Tima Etčela darbnīca “Ar vārdiem acīs”Latvijas Jaunā teātra institūts (LJTI) no 8. līdz 10. jūnijam sadarbībā ar mākslinieku, rakstnieku un izrāžu veidotāju Timu Etčelu (Tim Etchells) rīkoja tiešsaistes darbnīcu “Ar vārdiem acīs”, kurā piedalījās 10 mākslinieki, kurus praksē interesē darbs ar teātra tekstu un tekstu teātri.

Kopīgi lasot un analizējot tekstus, kas iegūti no dažādiem avotiem (sākot no avīžu tekstiem un noklausītām sarunām līdz rakstnieku, mākslinieku un dzejnieku radītiem tekstiem), darbnīcas dalībnieki pētīja, ar kādu ātrumu, skaidrību un izteiksmību valoda spēj nodot stāstu, attēlu vai ideju, kā arī valodai piemītošo tieksmi radīt plašus nenoteiktības un neskaidrības laukus. “Ar vārdiem acīs” piedāvāja rotaļīgā un praktiskā veidā pētīt valodu kā mākslinieciskās izteiksmes instrumentu un iepazīties ar dažām stratēģijām un apsvērumiem, kas vairāk nekā trīsdesmit gadu garumā bijuši Etčela darbu pamatā.

Tims Etčels ir atzītās britu teātra kompānijas “Forced Entertainment” dibinātājs un mākslinieciskais vadītājs. “Forced Entertainment” 1984. gadā Šefīldā nodibināja Eksteras universitātes teātra studenti, un tā pazīstama ar to, ka veido sešu, divpadsmit un pat divdesmit četru stundu garas izrādes, video, instalācijas, fotomākslas izstādes, peformatīvas akcijas tiešsaistē un filozofiskas esejas. Etčels kopā ar “Forced Entertainment” konsekventi veidojis perfomatīvus un interaktīvus tiešsaistes darbus, izkopjot šo praksi vēl labu laiku pirms pandēmijas, kad daudzi pievērušies jaunu tiešsaistes formātu meklējumiem.

Neatkarīgi no “Forced Entertainment”, Etčels laikmetīgajā mākslā zināms arī kā autors, kurš veido vizuālo mediju solo darbus – tie izstādīti un izrādīti daudzās pasaules valstīs, iekļauti dažādās izstādēs, festivālos un citos pasākumos (“Ebensperger-Rhomberg” (Berlīne), “VITRINE” un “Bloomberg SPACE” (Londona), Vankūveras laikmetīgās mākslas galerijā, “Kunstverein Braunschweig” u.c.). Etčels strādā ar dažādiem medijiem, kas ietver teātri, video un fotogrāfijas mākslu, performatīvus teksta projektus, instalācijas un daiļliteratūru. Šobrīd viņš ir Lankasteras universitātes performances un tekstrades (Performance and Writing) profesors. Būtiski izcelt, ka LJTI ar Etčelu saista arī veiksmīga iepriekšēja sadarbība. Divus gadus starptautiskā jaunā teātra festivāla “Homo Novus” programmā tika iekļautas Etčela veidotās viesizrādes – “QUIZOOLA!” 2011. gadā un “Piezīmju grāmata” 2015. gadā. Bet 2013. gadā viņš viesojies arī festivālā “NoMadI” ar izrādi “Klusais sējums”.

 

 

Projekts tiek īstenots ar Valsts kultūrkapitāla fonda un Rīgas domes atbalstu.

 Atpakaļ