English

RAKSTI
BRĪVAJAM
FORUMAM
 
 
Saņem ziņas e-pastā
 
 
 
Latvijas Jaunā teātra institūta 2000. gads
Nevalstiskā organizācija Latvijas Jaunā teātra institūts ir nacionāls, reģionāls un starptautisks teātra centrs, kas realizē nekomercionālus teātra projektus, mēģinot veicināt pārmaiņas Latvijas teātru dzīvē gan prakstiski, gan konceptuāli. Divu pastāvēšanas gadu laikā JTI ir nostiprinājies Latvijas un Baltijas kultūras dzīvē, iekarojot stabilu vietu starptautisko sakaru attīstīšanas jomā. Latvijas Jaunā teātra institūta nospraustie mērķa virzieni 2000. gadā guvuši apstiprinājumu gan finansiāli, piesaistot dažādu fondu un sponsoru atbalstu, gan kvalitatīvu projektu realizācijā, piedāvājot Latvijas skatītājiem dažādu stilu un žanru ārzemju izrādes, bet aktieriem un teātra profesionāļiem starptautiskas sadarbības iespējas.
   

Gada laikā Latvijā ar JTI organizatorisku atbalstu notikušas 9 viesizrādes no Francijas, Krievijas, Lietuvas, 2 modernās dejas meistardarbnīcas, 4 teātru direktoru semināri, viens teātra gaismotāju seminārs, 1 starptautiska konference par Baltijas teātru kultūrpolitiku, sadarbībā ar citiem partneriem producētas 2 izrādes. Latvijas Kultūras ministrija gada sākumā radoši organizatoriskajai grupai Pētera Krilova vadībā par 1999. gadā notikušo Starptautisko teātra festivālu "Homo Novus" piešķīra prēmiju. Šobrīd JTI darbība attīstās četros virzienos.

Starptautiskie sadarbības projekti un viesizrādes. JTI producējis divus projektus - režisora Viestura Kairiša iestudējumus. 22. februārī Jaunajā Rīgas teātrī bija pirmizrāde pēc Mirčas Eliades romāna "Čūska", kas veidots ar Latvijas Kultūrkapitāla fonda, Theorem, Hebbel Theatre (Vācija), La Filature (Francija), Festival d′Avignon (Francija), Francijas vēstniecības Latvijā atbalstu. Pirmizrādi Latvijā noskatījās Aviņonas festivāla direktors Bernārs Fevrs Darsjē un festivāla Theorem koordinatore Natalī Vijmo un citi ārzemju viesi. Izrāde tika spēlēta Hebbel teātrī Vācijā un festivālā Baltoscandal Igaunijā.

23.-28. maijā Vīnē, festivāla Wiener Festwochen ietvaros notiek astoņu jauno Eiropas režisoru kopīgi radītās izrādes Hotel Europa pirmizrāde, kurā katrs režisors iestudējis stāstu par savai valstij raksturīgo. Viesturs Kairišs un Ieva Jurjāne veidojuši izrādi Europeretta, kurā piedalās aktieri Natālija Grebņeva, Andis Strods, Maija Apine. Europeretta tika spēlēta Vācijā, Bonnā festivāla "Bonnas biennāle" ietvaros 29. un 30. jūnijā, Francijā, Aviņonas festivāla laikā no 13.-29. jūlijam, kā arī no 25. augusta-3. septembrim Zviedrijā, Stokholmā, bet septembrī - Itālijā, Boloņā.

Pavasarī - no 1. līdz 6. maijam notika nekomerciālā teātra akcija "Homo Alibi", kurā no Krievijas viesojās Jevgēņijs Griškovecs ar izrādēm "Vienlaikus" un "Kā es apēdu suni", Maskavas deju grupa "PO.V.S.Tanze" ar izrādi "Ceļmallapas", bet no Lietuvas - Oskars Koršunovs ar M. fon Maienburga sociālo drāmu "Ugunsseja", Birute Marcinkevičūte ar monoizrādi "Vārdi smiltīs", kas veidota pēc S.Beketa lugas "Laimīgās dienas". "Homo Alibi" laikā Latvijas izrādes noskatās Maskavas teātra kritiķi, festivāla "Zelta maska" direktors Eduards Bojakovs, kā arī festivāla "N.E.T." pārstāvji. Deju grupas "PO.V.S.Tanze" vadībā notika meistardarbnīca studentiem un dejotājiem.

