivāliem. Programmu veido labākās Skotijas un pasaules teātra, dejas, akadēmiskās mūzikas un operas izrādes. 3 nedēļu laikā festivāls piedāvā ap simts izrādēm, tai skaitā liela mēroga iestudējumus, aptverot teju vai visas pilsētas skatuves un koncertzāles. Paralēli visa augusta garumā notiek arī alternatīvākais Edinburgh Fringe festivāls, piedāvājot visu veidu mākslas žanrus, tai skaitā komēdiju, kabarē, cirku, ielu izrādes u.c.

www.eif.co.uk
Lielbritānija - In Between Time (Bristole)
Februāris

Festivāls-biennāle notiek kopš 2001. gada un tā programma koncentrējas uz dzīvo mākslu (live art) un formās neparastiem laikmetīgās skatuves mākslas darbiem. Pilsētai ir liela nozīme festivāla ģeogrāfijā - izrādes, koncerti, sarunas un darbnīcas notiek dažādās Bristoles vietās, pulcējot māksliniekus no Anglijas un citām pasaules valstīm.

inbetweentime.co.uk
Lielbritānija - LIFT (Londona)
Jūnijs - jūlijs

London International Festival of Theatre (LIFT) tika dibināts 1981.gadā un bija viens no pirmajiem starptautiskajiem teātra projektiem Lielbritānijas galvaspilsētā. Tas ir vasaras festivāls, kas katru otro gadu iepazīstina Londonas skatītājus ar atzītiem un jauniem eksperimentējošiem māksliniekiem un teātra režisoriem no visas pasaules. Festivāls notiek teātros, ielās, parkos un citās publiskās telpās Londonā. LIFT producē jaunas izrādes, organizē viesizrādes, diskusijas, seminārus, aktīvi sadarbojas ar izglītības iestādēm, biznesa pasauli un dažādajām multikulturālās Londonas kopienām.

www.liftfestival.com
Lietuva - Sirenos (Viļņa)
Rudens

Starptautiskā Viļņas teātra festivāla SIRENOS mērķis ir sekot skatuves mākslas jaunākajām tendencēm pasaulē un iepazīstināt ar tām vietējo auditoriju. SIRENOS programmu veido viesizrādes, laboratorijas, meistarklases un diskusijas.

www.sirenos.lt
Nīderlande - Holland Festival (Amsterdama)
Jūnijs

Holandes Starptautiskais laikmetīgās skatuves mākslas festivāls (HF) ir dibināts 1947.gadā un ir viens no Nīderlandes kultūras dzīves zināmākajiem notikumiem. Festivāla daudzveidīgajā programmā, kur ir teātra un dejas izrādes, nereti tiek iekļauta arī vizuālā māksla, filmas un popmūzikas koncerti, tiecoties nojaukt dalījumu starp mākslas žanriem un augsto vai masu mākslu.

www.hollandfestival.nl
Nīderlande - Noorderzon (Groningena)
Augusts

Festivāla daudzpusīgā prorgramma ietver laikmetīgā teātra, dejas, leļļu un objektu teātra izrādes, cirku, koncertus, literatūras festivāla sadaļu, izrādes bērniem u.c.

www.noorderzon.nl
Nīderlande - SPRING (Utrehta)
Maijs

SPRING skatuves mākslas festivāls 10 dienu laikā piedāvā starptautisku laikmetīgā teātra un dejas izrāžu, diskusiju, lekciju, pilsētvides notikumu programmu, kuru papildina arī SPRING Academy - neformāla akadēmija jauniem māksliniekiem viņu karjeras sākumā.

www.springutrecht.nl
Norvēģija - Bastarden (Tronheima)
Septembris

Festivāls piedāvā norvēģu un ārvalstu neatkarīgo mākslinieku laikmetīgās skatuves mākslas projektus. Programmu papildina sarunas, semināri, meistarklases un citi sociāli notikumi.

