Latviešu mākslinieki tiešsaistes teātra festivālā POSTWEST BerlīnēNo 24. līdz 26. jūnijam Berlīnes teātra Volksbühne rīkotais starptautiskais teātra festivāls POSTWEST tiešsaistē piedāvās Austrumeiropas teātra mākslinieku  izrādes, tai skaitā trīs darbus no Latvijas – Latvija Jaunā teātra institūta līdzproducēto Valtera Sīļa un Kates Krolles kopdarbu “Izskatās, ka tu mirsi” un divus Ģertrūdes ielas teātra projektus – Mārtiņa Eihes un Arnitas Jaunsubrēnas “Taņas dzimšanas diena. Berlīne” un sadarbībā ar apvienību KatlZ producēto izrādi “Lielgabalu gaļa”, ko iestudējis Krievijas režisors Dmitrijs Volkostrelovs, piedaloties trim latviešu aktrisēm.

Starpkultūru festivāls Postwest, kura norise bija iecerēta nedēļas garumā teātra Volksbühne telpās, digitālajā vidē notiks kompaktākā formātā – trīs jūnija dienas tiešsaistē varēs skatīties un klausīties 12 darbus dažādos formātos no valstīm, kuru identitāti ir veidojusi vēsturiskā piederība t.s. postsociālistiskajai telpai, notiks tikšanās ar festivāla māksliniekiem, starptautiskai sadarbībai veltītas diskusijas,  Baltijas jaunās paaudzes teātra mākslinieku saruna, kā arī leģendārā latviešu dj Jāņa Kraukļa uzstāšanās festivāla noslēgumā.

Festivāla dalībnieki (organizācijas un teātri):  TR Wraszawa (Varšava), Prague City Theatres (Prāga), DAKH (Kijeva), Qendra Multimedia & Kosovas Nacionālais teātris (Priština), STEREO AKT (Budapešta), Teatrul Tineretului (Bukareste), Jaunatnes teātris (Viļņa), Vaba Lava (Tallina), Ģertrūdes ielas teātris (Rīga), KatlZ (Rīga), Latvijas Jaunā teātra institūts (Rīga), Volksbühne (Berlīne).

Festivāla POSTWEST programma

Festivāla pasākumi būs pieejami bez maksas visas festivāla dienas no 24. jūnija 12:00 līdz 26. jūnijam.
Divi festivala darbi tiks straumēti, tiem programmā ir norādīts sākuma laiks.

Latvijas Jaunā teātra institūts festivālā POSTWEST piedāvā režisora Valtera Sīļa un mākslinieces Kates Krolles kopdarbu “Izskatās, ka tu mirsi” (Looks Like You Are Going To Die), tikšanos ar izrādes veidotājiem un Baltijas jauno teātra režisoru diskusiju.

“Izskatās, ka tu mirsi”
audio pastaiga ārā
Autori un izpildītāji: Kate Krolle, Valters Sīlis
Skaņas dizains: Arvīds Saulītis
55 min, angļu valodā
Izrādes pieredzēšanai nepieciešams telefons, kur lejuplādēt audio failu, un austiņas
Pieejama no 24. jūnija 12.00 ŠEIT

“Izskatās, ka tu mirsi”  (Looks Like You Are Going To Die) ir režisora Valtera Sīļa un mākslinieces Kates Krolles kopdarbs, kura pirmizrāde Dirty Deal Teatro paguva notikt vēl pirms pandēmijas. Festivālā POSTWEST tiks piedāvāta izrādes audio versijā angļu valodā. Autori aicina skatītāju doties ārā, lai nepilnu stundu pavadītu pastaigā, brīvi izvēloties laiku un maršrutu, un ļaujot, lai abu balsis, atmiņas un klejojumi pa dažādām pilsētām un vietām kļūst par skatītāja pavadoni. Kate un Valters par izrādi saka: “Vai cilvēku domas ir individuālas, vai divas biogrāfijas var saplūst vienā, vai mēs katrs esam unikāls veidā, kā pavadām savu dzīvi? Ik pa reizei mūsu mūžā ir kāds dramatisks notikums, bet lielāko daļu mēdzam būt ar sevi un savās domās, ar notikumiem, kuri mums neliek mieru, ar pagātni, kuru mēs atkārtojam un atkārtojam savā prātā.” Cilvēciska, atklāta un pašironiska, izrāde uzdod arī jautājumu, vai mākslas darba radīšana dod cerēto nemirstību pretstatā ikdienas mirstīgumam? Vai tas, ko radām, dzīvos ilgāk par mums?

