Teātris un deja Latvijā

Festivāli
Finansējums
Izglītība
Kompānijas un organizācijas
Teātri
Festivāli
Baltijas oriģināldramaturģijas festivāls Skats
Baltijas oriģināldramaturģijas festivāls "Skats" notiek katru gadu kādā no Baltijas valstīm un piedāvā Latvijas, Lietuvas un Igaunijas teātru oriģināldramaturģijas iestudējumus. Viens no festivāla galvenajiem mērķiem ir saglabāt un attīstīt Baltijas valstu orģināldramaturģiju, kā arī veicināt Baltijas valstu teātra profesionāļu atpazīstamību un pieredzes apmaiņu. Visas festivāla izrādes tiek tulkotas angļu valodā.

Nākamais festivāls Latvijā norisināsies 2017. gadā.

Rīkotājs: Latvijas Teātra darbinieku savienība

Kontakti: Dzirnavu iela 135, Rīga, LV 1050, +371 67287895, ltds@ltds.lv

www.ltds.lv, spelmanunakts.lv/festivals
Cēsu mākslas festivāls
Šis vasaras festivāls Cēsīs notiek kopš 2007. gada, ilgst vienu mēnesi un tā programmu veido  akadēmiskās mūzikas koncerti, vizuālās mākslas izstādes un performances, teātra un operas izrādes, kino seansi un diskusijas.  Cēsu mākslas festivāla dalībnieki ir savā jomā atzītas autoritātes.

Nākamais festivāls notiks Cēsis no 2016. gada 16. jūlija - 6. augustam.

Festivāla direktors Juris Žagars

Kontakti: alisezagare@gmail.com, tālr. 2 9334417

www.cesufestivals.lv

Eksperimentālā teātra festivāls "Homo Alibi"
"Homo Alibi" tika dibināts 2000. gadā un pastāvēja līdz 2012. gadam. Tā mērķis bija aktualizēt kādu Latvijas teātra ainā iztrūkstošu vai nepopulāru, taču potenciāli nozīmīgu žanru vai tēmu. Festivāls notika reizi divos gados, pamīšus ar Starptautisko jaunā teātra festivālu "Homo Novus", un bija mazāka apjoma, koncentrētāks festivāls, kas piedāvāja starptautiskas viesizrādes un latviešu mākslinieku jauniestudējumus. "Homo Alibi" apskatīto tēmu un fenomenu loks aptvēra monoizrādes (2000. gada festivāls), jauno dramaturģiju (2001), jaunās tehnoloģijas teātrī (2002), teātra un attēla mijiedarbību (2006), objektu un leļļu teātri (2008), izrādi-lekciju (2010), otrreizējo pārstrādi (2012).  Festivāla laikā līdzās izrāžu programmai tika organizētas lekcijas, meistardarbnīcas, lugu lasījumi un citas aktivitātes.

Rīkotājs: Latvijas Jaunā teātra institūts

Kontakti: Miera iela 39-2, LV 1001 Rīga, +371 67228477, contact@theatre.lv

Festivāls “Re! Laikmetīgais cirks un iela”
Kopš 2013. gada Rīgā norisinās festivāls “Re! Laikmetīgais cirks un iela”, kas skatītājiem piedāvā plašu programmu ar ārvalstu laikmetīgā cirka un ielas mākslinieku izrādēm un notikumiem pilsētvidē.

Nākošais festivāls notiks Rīgā 2016. gada augustā.

Organizē: “Pievilcīgas pilsētvides biedrība”

Kontakti: info@rereriga.lv

rereriga.lv
Latvijas izrāžu skate
Latvijas izrāžu skate ir festivāls, kurā ārvalstu profesionāļiem tiek izrādītas aktuālākās valsts un neatkarīgo teātru un kompāniju veidotās izrādes, nodrošinot to tulkojumu angļu valodā. Paralēli izrāžu programmai tiek rīkotas ārvalstu viesu tikšanās ar māksliniekiem un producentiem. Uz katru skati tiek sagatavots izdevums angļu valodā, kas piedāvā apskatus par aktuālo Latvijas teātra un dejas ainu, latviešu teātra mākslinieku portertrakstus un intervijas. Katru gadu uz festivālu ierodas vidēji 60 ārzemju viesi no visas pasaules.

