Aicinām cilvēkus ar kustību traucējumiem pieteikties dalībai itāļu mākslinieces Kjāras Bersani dejas meistarklasei3. un 4. oktobrī Rīgā norisināsies meistarklase “SOTTOBOSCO”, kuru vadīs itāļu māksliniece un horeogrāfe Kjāru Bersani (Chiara Bersani) un tās laikā dalībniekiem ar kustību traucējumiem būs iespēja pētīt kustības, skaņas un telpas attiecības, atklājot sava ķermeņa iespējas​​ savstarpējā un vides mijiedarbībā.

Latvijas Jaunā teātra institūts pēdējos gados pieejamību un iekļaušanu ir izvirzījusi par vienu no darbības prioritātēm, ne vien Starptautiskā jaunā teātra festivāla “Homo Novus” īstenošanā, bet arī citās LJTI iniciatīvās. Šī ir jau otrā LJTI rīkotā meistarklase, kas paredzēta tieši cilvēkiem ar invaliditāti. Pērn LJTI aicināja mākslinieci Klēru Kaningemu (Claire Cunningham) no Skotijas īstenot trīs dienu meistarklasi cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem ar mērķi veicināt viņu iesaisti skatuves mākslā.

Kjāra Bersani jau iepriekš viesojusies Latvijā ar skatuves mākslas darbiem “Dūmaka”, “Dzīvnieks” un “Vienradžus meklējot”, kā arī piedalījusies divu nedēļu rezidencē veidojot skatuves mākslas darbu “SOTTOBOSCO”, kas šobrīd jau tiek izrādīts vairākos Eiropas skatuves mākslas festivālos. Saistībā ar šo darbu māksliniece nelielai interesentu grupai piedāvā meistarklasi, kuras laikā dalībniekiem tiek dota iespēja kļūt par daļu no radošā procesā, apgūstot jaunas iemaņas kustību un teātra mākslā.

“SOTTOBOSCO” meistarklase norisināsies 2 dienas: 3.oktobrī no 10:00 līdz 16:00 un 4.oktobrī no 10:00 līdz 15:00 (abās dienās ar pusdienu pārtraukumiem) Pārdaugavā H2O6 kvartāla telpās, Durbes ielā 4. 

Savukārt 4. oktobrī plkst. 18:00 turpat H2O6 kvartālā ikviens ir aicināts uz publisku diskusiju ar Kjāru Bersani un meistarklases dalībniekiem, kuras laikā māksliniece un meistarklases dalībnieki dalīsies savā pieredzē ar tajā apgūto un pieredzēto. Tiks apspriesta arī problēma, kas vēl arvien Latvijas skatuves mākslas vidē ir sensitīva un nepietiekoši apskatīta – cilvēku ar invaliditāti iesaiste skatuves mākslas izglītībā un profesionālajā skatuves mākslā. 

Sarunas FACEBOOK EVENT

Meistarklasē komunikācijai galvenokārt tiks izmantota skaņa, runa un kustība. Iepriekšēja pieredze skatuves mākslā nav nepieciešama, pietiek ar  vēlmi piedalīties kolektīvā pieredzē. Dalība meistarklasē  ir bez maksas, tā notiks slēgtā vidē, bez apmeklētājiem. Abās dienās meistarklases ilgums būs līdz 6 stundām (ieskaitot pusdienu pārtraukumu).

Interesentus vecumā no 18 gadiem aicinām aizpildīt pieteikuma anketu.
Ar izvēlētajiem pretendentiem sazināsimies individuāli.
Meistarklases dalībnieku skaits – 10 cilvēki.
Jautājumu gadījumā lūgums sazināties ar Lību – berzina.liba@gmail.com vai 28649014.

Kjāra Bersani ir itāļu māksliniece, kas darbojas performances, pētnieciskā teātra un laikmetīgās dejas jomā, interpretējot dažādas valodas un vīzijas savās horeogrāfijās un režijas darbā. Viņas darbi, kas bieži tiek izrādīti starptautiskā vidē, rodas dialogā ar dažāda rakstura telpām un galvenokārt adresēti kaimiņam, kurš atrodas blakus skatuvei. Kjāras interpretāciju un pētījumu pamatā ir “politiskā ķermeņa” jēdziens un prakses, kuras palīdz trenēt ķermenisko klātbūtni un darbību. Pirmais manifests, kurā parādījās šī ievirze, – izrāde “Maigais vienradzis” – iekļauts “Aerowaves” platformā par precīzu pētījuma tēmas atveidojumu, par kuru Kjāra 2018. gadā saņēmusi arī “UBU” balvu kā labākā jaunā aktrise/izpildītāja vecuma kategorijā zem 35 gadiem. 2019. gada augustā Edinburgas “Fringe” festivālā Kjāra un “Maigais vienradzis” ieguva pirmo vietu dejas kategorijā “Total Theatre Awards”. Līdz 2024. gadam māksliniece piedalās arī “Apap – Advancing” skatuves mākslas projektā “Feminist Future”.

Vairāk info: www.chiarabersani.it

Projekts tiek līdzfinansēts Rīgas pilsētas Sabiedrības integrācijas programmas ietvaros.

Foto: Izrāde “Dūmaka“, Starptautiskais jaunā teātra festivāls “Homo Novus” 2022, foto autors Aivars IvbulisAtpakaļ