Reiz mani mazie ciemiņi vannā sarīkoja nevainojamu objektu teātra izrādi - hepeningu. Iespaidi "lielo" mākslas pasaulē, kas līdzinātos piecgadīgās Annas un trīsgadīgā Kristiāna izdomai un aizrautībai, nenāca nemaz tik drīz. Abu fantāzija darbojās zibenīgi - ieraudzījuši vannasistabā uzlīmi ar haizivi: "Brīdinājums! Peldēšana - uz paša atbildību", ilgi nedomājot, tika iemitinātas īstas haizivis - ar dvieli pārsegtas dažāda augstuma šampūnpudelītes. Pēc tam, zobus klabinādami un viltīgi acis spīdinādami, bērni aicināja baidīties arī pārējos ciemiņus. Starptautiskais leļļu un objektu teātra festivāls Homo alibi, kas notiks no 27.-30.augustam dažādās Rīgas spēles telpās, piedāvās jau profesionālu un mākslinieciski apstrādātu "baidīšanos no haizivīm". Sešas izrādes pieaugušajiem, četras - bērniem (uz visām var iet visi) un paralēlā programma - aicina piedzīvot skurbinošo pārcelšanās Aizspogulijā prieku. Knaibles savēzē spārnus kā putns, kanna - iemaujas kā govs, atdzīvojas ķiršu kauliņi, diegu gali, aprūsējuši drēbju pakaramie, ūdens noslīpēti koka gabaliņi. Bet kāda vīra istabā viennakt atdzīvojas pilnīgi visi priekšmeti.
27.augustā plkst.17.00 E.Smiļģa Teātra muzejā - leļļu teātra pētniece Penija Frensija (Lielbritānija) lasīs lekciju par Eiropas un pasaules leļļu un objektu teātra vēsturi un attīstību mūsdienās, iepazīstinot ar šī žanra unikālajām iespējām.
Īss ieskats programmā pieaugušajiem.
Vilkme. Velo teātris no Farncijas. Kāds vīrs mazā lielpilsētas dzīvoklīti pavada bezmiega nakti. Viņš lūkojas pa logu debesskrāpju gaismās, viņa izjūtas balansē starp dzīvot un mirt. Pēkšņi viņa istaba pārvēršas kuģa kajītē.
Divi Pjēri. Turak teātris (Francija). Plaukstas lieluma izrāde, kuras skatuve tikpat labi varētu būt kurpju kaste. Izrādē darbojas aktieri, kurus parasti nogrūžam pie krāmiem. Šiem aizmirstajiem un nogurušjaiem niekiem Mišels Laubu piešķir izgudrotās zemes Turākijas iedzīvotāju vaibstus.
Kopš vakardienas četri iemītnieki. Turak (Francija). Skatītāju sagaida fantastiska skatuves konstrukcija - savīta no simtiem stiepļu, virvju, stīgu un diedziņu. Tā atgādina milzīgu dzīvu organismu, kas no viegla rokas pieskāriena sāk kustēties, skanēt, mainīties. Būvē ir iestrādāti mūzikas instrumenti, kas paši spēlē, logi, kas paši veras vaļā un ciet, spuldzītes iedegas un izdziest. Izrādi iedvesmojuši kompānijas ceļojumi pa Franciju, Sīriju, Krieviju un Indonēziju.
Krievu inženieru teātris AKHE no Krievijas temperamentīgajā izrādē Fausts. 2360 vārdi Fausta motīvu stāstīs ar aizraujošu ķīmisku eksperimentu palīdzību. AKHE izrāžu/instalāciju/performanču pamatā ir vizuālā māksla, priekšmetu teātris, pirotehnika, ķīmiski eksperimenti un dažādi inženiertehniski izgudrojumi. Par viņu pamatmetodi tiek saukts ļoti precīzs un nekļūdīgs bardaks.
Tībingenas marionešu teātra izrāde salto.lamento (Vācija) stāsta par jūtīgu un cilvēcīgu marinešu piedzīvojumiem aizsaules valstībā. Marionešu teātra vadītājs Franks Zēnle virtuozi viens pats tiek galā ar desmitiem marionešu, ne reizi nesapinoties.
Latviešu izcelsmes horeogrāfe Renāte Valme no Igaunijas izrādē Otrā zeme visādu krāmu ielenkumā uzdod jautājumu - vai tāpēc, ka lietas paliek vecas, mums vienmēr vajag jaunas? Tikpat daudzveidīga ir arī latviešu, krievu un vācu mākslinieku piedāvātā programma bērniem. No Latvijas šajā žanrā kā režisori debitēs Santa Didžus (Septiņas dienas) un Mārtiņš Eihe (Mazais cilvēks).
Homo alibi pilna programma - Jaunā teātra institūta mājaslapā www.theatre.lv