Projekta “Lietisko pierādījumu muzejs” vardarbības lasījumi Rīgā un tiešsaistē. Viesizrāde festivālā SAAL Biennal Tallinā



Projekta “Lietisko pierādījumu muzejs” un literatūras interneta žurnāla Punctum festivāla sadarbībā 18. augustā 19:00 galerijā “Smiļka” Rīgā, Eduarda Smiļģa ielā 34a un tiešsaistē trīs platformās vienlaicīgi – pieradijumumuzejs.lv, Punctum facebook lapā un lsm.lv, notiks dzejas un dokumentālu stāstu lasījumi “Vardarbības kalendārs”, kuros satiksies latviešu literāti un projekta “Lietisko pierādījumu muzejs” dalībnieces.

Punctum festivāls, kas notiks no 17. līdz 27. augustam, piedāvājot Latvijas un ārvalstu literātu lasījumus, performances, koncertus un lekcijas, šogad ir veltīts latviešu prozas klasiķei Regīnai Ezerai. Vardarbības lasījumi festivāla otrajā dienā veidoti, atsaucoties uz Ezeras dienasgrāmatu pierakstiem un viņas daiļradē nozīmīgo tēmu – slēpto vardarbību savstarpējās attiecībās. Lasījumu maratonā latviešu literāti Lote Vilma Vītiņa, Ieva Viese, Lauris Veips, Inga Gaile, Aivars Madris, Madara Gruntmane, Liepa Rūce, Roberts Vilsons, Elīna Rībena, Jana Egle, Laura Vinogradova un citi lasīs projekta „Lietisko pierādījumu muzejs” dalībnieču – no vardarbības cietušo sieviešu – dokumentālos stāstus, savukārt „Lietisko pierādījumu muzeja” dalībnieces Jana Aizupe, Agnese Berele, Aiva Grudule, Karlīna Jansone, Marija Krūmiņa, Elia Lasmane, Džeina Mieze, Sabīne Ozoliņa, Adriana Roze, Ieva Skadiņa, Paula Terehova – literātu radītos tekstus, kas veltīti šai tēmai un daļa no kuriem arī tapuši pēc sarunām ar projekta dalībniecēm. Teksti tiks lasīti jauktā secībā bez autorības, lai uzsvērtu līdzdalības, atbalsta un drošības nepieciešamību, risinot vardarbīgu attiecību situācijas.

Lasījumus varēs apmeklēt klātienē bez maksas, uzrādot derīgu Covid-19 sertifikātu kopā ar personu apliecinošu dokumentu.
Pasākuma tiešraidi 18. augustā no 19:00 līdz 21:00 notiks žurnāla Punctum facebook lapā, ziņu portālā lsm.lv. un „Lietisko pierādījumu muzeja” topošajā mājaslapā www.pieradijumumuzejs.lv, kur lasījumu laikā un vēlāk ikviena/-s ir aicināts anonīmi dalīties ar ģimenē vai attiecībās piedzīvotas vardarbības pieredzi un pievienot savu priekšmetu un stāstu, kas tiks iekļauts muzeja kolekcijā.
Lasījumu ieraksts būs pieejams uz ierobežotu laiku.

Ar šo pasākumu pirmo reizi publiski tiks pieteikta topošā platforma pieradijumumuzejs.lv, kas ir izstādes “Lietisko pierādījumu muzejs”digitāla versija un iepazīstinās ar muzeja 70 priekšmetu un stāstu kolekciju, kā arī turpinās kolekcijas papildināšanu, veidojot anonīmu platformu, kur katra/-s var dalīties ar savu pieredzi.pieradijumumuzejs.lv Pilnībā publiski pieejams digitālais muzejs būs 2021. gada oktobrī. Sadarbībā ar LU Literatūras, fokloras un mākslas institūta projektu “Vardarbības arhīvs”, pieradijumumuzejs.lv darbosies ar mērķi dokumentēt vardarbības vēsturi Latvijā, darot to veidā, kas ir cieņpilns pret stāstu autorēm un viņu vēlmi saglabāt anonimitāti.
Digitālā muzeja tapšanu atbalsta VKKF programma “KultūrELPA”.

*******

No 23. līdz 29. augustam darbs “Lietisko pierādījumu muzejs” piedalās 19. Starptautiskajā skatuves mākslu festivālā SAAL Biennal Tallinā. Muzejs top sadarbībā ar igauņu sievietēm, kuras tiek aicinātas nodot muzejam savu ģimenē pieredzētās vardarbības stāstu un lietu, kas ar to saistās. Muzejs tiks iekārtots privātā Tallinas dzīvoklī Kalamaja apkaimē un tajā izstādītie priekšmeti-vardarbības liecinieki pārstāvēs gan muzeja igauņu, gan latviešu un gan nesen Varšavā tapušo poļu kolekciju
Izstāde ir Tallinā apskatāma no 23.-27. augustam no 16:00-20:00 un ir pieejama  igauņu un angļu valodās. Savukārt 28. augustā 12:00 muzeja visesistabā klātienē un interneta tiešraidē festivāla radio kanālā sāksies 24 stundu pieredzes stāstu lasījumu maratons, kurā piedalīsēis igauņu sievietes un kas turpināsies līdz 29. augusta 12:00. Lasījumu maratons notiks  igauņu valodā.

“Lietisko pierādījumu muzejs” ir Lauras Stašānes un Janas Jacukas radīts dokumentāls, performatīvs darbs, kura pirmizrāde notika 2020. gada Starptautiskajā jaunā teātra festivālā Homo Novus un kura uzmanības centrā ir vardarbība ģimenē. Projekts apvieno izstādi privātā dzīvoklī un pieredzes stāstu lasījumu maratonu, un tas tapa kopā ar sievietēm, kuras nodeva muzejam savus vardarbības pieredzes stāstus un ar kuru palīdzību tika veidota muzeja priekšmetu-vardarbības liecinieku kolekcija. 2021. gada 1.-6. jūlijā muzejs viesojās Varšavā, kur autores veidoja vietējo darba versiju arpoļu sieviešu līdzdalību.
Tas ir Starptautiskā jaunā teātra festivālā “Homo Novus” projekts, kas tapa ar platformas “Magic Carpets” atbalstu.




Atpakaļ