Tikšanās ar māksliniekiem: 25. jūnijā 15.30 ar izrādes autoriem Kati Krolli, Valteru Sīli un Arvīdu Saulīti sarunājas POSTWEST kuratores Alina Aļeščenko un Vībke Janss. Skaties šeit

Baltijas jauno teātra mākslinieku diskusija”Baltic transfer: can cultural exchnage be re-imagined?”
25. jūnijā plkst. 19.00 sarunājas Valters Sīlis no Rīgas, Jarmo Reha no Tallinas, Egle Švedkauskaite no Viļņas, sarunu vada Julija Reklaite (Viļņa). Skaties šeit

Šos notikumi ir daļa no projekta “Baltic transfer” un tos atbalsta Baltijas Kultūras fonds.

Citi Latvijas projekti POSTWEST programmā:

“Taņas dzimšanas diena. Berlīne”
Režija: Mārtiņš Eihe
Dramaturģija: Arnita Jaunsubrēna, Degna Martens (Berlīne)
Izpildītāji: Daniels Nerlihs (Berlīne), Juta Vanaga, Mārtiņš Eihe, Arnita Jaunsubrēna
Anglu valodā ar latviešu, krievu un vācu iestarpinājumiem
25. jūnijā plkst. 17.00 un 21.00 ŠEIT

Projekta  pamatā ir Mārtiņa Eihes 2016. gadā veidotā izrāde “Taņas dzimšanas diena”, tomēr šis ir tieši Berlīnei radīts darbs, kura sākumpunkts ir Eiropas vēsturi vienojošais 1989. gads – laiks starp Baltijas ceļu un Berlīnes mūra krišanu. Izrāde izsekos šo divu vēsturisko brīžu atstātās pēdas katras valsts vēsturē un analizēs kopsakarības.

“Lielgabalu gaļa”
izrādes tapšanas video
Režija: Dmitrijs Volkostrelovs (Maskava)
Izpilda Anta Aizupe, Jana Jacuka, Inese Pudža
30 min, latviešu, krievu un angļu valodā ar vācu un angļu subtitriem
Pieejama no 24. jūnija 12.00 ŠEIT

Izrāde par multi-kulturālismu un mūsdienu globālajām problēmām pēc Pāvela Prjažko lugas, ko iestudē Krievijas režisors  ar latviešu aktrisēm, POSTWEST festivāla dienās būs pieejama kā 30 min garš video ieraksts, kurā dokumentāli fiksēts darba process un atsevišķas ainas.

Par festivālu Postwest

Festivāls Postwest iecerēts kā stiprināšanas punkts, loga atvēršana uz austrumiem un iespēja māksliniekiem brīvi runāt caur saviem darbiem. Kopā ar partnerorganizācijām un teātriem no Austrumeiropas, kas reflektē par sociāli politiskām tēmām, tiek iestudētas jaunas izrādes, kas izaicina šķietamo Austrumu un Rietumu konfliktu, pārskata stereotipus un pieņēmumus. Koronavīrusa krīze ļāva ieraudzīt, cik ātri atkal valstis norobežojas. Šajā kontekstā palūkoties uz vēsturiskiem notikumiem ir svarīgāk kā jebkad. Austrumi vai Rietumi? Post-Austrumi vai Post-Rietumi? Post- Austrumu rietumi? Vai kopīgs kultūras mantojums rada līdzīgu vēsturisko apziņu? Vai ar tik plašu valstu un to identitāšu dažādību iespējams domāt par kopīgu nākotni? Kā mēs redzam spēcīgu pilsonisku sabiedrību, solidaritāti, demokrātiju, nākotnei svarīgas vērtības? Kā mēs, teātra veidotāji, laikā, kad robežas slēgtas globālā līmenī, varam turpināt veidot un attīstīt ilgtermiņa sadarbības tīklus, lai mākslinieki varētu meklēt atbildes uz šobrīd aktuāliem jautājumiem. Postwest digitālajā vidē ne tikai virtuāli pievērsīsies visiem šiem jautājumiem, bet arī kļūs par pamatu šādam starptautiskam sadarbības tīklam, tādā veidā turpinot dzīvot kā satikšanās un kopradīšanas telpa, kurā māksla nav tikai individuāla vai nacionāla, bet starptautiska.

Festivāls Postwest tiek īstenots ar teātra Volksbühne un Vācijas Federālā Kultūras fonda (Kulturstiftung des Bundes) finansiālu atbalstu.Atpakaļ