www.avantgarden.no
Norvēģija - Meteor (Bergena)
Oktobris

Starptautiskais teātra festivāls Meteor notiek katru nepāra gadu un ir viens no nozīmīgākajiem laikmetīgā teātra festivāliem Norvēģijā, kas iepazīstina ar vietējiem un ārvalstu māksliniekiem. Festivāls ir arī aktīvs izrāžu kopproducents.

www.bit-teatergarasjen.no
Norvēģija - Oktoberdans (Bergena)
Oktobris

Oktoberdans ir laikmetīgās dejas festivāls, kas notiek katru pāra gadu un ir viens no nozīmīgākajiem laikmetīgās dejas festivāliem Norvēģijā, kas piedāvā starptautisku programmu.

www.bit-teatergarasjen.no
Polija - Dialog – Wrocław (Vroclava)
Oktobris

Festivāls notiek katru otro gadu un tā programmai, kuru veido teātra izrādes, diskusijas, lekcijas, darbnīcas, vienmēr ir moto vai noteikta tēma. Festivāls piedāvā pasaulē atzītu mākslinieku un kompāniju izrādes.

dialogfestival.pl
Polija - Kontakt (Toruņa)
Maijs

Starptautiskais teātra festivāls notiek katru gadu Wilama Torzycy teātrī Toruņā, iepazīstinot ar jaunākajiem iestudējumiem no visas pasaules. Festivāls tika dibināts 1991. gadā un bija nozīmīga vieta Austrumeiropas un Centrāleiropas māksliniekiem tikt prezentētiem un komunicēt ar Rietumeiropas teātra pasauli.

www.teatr.torun.pl    
Polija - Krakow Theatrical Reminiscences (Krakova)
Oktobris

Krakow Theatrical Reminiscences jeb KRT festivāls, kurš notiek kopš 1975. gada, producē un izrāda laikmetīgā teātra un dejas iestudējumus no Polijas un ārvalstīm.

krt-festival.pl
Polija - Malta Festival Poznań (Poznaņa)
Jūnijs

Festivāls tika izveidots 1991. gadā, lai iepazīstināt skatītājus ar eksperimentālām izrādēm, kādas nebija atrodamas repertuārteātru programmās. Vēlāk festivāla programmā tika iekļauta arī deja, kino un mūzika, uzsverot darbos mākslas politisko dimensiju un tās potenciālu ietekmēt sabiedrības uzskatus. Katru gadu festivālam tiek pieaicināts cits kurators (bieži starptautiski pazīstams mākslinieks), kurš festivāla programmu veido, aplūkojot kādu noteiktu tēmu vai fenomenu.

www.malta-festival.pl
Portugāle - Alkantara (Lisabona)
Maijs - jūnijs

Festivāls notiek reizi divos gados un piedāvā daudzpusīgu un kvalitatīvu laikmetīgās skatuves mākslas programmu, kas mērķtiecīgi nojauc robežas starp žanriem un kopienām. Izmantojot Lisabonas ģeogrāfisko novietojumu, festivāls kļūst par izpētes un tikšanās vietu dažādu kontinetu māksliniekiem. Alkantara nav tikai festivāls, tā sauc arī darba telpu, kas atrodas vēsturiskā ēkā vienā no Lisabonas rajoniem un nodrošina māksliniekiem regulāru rezidenču, darbu veidošanas un izrādīšanas vietu.

www.alkantarafestival.pt
Slovākija - Divadelna Nitra (Nitra)
Septembris

Nozīmīgākais starptautiskais teātra festivāls Slovākijā notiek katru gadu un tā programmu veido muzikālā, kustību, leļļu, vizuālā teātra un dramatiskā teātra izrādes. Festivāls dod priekšroku meklējošam, netradicionālam teātrim, iepazīstina ar jaunām, interesantām Eiropas teātra tendencēm un personībām, kā arī sistemātiski atbalsta jauno talantu izaugsmi.

www.nitrafest.sk
Slovēnija - Exodus (Ļubļana)
Aprīlis

Starptautisks festivāls - biennāle, kas ir noticis jau 18 reizes. Festivāls iepazīstina ar laikmetīgo teātri un deju no visas pasaules (2015. gada festivāls bija veltīts Āfrikas kontinentam) un darbojas arī kā izrāžu producents.