Nākamā skate notiks Rīgā 2016. gada 24. – 27. maijā.

Rīkotājs: Latvijas Jaunā teātra institūts

Kontakti: Miera iela 39-2, LV 1001, Rīga, +37167228477, contact@theatre.lv

http://theatre.lv/festivali/latvijas-izrazu-skate/

Rīgas Operas festivāls
Dibināts 1998.gadā, Rīgas Operas festivāls ik vasaru noslēdz Latvijas Nacionālās operas sezonu ar aizvadītā muzikālā gada spilgtākajiem notikumiem.

Rīgas Operas festivāls 2016 „Viva Verdi!” būs veltīts Džuzepes Verdi daiļradei un notiks no 2016. gada 2. - 12. jūnijam.

Rīkotājs: Latvijas Nacionālā opera un balets

Kontakti: Aspazijas bulvāris 3, Rīga, LV 1050, +371 67073777, info@opera.lv

www.opera.lv
Skatuves mākslas festivāls „Patriarha rudens”
Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) skatuves mākslas festivāls notiek kopš 2010. gada. Tā mērķis ir vienā izrāžu nedēļas maratonā parādīt LKA laikmetīgās dejas, aktiermākslas, režijas, dramaturģijas un kino studentu darbus, kas tiek veidoti sadarbībā ar teorētisko studiju un menedžmenta studentiem.

Festivāla darbus vērtē ekspertu komisija, sniedzot komentārus un piešķirot galveno balvu.

Nākamais festivāls notiks Rīgā 2016. gada septembrī.

Rīkotājs: Latvijas Kultūras akadēmija

Kontakti: info@lka.edu.lv, +371 67140175

www.lka.edu.lv
Starptautiskais Baltijas Baleta festivāls
Starptautiskais Baltijas Baleta festivāls notiek ik gadu pavasarī Rīgā, līdz ar viesizrādēm arī citās Latvijas pilsētās. Festivāla programmu nosaka tā moto “No klasikas līdz avangardam”. Festivāls piedāvā klasiskā un modernā baleta izrādes, tēlotājas mākslas un foto izstādes par baleta tēmu un citas aktivitātes. Tiek organizētas tikšanās, semināri, meistarklases, kā arī baleta vecmeistaru saieti.

Nākamais festivāls notiks 2016. gadā aprīlī.

Rīkotājs: Litas Beiris Dejas mākslas centrs

Kontakti: info@ballet-festival.lv, +371 25486030

www.ballet-festival.lv
Starptautiskais jaunā teātra festivāls "Homo Novus"
Starptautiskais Jaunā teātra festivāls „Homo Novus” ir vadošais laikmetīgās skatuves mākslas festivāls Latvijā un viens no lielākajiem Baltijas reģionā. Festivāls iepazīstina ar starptautiski atzītiem māksliniekiem un jauniem talantiem, kuri savos darbos runā par mūsdienu pasauli un sabiedrību, izvairoties no standarta frāzēm, tā vietā meklējot jēgpilnu un humānu dialogu. Līdzās daudzveidīgai viesizrāžu programmai festivāls piedāvā latviešu māksliniekiem iespējas radošiem eksperimentiem, rīko teorētisko un izglītības programmu un citas aktivitātes. Kopš 1995. gada Daugavpilī un Rīgā ir notikuši vienpadsmit festivāli, parādot vairāk nekā 100 viesizrāžu un producējot vairākus desmitus jaundarbu.

Nākamais festivāls notiks Rīgā 2016. gada septembrī.

Rīkotājs: Latvijas Jaunā teātra institūts

Kontakti: Miera iela 39-2, LV 1001, Rīga, +371 67228477, contact@theatre.lv

www.homonovus.lv
Starptautiskais laikmetīgās dejas festivāls "Laiks dejot"
Kopš 2005. gada “Laiks dejot” notiek katru gadu. Festivāla programmu veido ārvalstu un vietējo mākslinieku dejas izrādes, Latvijas Kultūras Akadēmijas horeogrāfijas studentu darbu skate un plaša ārzemju viesu un Latvijas profesionāļu meistarklašu programma.