No 25. līdz 30 septembrim Rīgā norisinājās Sanktpēterburgas starptautiskā teātru festivāla "Baltijas nams" ietvaros rīkotais minifestivāls "Baltijas nams - Latvija", kas bija daļa no programma "Baltijas loks". "Baltijas nams" Sanktpēterburgā notiek jau kopš 1991.gada, un daļēji cenšas pildīt festivāla "Baltijas teātru pavasaris" funkcijas, kopā pulcinot Krievijas, Baltijas valstu, kā arī Polijas, Somijas u.c. teātru izrādes. Šogad, svinot savu desmit gadu jubileju, "Baltijas nams" veidoja satelītfestivālus Latvijā, Lietuvā, Igaunijā, kuros tika rādītas izrādes, kas piedalās pamatkonkursā Sanktpēterburgā. Sadarbībā ar Jaunā teātra institūtu, Rīgā tika parādītas divas izrādes - Oskara Koršunova teātra izrāde no Lietuvas - Viljama Šekspīra "Sapnis vasaras naktī", ko iestudējis Oskars Koršunovs, un Maskavas Jaunatnes teātra izrāde - Antona Čehova "Melnais mūks", kuras režisors Kama Ginks (šī izrāde ieguva galveno festivāla balvu). Festivāla laikā starptautiska trīsdesmit piecu kritiķu grupa, pirms došanās uz festivāla mājvietu Sanktpēterburgā, ceļoja pa trim Baltijas valstīm, lai skatītu vietējās izrādes un izvērtētu teātru situāciju. Latvijā 25.-26. septembrī viesiem tika piedāvātas četras izrādes - Liepājas neatkarīgā teātra "Mūris" izrādes - Laura Gundara "Truša dziesma" (režisors Felikss Deičs), Jaunā Rīgas izrādes - "Čūska", pēc Mirča Eliades romāna (režisors Viesturs Kairišs), Jaroslava Ivaškeviča "Vilkumuižas jaunkundzes" (režisors Alvis Hermanis), Rīgas Krievu drāmas izrāde - Ivana Buņina "Natalī" (režisors Vladimirs Petrovs). Jau 27. septembrī viesi devās tālāk uz Igauniju. Sanktpēterburgā Latviju pārstāvēja Regnāra Vaivara Nacionālajā teātrī iestudētā izrāde - Aleksandra Vampilova "Vecākais dēls".

Ar JTI un Francijas Kultūras centra gādību Rīgā nokļuva izcilais ungāru horeogrāfs Jozefs Nadžs ar savu dejas teātri no Francijas. 4. un 5. novembrī Jaunā Rīgas teātra pārpildītā zālē notika divas izrādes - "Atkāpšanās laiks" un "Voiceks" (pēc Georga Bīhnera lugas). Latvijas Kultūras akadēmijā Jozefs Nadžs vadīja meistardarbnīcu modernās dejas kursam.

Informatīvā bāze. Latvijas Jaunā teātra institūta informatīvais izdevums "Jaunākās Ziņas" šogad iznācis četras reizes. Tajos lasītāji tiek informēti gan par mācību iespējām, gan starptautiskiem festivāliem un konferencēm, kā arī par starptautiskajiem sadarbības tīkliem, izdevumā uzrādot adreses ar starptautisku asociāciju piedāvātām iespējām pieredzes apmaiņā un izsludinātajiem projektiem par iespēju piedalīties dažādos festivālos. JTI mājas lapā www.vip.lv/jti var atrast ziņas gan par JTI projektiem, gan izlasīt "Jaunākās Ziņas".