www.exodosljubljana.si
Slovēnija - Mariboras teātra festivāls (Maribora)
Oktobris

Festivāla programmu veido izrādes no Slovēnijas, kas piedalās īpašas teātra balvas skatē, slovēņu izrāžu skate ārzemju viesiem, ārvalstu viesizrādes. Katru gadu tiek izvēlēta viena valsts, kuras laikmetīgā teātra aina tiek apskatīta tuvāk izrādēs, diskusijās un lekcijās.

www.borstnikovo.si
Slovēnija - Mladi Levi (Ļubļana)
Augusts

Mladi Levi ir pazīstamākais skatuves mākslas festivāls Slovēnijā ar radošu un jauneklīgu atmosfēru. Katru gadu tajā tiek izrādīti aktuāli iestudējumi, notiek kocerti un festivāls kļūst par tikšanās vietu pieredzējušiem un jauniem māksliniekiem no dažādām pasaules valstīm.

www.bunker.si
Somija - Baltic Circle (Helsinki)
Novembris

Baltic Circle aizsākās 1996. gadā kā iniciatīva apvienot teātra profesionāļus no Baltijas jūras valstīm. Pirmais festivāls notika 2000. gadā un šobrīd ir kļuvis par vienu no nozīmīgākajiem starptautiska mēroga laikmetīgās skatuves mākslas notikumiem Baltijas un Ziemeļvalstu reģionā. Festivāls piedāvā izrādes, lekcijas un darbnīcas un par savu uzdevumu uzskata laikmetīgā teātra jaunāko tendenču atspoguļošanu, aktīvi aizstāvot mākslas estētisko un sociālo lomu.

balticcircle.fi
Somija - Helsinku festivāls (Helsinki)
Augusts - septembris

Lielākais un apjomīgākais dažādu mākslu festivāls Somijā, kurš aizsākās vēl 1968. gadā kā Sibēliusa mūzikas festivāls. Šobrīd festivāla mērķis ir prezentēt augstākā līmeņa somu un ārvalstu māksliniekus izrādēs un koncertos. Programmā ir klasiskā un mūsdienu mūzika, kino, laikemtīgā teātra un dejas izrādes un mākslas izstādes. Īpaša programma tiek veidota bērniem un ģimenēm, lielu popularitāti ir ieguvusi mākslas nakts, kad izstādes atvērtas līdz pusnaktij un ielās uzstājas mūziķi un dejotāji.

www.helsinkifestival.fi
Somija - Tamperes teātra festivāls (Tampere)
Augusts

Festivāls ir vecākais un viens no lielākajiem profesionālā teātra festivāliem Ziemeļvalstīs, kas prezentē labākos somu un ārzemju mākslinieku darbus. Festivāla programmā ir 21. gadsimta dramaturģija, cirks, deja un ielu teātris.

www.teatterikesa.fi
Spānija - Festival de Otoño a Primavera (Madride)
Oktobris - jūnijs

Madrides Rudens festivāls 2010. gadā pārdēvēja savu nosaukumu un kļuva par festivālu, kurš ik gadu 9 mēnešu garumā piedāvā starptautisku teātra, dejas, mūzikas un cirka mākslinieku darbus.

www.madrid.org
Spānija - Grec (Barselona)
Jūnijs - augusts

Starptautisks teātra, dejas, mūzikas un cirka festivāls, kas dibināts 1976. gadā. Festivāls nosaukts grieķu amfiteātra Teatre Grec vārdā, kur notiek lielākā daļa izrāžu. Festivāls ir kļuvis par vienu no galvenajiem Katalonijas izrāžu producentiem.

lameva.barcelona.cat
Šveice - Auawirleben (Berne)
Maijs

Radies 80. gadu vidū, šis ikgadējais starptautiskais festivāls piedāvā teātra un dejas izrādes no dažādām valstim, uzsverot mākslas darbu saistību ar sociālo realitāti. Programmā vienmēr ir pārstāvēti vācu valodā runājošu zemju mākslinieki.

