100% pilsēta



100% pilsēta
Starptautisks forums par labas pilsētas veidošanas stratēģijām

2014. gada 5. un 6. decembrī
Ģertrūdes ielas teātrī Ģertrūdes ielā 101a

Pasākums notiek angļu valodā un dalība tajā ir bez maksas.
Interesentus lūdzam reģistrēties līdz 2014. gada 4. decembrim, sūtot vārdu, uzvārdu, profesionālās darbības vai studiju jomu, e-pasta adresi, tālruņa numuru uz e-pastu gundega@theatre.lv
Informācija: 67228377, 26516665

Forumu rīko Latvijas Jaunā teātra institūts sadarbībā ar starptautisko projektu Global City-Local City (theatrefit.org) un Latvijas radošo industriju dizaina platformu FOLD (fold.lv). Forums ir Rīgas – Eiropas Kultūras galvaspilsētas notikums un to atbalsta ES programma “Kultūra”, Valsts Kultūrkapitāla fonds, LR Kultūras ministrija un LR Ekonomikas ministrija.

Forumā piedalās dažādu jomu profesionāļi – mākslinieki, aktīvisti, teorētiķi, dizaineri, arhitekti, pilsētu pētnieki un plānotāji, lai diskutētu par vīzijām, stratēģijām un praksēm, kas ļauj ikvienam piedzīvot, pieredzēt un veidot labu un līdzsvarotu pilsētu, un kas ir laba pilsēta. Forums iepazīstinās ar vienreizējām aktivitātēm un ilgtermiņa iniciatīvām, kuru mērķis ir mainīt izpratni par publisko telpu un urbāno dzīvesveidu, diskutēs par lokālo un globālo fenomenu sadursmi, līdzāspastāvēšanu un  mijiedarbi, kā arī par pilsētas un mākslas attiecībām. Pasākumā aplūkosim divus ceļus aktīvai un līdzdalīgai pilsētas veidošanai: ‘konstruktīvo’, ko pārstāv pilsētplānotāji, arhitekti un dizaineri, likumīgi iedzīvinot projektus ar ilgtermiņa potenciālu, un ‘destruktīvo’, kad aktīvisti, mākslinieki, iedzīvotāji un kopienas maina pilsētu, izjaucot ierasto lietu kārtību ar vienreizējām, negaidītām, radikālām, nesankcionētām intervencēm un akcijām.

Forumu, kas noslēdz starptautisko projektu Global City-Local City, papildina pilsētmākslas programma: apvienības Rimini Protokoll (Berlīne) izrāde “100% Rīga“, mākslinieču Katrīnas Neiburgas (Rīga) un Kristīnes Umpfenbahas (Minhene) video instalācija “Dārziņu lietas” un režisores Lotes van den Bergas (Utrehta) izrāde “Cinema Imaginaire”.

PROGRAMMA

Piektdiena, 5. decembris

Reģistrācija no plkst. 9:30

10:00 – 10:45
Metjū Pasmora (Sanfrancisko) ievadlekcija par dažādu publiskās telpas veidošanas taktiku sociālajām, telpiskajām un politiskajām konsekvencēm
Metjū Pasmors (Matthew Passmore) ir mākslinieks, pasniedzējs un publiskās telpas advokāts, Rebar Art & Design Studio dibinātājs. Viņš ir radījis vairākus pazīstamus vides mākslas projektus un akcijas, tai skaitā ikgadēju globālu mākslas pasākumu PARK(ing) Day un pirmo ar pedāļiem darbināmo parku pasaulē PARKcycle. 2014. gadā Metjū nodibināja MoreLab, radošu iniciatīvu inovatīvas vides mākslas, muzeju, izstāžu un publiskās telpas attīstībai.
morelab.com
rebargroup.com
parkingday.org

