Theatre Expanded



2016. gada februārī Latvijas Jaunā teātra institūts ar ERAF Centrālā Baltijas jūras reģiona programmas atbalstu uzsāk profesionālās apmācības programmu „Theatre Expanded” teātra un citu skatuves mākslas jomu menedžmenta studentiem un jaunajiem profesionāļiem. Programma sastāv no piecām divu dienu ilgām darbnīcām 2016. gada februārī, martā un aprīlī vadošo Eiropas laikmetīgā teātra festivālu un teātra namu kuratoru, producentu un dramaturgu vadībā.  Diviem programmas dalībniekiem būs iespēja divas nedēļas stažēties Tallinas teātra centrā „Vaba Lava” 2016. gada maijā un Starptautiskajā Jaunā teātra festivālā “Homo Novus” Rīgā 2016. gada septembrī, kā arī apmeklēt vairākas ar dažādiem teātra menedžmenta praktiskiem aspektiem saistītas lekcijas Tallinā.

Programmas mērķis ir sniegt teātra menedžmenta studentiem un profesionāļiem izpratni par laikmetīgā teātra un dejas attīstību pasaulē un saikni ar plašākām sociālām un politiskām norisēm, profesionālās zināšanas un iemaņas, kas īpaši noderēs, iesaistoties starptautiskos laikmetīgā teātra procesos un starpdisciplināros projektos, veidojot jaunu neatkarīgu skatuvi vai festivālu, izmēģinot netradicionālus producēšanas modeļus (darbs ar neprofesionāļiem, iestudējumi ārpus teātra skatuves) un strādājot, lai atklātu un atbalstītu jaunus māksliniekus.

Programma ir paredzēta Latvijas Kultūras akadēmijas teātra un dejas menedžmenta, radošo industriju un audiovizuālās un skatuves mākslas teorijas studentiem bakalaura un maģistra līmenī, kā arī jaunajiem profesionāļiem, kuri kā producenti vai kuratori strādā ar laikmetīgo teātri vai deju individuāli, valsts vai neatkarīgajos teātros.

Pirmā darbnīca notika 2016. gada 5. un 6. februārī un to vadīja deSingel teātra nama un Kunstenfestivaldesarts dibinātāja un ilggadīgā kuratore, Briseles Brīvās universitātes goda doktore un Erasmus balvas laureāte Frī Laisena (Frie Leysen, Brisele). Otro darbnīcu 23. un 24. februārī vadīs Bristoles producentu apvienības In Between Time vadītāja un tāda paša nosaukuma festivāla kuratore, Pola Hamlina fonda prestižā Breakthrough Award saņēmēja Helēna Koula (Helen Cole, Bristole). Profesionālās darbnīcas papildina vieslektoru lekcijas plašākai publikai.

1980. gadā Frī Laisena nodibināja teātra centru deSingel Antverpenē un desmit gadu laikā tas kļuva par starptautiski pazīstamu teātri ar unikālu programmu. 1994. gadā viņa aizsāka festivālu Kunstenfestivaldesarts, kurš līdz pat šai dienai ir viens no progresīvākajiem, būtiskākajiem un ietekmīgākajiem teātra festivāliem Eiropā un pasaulē. Pēc vairāk nekā 10 gadiem festivāla vadībā Frī nodeva to jaunajai paaudzei, bet pati devās uz Tuvajiem Austrumiem, lai organizētu starpdisciplināru festivālu Meeting Points deviņās arābu pilsētās. 2010. gadā viņu uzaicināja par lielākā starptautiskā Vācijas festivāla Theater der Welt kuratori, bet 2012. gadā Frī veidoja Berlīnes festivāla (Berliner Festspiele) teātra sadaļu. 2014. un 2015. gadā viņa bija Vīnes festivāla teātra programmas kuratore, kuru pameta, publiski atzīstot nespēju tolerēt lielākā budžeta daļas tērēšanu administrācijas algām, nevis māksliniekiem un viņu projektiem. 2003. gadā Frī Laisenai piešķīra Flāmu kopienas balvu par ieguldījumu kultūras attīstībā, 2007. gadā viņa kļuva par Briseles Brīvās universitātes goda doktori, bet 2015. gadā no Nīderlandes karaļa rokām saņēma prestižo Erasmus balvu. Frī Laisena ir leģendāra personība laikmetīgā teātra un dejas pasaulē, daudzu kuratoru un mākslinieku skolotāja, padomdevēja un iedvesmas avots.

Helēna Koula ir producentu apvienības In Between Time mākslinieciskā un izpilddirektore. Viņa sāka savu karjeru kā producente Mančestrā 90. gadu vidū, veidojot starpdisciplinārus projektus neparastās vietās: autostāvvietās, pamestās noliktavās, būvlaukumos, bankrotējušos lielveikalos. Tieši Mančestrā viņā nostiprinājās ticība eksperimentālai un brīvai mākslai un pārliecība, ka arī jauni mākslinieki un neparastas idejas spēj aizraut plašu publiku. 1996. gadā Helēna kļuva par Tramway vadošo producenti Glāzgovā, bet kopš 1998. gada strādā Bristolē, kur 2001. gadā nodibināja vienu no svarīgākajiem laikmetīgās performances un live art festivāliem Apvienotajā Karalistē – In Between Time Festival. 2009. gadā Pola Hamlina fonds piešķīra Koulai prestižo Breakthrough Award (Izlaušanās balvu), atzīstot viņu par izcilu kultūras producenti. Koula strādā arī kā lektore, pasniedzēja, rakstniece un neatkarīga kuratore vietējā un starptautiskā mērogā.

Programmā piedalās 21 dalībnieks no Latvijas un Igaunijas: Māra Pāvula, Melānija Dubra, Anna Zagorska, Anna Sīle, Evija Sedola, Katrīna Dūka, Katrīna Daugule, Ina Ločmele, Tālivaldis Tālis Āboliņš, Ieva Cīrule, Madara Enzele, Lauma Kaudzīte, Madara Sokolova, Kristīne Liniņa, Daiga Rutka, Lāsma Bērtule, Terēze Šulca, Dārta Ceriņa, Patrīcija Kolāte, Tiiu Tamm, Grete Nellis.

Informācija: gundega@theatre.lv; 67228477, 26516665

Rīko Latvijas Jaunā teātra institūts sadarbībā ar Igaunijas teātra centru „Vaba Lava” un Latvijas Kultūras akadēmiju.

Atbalsta Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) Centrālā Baltijas jūras reģiona programma 2014-2020 un Fonds atvērtai sabiedrībai „Dots”.

 



Atpakaļ