http://auawirleben.ch/en
Šveice - Far Festival (Niona)
Augusts

Festivāls notiek jau vairāk nekā 30 gadus un piedāvā noskatīties aktuālu Šveices un ārvalstu mākslinieku izrādes, piedalīties diskusijās un rakstīšanas darbnīcās. Festivāls piedāvā arī rezidences jauniem māksliniekiem un atbalsta jaundarbu iestudēšanu. http://www.festival-far.ch
Šveice - La Batie (Ženēva)
Septembris

Starptautisks festivāls, kura 2 nedēļu ilgajā programmā ir iekļautas teātra un dejas izrādes, performances un koncerti. Festivāls notiek dažādās Ženēvas vietās kopš 1976. gada.

http://batie.ch/
Šveice - Theater Spektakel (Cīrihe)
Augusts - septembris

Kopš dibināšanas 1980. gadā šis Cīrihes ezera krastos notiekošais festivāls ir izaudzis par nozīmīgu platformu āpus Eiropas dzīvojošu un strādājošu mākslinieku darbu prezentēšanai. Programmā tiek iekļauti arī nozīmīgāko Eiropas teātra un dejas kompāniju iestudējumi, jaunā cirka izrādes un viemēr vairākas Šveices jauno mākslinieku pirmizrādes.

http://www.theaterspektakel.ch/en/home/
Vācija - Berliner Festspiele (Berlīne)
Marts - novembris

Berliner Festspiele ir vairāku festivālu virkne no marta līdz novembrim, kas aptver teju vai visus mākslas žanrus: mūziku, teātri, kino, deju, literatūru. Teātra nozari šai virknē pārstāv festivāli Foreign Affairs (starptautisks teātra forums) un Theatertreffen (labākās Vācijas teātru izrādes), kas notiek katru gadu maijā un jūnijā. Lielākā daļa izrāžu tiek rādītas kultūras centrā Haus der Berliner Festspiele, bijušajā teātra ēkā, kas pēc rekonstrukcijas 2001. gadā ir arī festivāla organizatoru mājasvieta. Katru gadu rudenī notiek mūzikas un skatuves mākslu festivāls Festwochen. Festivālus atbalsta Vācijas valdība.

www.berlinerfestspiele.de
Vācija - euro-scene Leipzig (Leipciga)
Novembris

Starptautiskais teātra festivāls notiek katru gadu kopš 1991. gada un ir vienīgais laikmetīgā teātra un dejas festivāls bijušās Austrumvācijas teritorijā.

www.euro-scene.de
Vācija - FIND (Berlīne)
Aprīlis

Starptautiskais jaunās drāmas festivāls FIND ir Berlīnes teātra Schaubuhne iniciatīva, kas notiek kopš 2001. gada. Tas ir lielformāta festivāls, kura programmu veido jaunākās dramaturģijas iestudējumi no Vācijas un ārvalstīm. Programmā iekļautās izrādes atspoguļo mūsdienu realitāti un sociāli aktuālās tēmas dažādās teātra valodas formās (dokumentālais teātris, komēdija, izrāde-lekcija utt.) Festivāla laikā notiek intensīvas meistardarbnīcas, kur tiek aicināti piedalīties teātra mākslas studenti no Vācijas un kādas konkrētas fokusa valsts.

www.schaubuehne.de
Vācija - Impulse (Ķelne, Diseldorfa, Mīlheima/Rūra)
Jūnijs

Festivāls jau divdesmit piecus gadus iepazīstina ar vāciski runājošo zemju neatkarīgo teātru izrādēm, uzsverot, ka jēdziens "neatkarība" attiecas ne tikai uz šo teātra kompāniju statusu, bet galvenokārt uz to meklējumiem jaunas metodes un teātra estētikas veidošanā. Festivāla tematiku un izrādes izvēlas mākslinieciskā padome, nereti atklājot publikai jaunus, nepazīstamus vārdus. Nozīmīgu vietu festivālā ieņem sociāli politiskas debates, kā arī diskusijas par neatkarīgo teātru lomu.

