Jaunās dramaturģijas lasījumi “Teātris sašķeltas atmiņas laikā” Ģertrūdes ielas teātrīNo 25. līdz 27. oktobrim Ģertrūdes ielas teātrī norisināsies jaunāko baltkrievu un ukraiņu lugu lasījumi “Teātris sašķeltas atmiņas laikā”.

Mūsdienu ukraiņu un baltkrievu dramaturģijas lasījumu programmā iekļautas četras lugas, kuras vēsta par pārmaiņām sabiedrībā un kuras caurvij katastrofas tuvošanās priekšnojautas. Baltkrievu autora Dmitrija Bogoslavska luga “Katapulta” sarakstīta 2020. gada vasaras notikumu priekšvakarā Minskā, bet ukraiņu dramaturga Andrija Bondarenko lugu “Desafinado”, kas rakstīta pagājušā gada rudenī, bija paredzēts prezentēt Kijivas Dramaturgu teātra atklāšanā 2022. gada martā. Abas lugas ir tulkotas latviešu valodā un vēlāk būs pieejamas iestudēšanai Latvijas teātrī.

27. oktobrī 17.00 notiks ukraiņu aktrises Višņas Višņevajas lasījums lugai „Bagāžas stāsti“, kuru aktrise veidojusi kopā ar aktieriem no Rīgas. Luga balstīta dokumentālos stāstos par pirmajām kara dienām, par bēgšanu no kara šausmām un ceļu uz Eiropu, kurus Višņa Višņevaja kopā ar aktieriem apkopojusi, Rīgā tiekoties ar bēgļiem no Ukrainas.

27. oktobrī 19.00 anonīma Minskas autora lugu “SEXTILIS” lasīs dažādu valstu aktieri, tostarp ukrainis Volodimirs Gorislavecs, kurš šobrīd strādā Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī, Poļina Vitorgana, kura šopavasar pametusi Maskavu, kā arī Natālija Ļeonova, kura bija spiesta 2020. gada rudenī atstāt Grodņu kopā ar teātra kolēģiem, kuri tika atlaisti par piedalīšanos protestos, un tagad dzīvo Viļņā.

Pirms lugu lasījumiem 27. oktobrī 14.00 interesenti aicināti pulcēties uz diskusiju Ģertrūdes ielas teātrī, lai runātu par jauno tekstu nozīmi teātra attīstībā. Kā jaunu lugu parādīšanās Ukrainā veidojusi jaunu aktiermākslas un režijas virzienu rašanos? Kā mūsdienu dramaturģija Baltkrievijā ļāvusi atspoguļot sociālās problēmas apstākļos bez brīvas preses? Diskusijā piedalīsies Andrijs Bondarenko, Dmitrijs Bogoslavskis*, kā arī Viļņā dzīvojošais Aleksandrs Marčenko, kurš iepriekš vadījis Baltkrievijas Drāmas centru Minskā.
* Dmitrija Bogoslavska klātbūtne Rīgā ir atkarīga no iespējām šķērsot robežu.

Ieeja uz lasījumiem un diskusiju ir bez maksas. Iepriekšēja reģistrācija, rakstot uz e-pastu git@git.lv.

Informācija par lasījumiem ĢIT mājaslapā.
Jaunās dramaturģijas lasījumu Teātris sašķeltas atmiņas laikā programma:

25. oktobrī 19.00
“Katapulta”
Dmitrijs Bogoslavskis (Minska, Baltkrievija)
Tulkojums: Vents Vīnbergs
Režisors: Elmārs Seņkovs
Piedalās: Latvijas Kultūras akadēmijas 2. kursa studenti
Lasījums latviešu valodā

26. oktobrī 19.00
“Desafinado”
Andrijs Bondarenko (Ļviva, Ukraina)
Tulkojums: Māra Poļakova
Režisors: Matīss Gricmanis
Piedalās: Jānis Skanis, Indra Burkovska, Ivars Kļavinskis, Juris Strenga, Lolita Cauka, Zane Jančevska
Lasījums latviešu valodā

27. oktobrī
14.00
“Jauno dramatisko tekstu ietekme uz teātra attīstību”
apaļā galda saruna ar dramaturgiem un režisoriem (Andriju Bondarenko, Dmitriju Bogoslavski, Aleksandru Marčenko)

17.00
“Bagāžas stāsti”
Višņa Višņevaja, Ukraina
Piedalās: Marija Daņiļuka, Jana Herbsta, Mihails Širjajevs, Guna Zariņa
Lasījums krievu valodā

19.00
“SEXTILIS”
Anonīms autors, Baltkrievija
Režisore: Jevgeņija Šermeņeva
Piedalās: Volodimirs Gorislavecs, Poļina Vitorgana, Jana Ļisova, Natālija Leonova (Viļņa), Ināra Slucka, Andis Strods
Lasījums krievu valodā

Lasījumus rīko Gētes institūts Rīgā sadarbība ar producentu grupu KATLZ RIGA un Ģertrūdes ielas teātri.

Projekts “Teātris sašķeltas atmiņas laikā“ ir daļa no lielprojekta „Dažādas atmiņas – kopīga nākotne“. “Dažādas atmiņas – kopīga nākotne” ir Gētes institūta projekts, kas tiek īstenots kā daļa no visaptveroša pasākumu kopuma ar VFR Ārlietu ministrijas mērķfinansējumu no 2022. gada budžeta papildinājuma Krievijas agresīvā kara Ukrainā seku mīkstināšanai.Atpakaļ