Izglītības projekti. Turpinās Latvijas Jaunā teātra institūta un Nīderlandes Teātru un koncertzāļu direktoru asociācijas kopīgi rīkotie Teātru direktoru menedžmenta semināri. Šajā gadā notikuši četri teātra direktoru semināri. II seminārs notika Cēsīs no 3.-6. martam, III seminārs notika Nīderlandē, Amsterdamā no 15.-22. maijam, kura laikā dalībnieki iepazinās ar Nīderlandes teātra struktūrām - Nīderlandes teātra institūta Nīderlandes teātru un koncerzāļu vadītāju asociācijas, Teātru producentu un izpildmākslinieku asociācijas darbības principiem, kā arī ar Nīderlandes kultūrpolitikas pamatprincipiem.

IV seminārs no 6.-10. septembrim notika Rīgā. Tā dalībnieki viesojās Latvijas Nacionālajā operā un Jaunajā Rīgas teātrī, iepazīstoties ar to darba metodēm un analizējot šo teātru primārās problēmas, kā arī izstrādājot iespējamos risinājumus. V seminārs no 30. novembra-3. decembrim notika gan Liepājā, apskatot Liepājas teātra, neatkarīgā teātra "Mūris" un Ceļojošā leļļu teātra darbību, gan Rīgā, viesojoties Latvijas Nacionālajā, Rīgas Krievu drāmas un Dailes teātrī.

Sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju maijā Rīgā notika seminārs par teātra izrāžu gaismošanu "Gaismas laboratorija".

Latvijas Jaunā teātra institūts iestājas par nevalstisku organizāciju atzīšanu kultūrpolitikas līmenī, rīkojot diskusijas, veidojot publikācijas un attīstot dzīvotspējīgu neatkarīgu organizāciju, tāpēc sadarbībā ar Zviedrijas institūtu Intercult 13. -14. jūnijā Lietuvā, Viļņā (līdzdarbojoties Lietuvas Kino un Teātra informācijas un izglītības centram) un 24.-25. novembrī viesnīcā "Rīga" risinājās III starptautiskā konference Baltic Theatre Policy Review, kurā bija pulcējušies teātra darbinieki no Latvijas teātriem un ārzemēm - Nīderlandes teātra institūta direktors Dragans Klaičs, Zviedrijas producēšanas centra Intercult direktors Kriss Torčs, viesi no Bulgārijas, Krievijas, Čehijas un Baltijas valstīm, diskutētu par teātra politikas attīstības tendencēm Baltijas valstīs. Darba grupās tika izstrādātas rekomendācijas teātra politikas izmaiņām.

2000. gadā JTI projektus ir atbalstījuši:

valstiskās institūcijas un privāti fondi:

Kultūras ministrija, Kultūrkapitāla fonds, Rīgas Domes Kultūras pārvalde, Sorosa fonds-Latvija, Liepājas pilsētas dome, Francijas vēstniecība un Francijas Kultūras centrs, Gētes institūts, Ziemeļvalstu padome.

Ārzemju partneri:

Intercult (Zviedrija), Nīderlandes Teātra institūts, Theorem, Festival d′Avignon un La Filature (Francija), Hebbel Theater (Vācija), Open Society Institute.

Sponsori:

Rīga Taxi, Relaks Tūre, Pro 1, Elva, viesnīcas Danlat, Latvija, Rīga, Karavella, firmas Balta, Tapals, Merrild, Apsara, Mono Alko, Diena Repro, restorāns Ordenis, LNT, laikraksts Diena, radio SWH.

Sadarbības partneri:

Jaunais Rīgas teātris, Rīgas Latviešu biedrība, Rīgas Krievu drāmas teātris, Noass, Latvijas Nacionālā opera, Dailes teātris, studijteātris Skatuve.

Kā arī draugi, ģimenes, studenti, brīvprātīgie, mākslinieki

   
Atgriezties
 

Jana Lauversa kompānija

Izrāžu skate. Pavasaris 2013

Homo Novus - raksti un recenzijas
 
 
 
     
 
X
Su Mo Tu We Thu Fr Sa