10:45 – 13:30 (ar kafijas pauzi)
Praktiski un vizionāri labas pilsētas piemēri

Martens Kaevatss (Tallina)
Martens Kaevatss (Marten Kaevats) ir arhitekts un pilsētplānotājs, kurš pēta tehnoloģiju ietekmi uz indivīdu un kopienu sociālo un telpisko uzvedību. Martens ir aktīvs pilsonisko organizāciju biedrs. Viņš ir viens no Tallinas fenomena Uue Maailma Selts (Jaunās pasaules sabiedrība) dibinātājiem 2007. gadā, bet 2008. gadā ir palīdzējis radīt brīvprogrammatūras interneta platformu Community Tools. Martens ir Tallinas Arhitektūras biennāles 2015 kurators, un tās tēma nākošgad ir Self-driven city.
uusmaailm.ee

Evelīna Ozola un Toms Kokins (Rīga)
Evelīna Ozola ir strādājusi par arhitekti un pilsētas dizaineri MADE arhitekti Rīgā un SVESMI Roterdamā. Viņa raksta par arhitektūru un pilsētu internetā un drukātajos medijos un ir Latvijas radošo industriju interneta platformas FOLD redaktore. Evelīna ir pasniedzēja RISEBA Arhitektūras un dizaina fakultāte.
Arhitekts un urbānists Toms Kokins ir aktīvs publiskās telpas un velo kultūras advokāts, kurš tikko kā ir izstrādājis Rīgas velotransporta attīstības stratēģiju. Toms ir pasniedzējs Rīgas Tehniskajā universitātē.
Evelīna un Toms vada studiju Fine Young Urbanists un organizē ikgadējo Rigas Tehniskās universitātes vasaras skolu. Viens no viņu jaunākajiem projektiem ir Miera ielas attīstības projekta makets 1:1 mērogā.
fineyoungurbanists.tumblr.com
fold.lv

Anja Molenda un Kristina Ampatzidu (Roterdama)
Anja Molenda (Ania Molenda) ir neatkarīga pētniece, kuratore un praktizējoša arhitekte, kuru interesē telpas mijiedarbe ar citām disciplīnām, atvērtības un komunikācijas loma telpā, kultūrā un tehnoloģiju vidē.
Kristina Ampatzidu (Cristina Ampatzidou) ir neatkarīga pētniece un publiciste, kura pēta jauno mediju lomu pilsētu tapšanā un dizaineru, politiķu un iedzīvotāju lomu šajā procesā.
Abas pētnieces vada interneta platformu Amateur Cities, kas atklāj un analizē tikko dzimušus urbānos procesus.
amateurcities.com

Diskusija. Vada Evelīna Ozola

13:30 – 14:30 Pusdienu pārtraukums

14:30 – 17:30
INSIDE/OUTSIDE
Pilsētas loma mākslinieku kolektīva Motus izrādēs un akcijās

Piedalās Motus dibinātāji un vadītāji Enriko Kasagrande un Daniela Nikolo (Rimini)

1991. gadā dibinātā itāļu teātra kolektīva Motus darbi, kuros integrēts teātris, deja, video, vizuālā māksla un dzeja, vienmēr asi reaģē uz apkārt notiekošo, izgaismojot mūsdienu pasaules pretrunas. Enriko un Daniela drosmīgi šķērso robežas starp zemēm, laikmetiem un disciplīnām, bet mākslas norobežošanās no sabiedrības viņiem ir nepieņemama. Pēdējos gados Motus skatuves darbus aizvien dziļāk iedvesmo dažādi politiski un sociāli notikumi, kas ir cieši saistīti ar pilsētas kultūru, bet viņi paši arvien biežāk pamet teātra skatuvi un dodas pilsētā, lai meklētu iedvesmu, materiālu un uzstātos ielās. Lekcija «Inside / Outside» atklās pilsētas lomu «Motus» izrādēs un akcijās.
motusonline.com

Diskusija. Vada Kaspars Vanags

Sestdiena, 6. decembris

10:00 – 11:00
Matjaža Uršiča (Ļubļana) ievadlekcija par vides mākslas un publiskās telpas savstarpējām attiecībām un attiecībām ar skatītāju
Matjažs Uršičs (Matjaž Uršič) ir Ļubļanas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes pētnieks un Telpas socioloģijas centra biedrs. Viņu interesē pilsētu sociālā un kulturālā transformācija un mūsdienu urbānie fenomeni globalizācijas apstākļos.

