Laikmetīgās dejas dzīvais arhīvs“Laikmetīgās dejas dzīvais arhīvs” ir trīs nevalstisku organizāciju – “Latvijas Dejas informācijas centra”, “Tuvumu” un “Horeogrāfu asociācijas” – laikmetīgās dejas mākslas kopprojekts. Tā ietvaros pērnajā gadā tapušas trīspadsmit video intervijas ar Latvijas laikmetīgās dejas māksliniekiem, kas ik ceturtdienu pulksten 22.30 nonāk pie skatītājiem televīzijas kanālā ReTV un portālā LSM.lv.

Laikmetīgā deja Latvijā pēdējos gados ir attīstījusies kā spēcīga un patstāvīga mākslas nozare, kas, neskatoties uz savu īso pastāvēšanas vēsturi, sāk ieņemt arvien nozīmīgāku lomu Latvijas mākslas ainā. Joprojām topošais “Laikmetīgās dejas dzīvais arhīvs” ir dzīvs, mainīgs un notiekošs, tas dod ieskatu laikmetīgās dejas mākslas aktualitātēs šodien, bet ir atvērts papildinājumiem turpmāk.


Ekrānšāviņš no sarunas ar Janu Jacuku un Lauru Stašāni

Tapušajās video intervijās laikmetīgās dejas mākslinieki sarunājas par jaunradītiem darbiem, senākām dejas izrādēm un savu māksliniecisko redzējumu. Kopumā projekts sniedz iespēju reflektēt par savu radošo darbību divdesmit šobrīd aktīvākajiem laikmetīgās dejas mākslas profesionāļiem. To vidū ir Olga Žitluhina, Laura Stašāne, Inta Balode, Agnese Bordjukova, Dmitrijs Gaitjukevičs, Kristīne Brīniņa, Eva Krūmiņa, Krišjānis Sants, Ieva Gaurilčikaite – Sants, Elīna Gediņa, Rūdolfs Gediņš, Agate Bankava, Anna Novikova, Rūta Pūce, Jana Jacuka, Alise Madara Bokaldere un citi iesaistītie mākslinieki.

Projekts aptver laikmetīgās dejas izpausmju dažādību Latvijā un aktualizē šī žanra specifiku – nesekot dejas tradīcijai un nepārtraukti pārkāpt dažāda līmeņa robežas gan formā, gan saturā. Projekts pēta esošos un aktualizē jaunākos darbus plašai publikai pieejamā formā, tādējādi kļūstot par ieguvumu nozares praktiķiem, teorētiķiem, studentiem un skatītājiem, jo līdz šim laikmetīgās dejas izrāžu arhivēšana praktiski nav notikusi.

Pērnajā gadā projekta ietvaros bez video intervijām tapušas arī trīs dejas izrādes: tiešsaistes izrāde “Atved mani mājās” (hor. D. Gaitjukevičs), dzīvā dejas, foto un video izrāde klātienē “Re vera” (hor. O. Žitluhina), digitālā versija dejas izrādei “Divotne” (hor. R. Pūce un A. Novikova).

Trīspadsmit video interviju režisore ir Kristīne Vītola, operatori – Raivo Karro, Uldis Ķikāns un Mikus Austers. Projekta vizuālo identitāti veidoja Kristīne Daukšte.Atpakaļ