Kristas Burānes izrādi “no tā laika koki vairs nerunā” ikviens var pieredzēt individuāli



Festivāls “Homo Novus” 2020 ir noslēdzies, bet liepas turpina augt un Kristas Burānes izrādi “no tā laika koki vairs nerunā” tagad iespējams noklausīties audio versijā, izstaigājot tās maršrutu no Nacionālā teātra līdz Radio ielas lokam jebkurā jums ērtā laikā. Lai to izdarītu, lūdzam lejuplādēt izrādes materiālus, kas atrodami ŠEIT. Saitē atrodas 11 audio faili, kuros skan izrādes 11 ainas, kā arī kartes, kas palīdzēs orientēties (viena no tām ir Georga Kūfalta oriģinālā apstādījumu karte). Nonākot izrādes sākuma punktā pie Nacionālā teātra, nospiediet skanēt/play pogu un sekojiet austiņās dzirdamajai balsij, kas aizvedīs pastaigā cauri dažādām izrādes ainām. Beidzoties ainai, jāuzspiež uz nākamās ainas audio faila un jāturpina klausīties. Kvalitatīvākai dzirdamībai iesakām lietot austiņas. Sasniedzot 6. ainu, iesakām izpētīt saitē atrodamos attēlus.

Par izrādi “no tā laika koki vairs nerunā” tās autori raksta, ka nevienam nav noslēpums: Rīgā kokus izcērt vairāk nekā iestāda. Tukšās apdobes aizaug ar zāli vai asfaltu, no ielām pazūd lapotņu radītā ēna un kopā ar to – arī patvērums. Vieta, kur ievilkt elpu. “no tā laika koki vairs nerunā” ir procesuāls vides darbs, kas aug un attīstās katru tā norises dienu festivālā un, cerams, vēl daudzus gadu desmitus pēc tam. Tas aicina iztēloties, par ko 1880. gadā, stādot bulvāru loka liepas, domāja divdesmit septiņus gadus vecais Rīgas parku un dārzu direktors Georgs Kūfalts, un, vērojot, kā aug viena no šīs liepu dzimtas turpinātājām, apjaust tik dīvainu procesu kā dzīvība.

Dokumentālā teātra un kino režisore Krista Burāne savos darbos vienmēr ieņem sociāli aktīvu pozīciju, aicinot arī skatītāju līdzdarboties un radīt ne tikai konkrēto mākslas darbu, bet dzīvi kopumā, padarot to draudzīgāku gan cilvēkiem, gan dabai. Izrāde “no tā laika koki vairs nerunā” tapa ciešā sadarbībā ar mākslinieku Andri Eglīti, kura darbus caurvij interese par materiālā un nemateriālā attiecībām, kā arī estētiskās formas un praktiskās (ne)pielietojamības mijiedarbe.

Izrāde ir tapusi kā projekta ACT: Art, Climate, Transition aktivitāte un to atbalsta Eiropas Savienības programma “Radošā Eiropa”.

       



Atpakaļ