Deja iziet pilsētā Grīziņkalnā. contact Gonzo

  • Deja iziet pilsētā Grīziņkalnā. contact Gonzo


contact Gonzo (Japāna) sadarbībā ar  latviešu dejotājiem Grīziņkalnā
Tikšanās vieta: Koka Rīga, Krāsotāju iela 12
Sestdien, 23. augustā 19:00
Svētdien, 24. augustā 19:00
Ilgums 1h
Ieeja bez maksas
Uzmanību! Izrāde notiks ārā, arī lietus gadījumā. Lūdzam skatītājus ģērbties atbilstoši laikapstākļiem.

Autori un izpildītāji: Juja Tsukahara, Takuja Matsumi, Masakazu Kobajaši, Keigo Mikajiri, Dmitrijs Gaitjukevičs, Aldis Liepiņš, Elīna Lutce, Roberts Muciņš, Sergejs Taraseņa, Eva Vancāne, Kristīne Vismane

Šī nebūs izrāde tradicionālā izpratnē.  Tā arī nebūs deja. Ieraudzīt contact Gonzo dalībniekus darbībā ir pārsteigums – tā ir izteikti, pat ekstrēmi fiziska kontakta improvizācija, kas notiek ar negaidītu tiešumu, brīžiem atgādinot kaušanos, brīžiem – virtuozu horeogrāfiju. Ar humoru, inteliģenci un pašcieņu contact Gonzo dalībnieki pārvērš ķermeņu sadursmes, kritienus un triecienus aizraujošā performancē.

Skatītāji sākumā tiks aicināti aplūkot contact Gonzo veidoto videoinstalāciju centra “Koka Rīga” telpās, lai pēc tam sekotu māksliniekiem pa Grīziņkalna ielām un uz kādu no apkaimes kolorītajiem pagalmiem, kur noslēgsies contact Gonzo un latviešu dejotāju priekšnesums.

Viss materiāls, kas tik rādīts skatītājiem, ir radīts contact Gonzo puišiem trīs nedēļu garumā no 5. līdz 24. augustam strādājot ar septiņiem latviešu jaunās paaudzes horeogrāfiem. Viņu treniņu studija bija Grīziņkalna ielas, vārtrūmes, pagalmi un parki, atbilstoši projekta „Deja iziet pilsētā” iecerei paplašināt dejas ierasto praksi un teritoriju, novirzot izpētes un izrāžu tapšanas procesu uz Rīgas apkaimēm un padarot to redzamo un neredzamo ainavu par izrādes centru.

Katru dienu projekta dalībnieki sāka ar jaunu uzdevumu, virzoties cauri Grīziņkalnam un apgūstot contact Gonzo metodi, kas krasi atšķiras no pieņemtās dejas prakses. Japāņu mākslinieki katras dienas radošā procesa mirkļus apkopoja īsā filmiņā, kas tiek publicētas contact Gonzo vimeo kontā.

contact Gonzo filozofija balstās interesē par kustības fizisko dabu un ķermeniskā reakcijā, kas seko kā atbilde noteiktai darbībai, piemēram, sitienam. Rezultāts ir pārsteidzošs, jo ķermeņu kustībās nav nekā auksta vai mehāniska. Tieši pretēji, visas darbības caurstrāvo godīgums, savukārt, kustību materiāla rašanos var salīdzināt ar viļņa veidošanos.

Grupa contact Gonzo tika dibināta 2006. gadā Osakā, kad divi puiši Juja Tsukahara un Masaru Kakio parkos un ielās sāka eksperimentēt ar dažādiem kustību un ķermeņu kontaktu veidiem, iedvesmojoties no visplašākā materiāla – sākot ar spēlētāju sadursmēm futbola laukumā, skeitbordistu kustībām līdz kādā žurnālā atrastam krievu cīņu mākslas Sistēma aprakstam. Viņu darbošanās jau no pirmssākumiem bija diezgan ekscentriska, riskanta un jautra – rullēšanās lejā pa garu kalna nogāzi, krītošu lapu ķeršana rudenī, šķēpa mešanas treniņi sniegotos augstkalnu klajumos, sekošana briežu medniekiem, lēkšana no telefona būdiņām vai šļūkšana pa betona virsmām. To visu dalībnieki filmēja un video drīz kļuva par svarīgu viņu darba mediju.
Grupas nosaukums ir atsauce uz amerikāņu rakstnieka Hantera S. Tompsona radīto Gonzo žurnālistikas estētiku, tādā veidā norādot uz radniecīgo vēlmi lauzt pastāvošās normas un izpratni par to, kas ir piederīgs noteiktam žanram.