Nākamais festivāls notiks Rīgā 2016. gada jūnijā.

Rīkotājs: Latvijas Profesionālās mūsdienu dejas horeogrāfu asociācija

Kontakti: horasoc@gmail.com

dance.lv
Teātra festivāls "Dirty Drama"
Nevalstiskais teātris Dirty Deal Teatro rīko festivālu “Dirty Drama” kopš 2008. gada ar mērķi iepazīstināt skatītājus un teātra mākslas profesionāļus ar Latvijas teātrī neierastiem izrādes veidošanas paņēmieniem. Festivālā ik reizi tiek apskatīta kāda noteikta tēma, kā būtiskāko uzsverot māksliniecisko procesu, nevis tūlītēju rezultātu. Festivāla programmu veido meistarklases profesionāļiem, izrādes, lekcijas un diskusijas.

Nākamais festivāls notiks Rīgā 2016. gada augustā.

Rīkotājs: Dirty Deal Teatro

Kontakti: info@dirtydealteatro.lv, +371 29394494

www.dirtydeal.lv/teatro
Teātra festivāls jauniem cilvēkiem "NoMadI"

Teātra festivāls jauniem cilvēkiem "NoMadI" pirmo reizi norisinājās 2010. gadā Liepājā, bet kopš 2012. gada tas ik gadu notiek Valmierā. “NoMadI” ir vienīgais teātra festivāls Latvijā, kurš piedāvā profesionālo teātru izrādes bērnu un jauniešu auditorijai. Festivāls aicina Latvijas reģionu iedzīvotājus iepazīt laikmetīgā teātra izrādes, kurās dzīvi, radoši un aizrautīgi tiek runāts par jauniem cilvēkiem svarīgām tēmām.

Nākamais festivāls notiks 2017. gada vasarā.

Rīkotājs: Radošā apvienība "Nomadi"

Kontakti: nomadi@nomadi.lv

www.nomadi.lv
Valmieras vasaras teātra festivāls
No 5. - 7. augustam Valmierā norisināsies pirmais vasaras teātra festivāls, kuru organizē Valmieras drāmas teātris sadarbībā ar Valmieras pilsētas pašvaldību. Festivāls piedāvās skatuves mākslas izrādes un notikumus pilsētvidē. Programmā iekļauti iestudējumi, kurus speciāli festivālam veidos režisori Viesturs Meikšāns, Mārtiņš Eihe, mūziķis Jānis Šipkēvics, grupa „Iļģi”, modes mākslinieki MAREUNROL’S, kostīmu māksliniece Anna Heinrihsone, komponists Kristaps Pētersons, horeogrāfs Krišjānis Sants, scenogrāfs Kristians Brekte un citi.

Festivāla idejas realizācijā būtiska loma ir Rūdolfa Blaumaņa Teātra festivālam, kas Valmierā aizsākās 1999.gadā un notika reizi trīs gados, žūrijai izvērtējot labākos dažādu teātru repertuāros esošo Blaumaņa lugu iestudējumus. Attīstot šo tradīciju, Valmieras festivāls būs saturā citādāks starpdisciplinārs vasaras festivāls, kurš plānots reizi divos gados kā skatuves mākslas svētki un kura vizuālās identitātes vadmotīvs būs Blaumaņa baltais.

Kontakti: festivals@valmiera.lv

www.valmierasfestivals.lv
Zelta Maska Latvijā
“Zelta Maska Latvijā” ir festivāls, kas regulāri piedāvā Latvijas skatītājiem iepazīties ar teātra, dejas, operas iestudējumiem no Krievijas, kas nominēti vai saņēmuši Krievijas teātra festivāla “Zelta Maska” balvas. Festivāla ietvaros norisinās arī semināri, meistarklases un lekcijas.

Nākamais festivāls notiks Rīgā 2016. gada oktobrī.

Rīkotājs: Art Forte

Kontakti: natella@artforte.lv, +371 67227411

www.goldenmask.lv