Martā sākas starptautiska studentu nometne “Mūsu nepanesamais kultūras mantojums”



15. martā sākas starptautiska studentu nometne “Mūsu nepanesamais kultūras mantojums”, kuras laikā trīs studentu grupas no Latvijas, Norvēģijas un Kipras pētīs trīs vietu vēsturi, stāstus un materialitāti, lai pēc tam pārvērstu šo pieredzi mākslas darbā. Viens no inovatīviem nometnes aspektiem ir iecere radīt un pārbaudīt veidus, kā pārvarēt attālumu un nodot vietas pieredzi un naratīvu kādam, kas tajā nekad nav fiziski atradies.
Trīs studentu grupas strādās trīs vietās – Daugavgrīvas cietoksnī Rīgā, “spoku pilsētā” Famagustā un Hojas salā Norvēģijā. Tās visas ir pamestas teritorijas, kur civilizācijas pēdas pamazām pārņem daba, aizvien dziļāk apslēpjot ar tām saistītus sarežģītus un gruzdošus stāstus un vēstures liecības.
Vairākas nedēļas studenti veltīs trīs vietu izziņai un izpētei, bet pēdējās desmit aprīļa dienās vienosies kopīgā jaunrades procesā, kura rezultātā taps jauni performatīvi un telpiski mākslas darbi.
Nometnē piedalās 18 studenti, viņu vidū – seši latvieši: Kristaps Priede, Līga Ūbele, Diāna Sutugina un Nikola Ščadro no Latvijas Mākslas akadēmijas un Oskars Moore un Betija Zvejniece no Latvijas Kultūras akadēmijas.

Mentori
Krista Burāne ir dokumentālā teātra un kino režisore, kas studējusi filozofiju un kino režiju. Kristas darbi ir apbalvoti gan ar Spēlmaņu nakts, gan Lielā Kristapa balvām, tie piedalījušies teātra un kino festivālos Londonā, Kopenhāgenā, Hāgā, Rīgā, Reikjavikā, Stokholmā u.c. Kopš 2008. gada Krista piedalās festivālā “Homo Novus” un ir bijusi līdzautore izrādēm “Mazais cilvēks” (2008), “Kauja pie…” (2009), “Tiešraide” (2011) “Bez vēsts pazudušie” (2013), “Lasītava” (2015), “Cietoksnis” (2017), “Noktirne” (2018), “no tā laika koki vairs nerunā” (2020).
Sodja Zupanca Lotkere ir neatkarīga dramaturģe, vada starptautisku objektu un kopradītā teātra programmu Prāgas Skatuves mākslu akadēmijas Teātra fakultātē (DAMU). No 2008. līdz 2015. gadam bija Prāgas Scenogrāfijas un teātra telpas kvadriennāles mākslinieciskā direktore, starpdisciplinārā projekta “Krustpunktā: intimitāte un izrāde” un izstādes “Ciltis” kuratore. Ir bijusi vairāku starptautisku projektu koordinatore, lasījusi lekcijas Kolumbijas universitātē, Jeila Drāmas skolā, Karaliskajā Runas un drāmas skolā Londonā un citur.
Imanuels Šipers ir vācu lektors, pētnieks un dramaturgs, kurš pamatā darbojas Vācijā un Šveicē. Kā dramaturgs cieši sadarbojies ar apvienību Rimini Protokoll. Imanuels ir bijis performances studiju un dramaturģijas profesūras asistents Hamburgas Medicīnas skolas Mākslas un sociālo pārmaiņu departamentā, kopš 2020. gada – pētnieks MIT CityScienceLab un Hamburgas Ostas pilsētas universitātē. Darbojas platformas PSi (Performance Studies International) valdē un strādā pie doktora disertācijas Leifanas universitātē Lineburgā. Imanuels ir daudzu publikāciju autors un vairāku grāmatu līdzautors.
Seržs fon Arkss ir arhitekts un scenogrāfijas profesors, Norvēģijas Teātra akadēmijas Scenogrāfijas nodaļas vadītājs. Ilgostši sadarbojies ar amerikāņu režisoru Robertu Vilsonu, veidojot scenogrāfiju, noformējumu un instlalācijas viņa projektiem. Fon Arksu interesē arhitektūras performatīvie aspekti un arhitektūras un teātra sintēzes iespējas.

Nometne ir starptautiskās scenogrāfijas izpētes un jaunrades platformas “Emergence” aktivitāte, ko atbalsta LR Kultūras ministrija, Valsts kultūrkapitāla fonds un ES programma “Radošā Eiropa”.

Nometne ir daļa no Latvijas simtgades pasākumu kopas un to rīko Latvijas Jaunā teātra institūts sadarbībā ar Norvēģijas Teātra akadēmiju un Kipras Teātru organizāciju.

Attēls: Google Earth

 

 



Atpakaļ