www.festivalimpulse.de
Vācija - Nordwind (Berlīne, Hamburga, Drēzdene)
Novembris-decembris

Festivāls notiek reizi divos gados un piedāvā laikmetīgās skatuves darbus, koncertus un izstādes no Eiropas ziemeļiem - Baltijas un Sakndināvijas reģiona. Programma tiek izrādīta vairākās pilsētās un tās mainās. 2015. gadā viena no izrādīšanas pilsētām bija arī Berne Šveicē.

www.nordwind-festival.de
Vācija - Rūras triennāle (Rūras apgabals)
Augusts - septembris

Mākslas festivāls Rūras triennāle ir ikgadējs festivāls, kas tiek organizēts trīs gadu ilgos ciklos – katrā ciklā ir noteikta sava tēma un festivālu vada cits kurators. Vērienīgas vizuālās mākslas izstādes, instalācijas, mūzikas, teātra, dejas iestudējumi notiek Rūras apgabala iespaidīgajā industriālā mantojuma kompleksā.

www.ruhrtriennale.de
Vācija - Spielart (Minhene)
Oktobris - novembris

Festivāls seko līdzi jaunākajām tendencēm starptautiskajā teātra vidē kopš 1995. gada un reizi divos gados piedāvā plašu izrāžu un lekciju programmu. Festivāla mērķis ir atklāt mākslā neierastas izpausmes formas un estētiku, aktuālus tematus un spēcīgas personības. Spielart ir izveidojis vairākus sadarbības tīklus, kā arī sadarbojas ar daudzām citām kultūras institūcijām Minhenē un citviet.

www.spielart.org
Vācija - Tanz im August (Berlīne)
Augusts

Festivāls dibināts 1992. gadā un ir piedzīvojis radikālas izmaiņas. Šobrīd tas ir HAU Hebbel Am Ufer teātra producēts festivāls, kas notiek katru gadu un prezentē starptautiskus laikmetīgās dejas darbus no Vācijas un ārvalstīm.

www.tanzimaugust.de
Vācija - Theater der Welt (Hamburga)
Maijs - jūnijs

Festivālu katru trešo gadu organizē Vācijas ITI centrs (International Theatre Institute) un tā mērķis ir iepazīstināt ar māksliniekiem un iestudējumiem no visiem pasaules. Katru reizi festivāls notiek citā Vācijas pilsētā. Nākamais festivāls notiks 2017. gadā Hamburgā.

www.iti-germany.de
Vācija - Theaterformen (Braunšveiga un Hanovere)
Jūnijs

Festivāls ir Braunšveigas un Hanoveres teātru organizēts pasākums, kas notiek kopš 1990.gada, katru reizi vienā no pilsētām. Programmā ir lielfomāta darbi un kamerizrādes, klasisks teātris un eksperimentāli darbi. Daudzi no iestudējumiem ir festivāla producēti jaundarbi, Vācijas vai pasaules pirmizrādes. Festivāls rīko arī paralēlo porgrammu - seminārus, brīvdabas koncertus, izstādes u.c.

www.theaterformen.de
Vācija - Vīzbādenes biennāle (Vīzbādene)
Augusts - septembris

Dibināta 2014. gadā, pārmantojot pazīstamā festivāla New Plays from Europe koncepciju. Biennāles programmā tiek iekļauti skatuves mākslas darbi, kas pēta mūsdienu realitāti, uzdod aktuālus jautājumus par pasaulē notiekošo un atpoguļo jaunus teātra formu meklējumus.

www.wiesbaden-biennale.eu
Zviedrija - Gēteborgas dejas un teātra festivāls (Gēteborga)
Augusts Festivāls notiek kopš 1994. gada un ir viens no vadošajiem starptautiska mēroga skatuves mākslu festivāliem Zviedrijā. Ar 2016. gadu festivālam ir jauna, 3 cilvēku kuratoru komanda, kas ir gatava atvērt jaunu lappusi festivāla attīstībā. http://www.gdtf.se/sv/