11:00 – 11:45
Kaspara Vanaga (Berlīne/Rīga) eseja par mākslas intervenci publiskajā telpā
Kaspars Vanags ir latviešu kurators un autors, kurš dzīvo Berlīnē. Deviņdesmitajos gados viņš nodibināja Open un sarīkoja leģendārus pasākumus, kuros vizuālā māksla mijās ar elektronisko mūziku un klubu kultūru. Viņš ir viens no pirmajiem, kurš Latvijā rīkoja sociāli un politiski aktuālus mākslas projektus pēcpadomju Latvijā, vēršoties pret patērētājkultūru un institucionalizētu mākslu. Pēc tam Kaspars pievērsās studijām un ieguva maģistra grādu Londonas Courtauld Institute of Art. Pēdējos gados Vanags sadarbojas ar Haus der Kulturen der Welt, Kromme Gallery (Berlīne) un ibid.projects (Londona). Viņš ir Latvijas paviljona kurators Venēcijas biennālē 2015.

11:45 – 12:00 Kafijas pauze

12:00 – 13:30
Nesankcionēta māksla un akcijas publiskajā telpā / 1. daļa

Antonio Brito Guterress (Lisabona)
Antonio Brito Guterress (Antonio Brito Guterres) ir studējis urbānismu un sociālo darbu un pētījis cilvēku pārvietošanas sociālās un kultūras sekas. Viņš ir vadījis vairākas sociālas, mākslas un kultūras iniciatīvas Vale de Amoreira rajonā un ir strādājis ar dažādām neformālām iedzīvotāju grupām un kopienām citos Lisabonas rajonos, aptverot un iepazīstot visu pilsētu. Antonio interesē līdzdalība, urbānā reģenerācija, ģentrifikācija, sabiedriskais kopīpašums, mākslas un kultūras loma pilsētu attīstībā.

Bani Brusadins (Barselona)
Bani Brusadins (Bani Brusadin) ir neatkarīgs producents un pētnieks teritorijā, kur saduras māksla, tehnoloģijas, populārā kultūra un politika. Kopš 2004. gada viņš vada nelielu nekonvencionālās mākslas un komunikācijas festivālu The Influencers, kas ir kļuvis par vienu no Barselonas kulta festivāliem.
theinfluencers.org

13:30 – 14:30 Pusdienu pārtraukums

14:30 – 16:30
Nesankcionēta māksla un akcijas publiskajā telpā / 2. daļa

Luka Kjaudano (Milāna)
Torre Galfa ir 50. gados Milānas centrā uzcelts debesskrāpis. 2012. gada 5. maijā celtni, kura stāvēja tukša kopš 1997. gada, ieņēma tūkstošiem pilsoņu liela kustība Macao. Šī bija tikai viena no tāgada “okupācijām” Itālijā, kad aktīvisti ieņēma dažādas publiskās un privātās celtnes, lai atgūtu fizisko telpu mākslas un kultūras norisēm, protestētu pret kultūras budžeta drastisko samazināšanu un pret pilsētu attīstību neoliberālisma stilā, nodrošinot peļņu pāris cilvēkiem, bet pārējos izslēdzot no pilsētu veidošanas. Luka Kjaudano (Luca Chiaudano) ir kinorežisors un aktīvists, Macao kustības dalībnieks kopš tās sākuma.
macaomilano.org

Džons Džordans (Francija / Lielbritānija), skype prezentācija
Džons Džordans (John Jordan) ir dibinājis Lab of ii (The Laboratory of Insurrectionary Imagination), kas apvieno dzīvi un mākslu, radošumu un pretošanos, pozīciju un opozīciju. Džons Džordans ir rekrutējis klaunu armiju, vadījis kursus postkapitālisma kultūrā, sarīkojis dumpinieku plostu regati, lai slēgtu ogļu spēkstaciju, un akciju Reclaim the Streets, lai pilsētnieki atgūtu pilsētu ielas. Protests, viņaprāt, ir māksla, bet māksla ir gatavošanās dumpim.
labofii.net

Diskusija. Vada Zane Kreicberga

16:30 – 17:00
Dokumentālā filma par Lucavsalas mazdārziņiem. Režisors Jāks Kilmi (Igaunija, 2014)



Atpakaļ