contact Gonzo sastāvā šobrīd ir četri dalībnieki – Juja Tsukahara, Takuja Matsumi, Masakazu Kobajaši un Keigo Mikajiri. Nebūdami dejotāji, viņi ir izveidojuši izteikti fizisku kustību metodi, kas apvieno kontaktimprovizācijas, cīņas mākslas, performances, interneta vides un urbānās kultūras elementus un ir balstīta tiklab ķermeņa izturībā un spēkā, kā cieņpilnā attieksmē vienam pret otru. contact Gonzo arsenāls ir viņu ķermeņi, ar kuriem viņi pēta saskarsmi un atrašanos telpā – vai tās būtu pilsētas ielas Tokijā, metro stacijas Maskavā, futbola laukums Kioto, koncertzāle Reikjavīkā vai MOMA muzejs Ņujorkā. Viņu performances var vērot kā aizraujošas, virtuozas inteliģentu ķermeņu sadursmes, kurās jūtams gan brutāls spēks, gan senlaicīgs bruņnieciskums, gan krietna deva pašironijas.

contact Gonzo ir sadarbojušies ar mūziķiem, vizuālajiem māksliniekiem un amatniekiem. Viņi izdod savu avīzi, veido videofilmas, fotoprojektus un instalācijas. Apveltīti ar asu intelektu un drosmi, contact Gonzo mērķtiecīgi dodas jaunās teritorijās un paplašina savu darbības lauku. Tomēr neskatoties uz piederību mūsdienu urbānajai kultūrai, contact Gonzo labprāt atgriežas pie dabas un labākais treniņu veids, kā apgalvo puiši, ir pazust kalnos ar telti.

Video no contact Gonzo uzstāšanās MOMA muzejā Ņujorkā:

contactgonzo.blogspot.com

Projekts “Deja iziet pilsētā” ir izrāžu sērija pilsētvidē, ko dažādās Rīgas apkaimēs veido starptautiski atzīti ārvalstu laikmetīgās dejas mākslinieki sadarbībā ar latviešu dejotājiem. Šobrīd projektā jau tapusi izrāde „No Vecmīlgrāvja ar mīlestību”, ko sadarbībā ar 8 latviešu dejotājiem iestudēja flāmu horeogrāfs Kūns Augustainens un kas tika parādīta publikai Ziemeļblāzmas ielas 51 pagalmā un Ziemeļblāzmas parkā 18. un 19. jūnijā.
Ar starptautisko nosaukumu Dance Moves Cities līdzīgs projekts norisinās vēl divās Eiropas pilsētās – Terni Itālijā un Krakovā Polijā.
www.dancemovescities.eu

Nākamie “Deja iziet pilsētā” publiskie notikumi un izrādes Rīgā:

23. un 24. augustā Grīziņkalnā / kolektīvs contact Gonzo (Japāna)
12. un 13. septembrī Sarkandaugavā / horeogrāfs Villijs Dorners (Austrija)

“Deja iziet pilsētā” ir Eiropas kultūras galvaspilsētas notikums un to rīko Latvijas Jaunā teātra institūts.
Atbalsta: LR Kultūras ministrija, Rīgas dome, nodibinājums Rīga 2014, Eiropas Savienības programma Kultūra, Japan Foundation, EU-Japan Fest, Kultūras pils “Ziemeļblāzma”, koka ēku renovācijas centrs “Koka Rīga”



Atpakaļ