Latvijas Jaunā teātra institūts rīko diskusiju “Klimats, taisnīgums un pretošanās”



Latvijas Jaunā teātra institūts aicina uz sarunu par nesenajiem notikumiem Parīzē, kur paralēli oficiālajai Klimata konferencei (COP21) vairāk nekā 130 pilsonisko organizāciju izveidotā “Klimata koalīcija 21” 12. decembrī Parīzes centrā īstenoja akciju “Sarkanās līnijas” par spīti izsludinātajam ārkārtas stāvoklim un aizliegumam pulcēties. Vēsturiskais notikums, kad varas iestādes pēdējā brīdī atļāva masu demonstrāciju, kurai atļauja nemaz netika prasīta, pulcēja ap 15 000 dalībnieku. Viņu vidū bija arī biologs, lauksaimnieks un kinorežisors Kaspars Goba, operatore Lelde Goba, režisore, LJTI projektu vadītāja Zane Kreicberga un Climate Action Network International dalībniece Līga Efeja.
Sarunā, kas notiks piektdien, 18. decembrī plkst. 15.00 Kaņepes Kultūras centrā Skolas ielā 15 viņi pastāstīs par savu pieredzi Parīzē, analizēs Latvijas nostāju klimata pārmaiņu jautājumos un to, kas notika Klimata konferences “iekšpusē”.  Sarunā piedalīsies arī Vides un reģionālās aizsardzības ministrijas Klimata pārmaiņu departamenta vadītāja Ilze Prūse un Latvijas oficiālās delegācijas COP21 koordinatore Elīna Reihmane. Ieeja bez maksas.

12. decembrī noslēdzās Parīzes klimata konference (COP21), kurā gandrīz 200 valstis vienojās par ambiciozu mērķi ierobežot globālo sasilšanu līdz 2 grādiem salīdzinājumā ar pirmsindustriālo laikmetu un pilnībā pāriet uz atjaunojamiem energoresursiem šī gadsimta otrajā pusē. Kopumā līgums ir juridiski saistošs visām to parakstījušām valstīm, taču atsevišķas daļas ir atstātas katras valsts pašas ziņā, piemēram, konkrēti emisiju samazināšanas pasākumi un ar klimata pārmaiņām saistītie finansēšanas instrumenti un apjomi. Salīdzinot ar Kopenhāgenas COP izgāšanos pirms sešiem gadiem, Parīzes vienošanos var uzskatīt par lielu sasniegumu. No otras puses, COP21 kritiķi norāda uz tās deklaratīvo raksturu, kas satur pārāk maz konkrētu apņemšanos un juridiskas atbildības.

Paralēli oficiālajai Klimata konferencei Parīzē notika neskaitāmas aktivitātes, kurās mākslinieki un aktīvisti no visas pasaules pauda savu nostāju dažādos ar klimata pārmaiņām saistītos jautājumos (klimata pārmaiņu ietekme dažādos reģionos, klimata taisnīgums, brīvās tirdzniecības līgumi, lauksaimniecības un pārtikas suverenitāte, pirmtautu tiesības, kultūras, mākslas un globālā biznesa attiecības u.c.), kā arī plaša mobilizācija 12. decembrī, kuras mērķis bija neatdot pēdējo vārdu klimata pārmaiņu jautājumā politiķiem un globālajām korporācijām, bet demonstrēt cilvēku solidaritāti un prasību nepārkāpt “sarkanās līnijas”.

Diskusijas dalībnieki bija liecinieki aktīvistu intervencēm globālo korporāciju sponsorētajā izstādē “Solutions 21”, kustības “Art not Oil” akcijai Luvras muzejā pret fosilo kurināmo industrijas sponsorējumu mākslai un kultūrai, ikdienas treniņiem kultūras centrā “104”, lai sagatavotu cilvēkus neatļautai publiskai akcijai, ko ik dienas apmeklēja simtiem cilvēku, un citiem notikumiem, kas apliecināja sabiedrības gatavību pretoties sistēmai, kuras centrā vairs nav cilvēks, un iestāties par taisnīgāku pasauli.

Braucienu un diskusiju atbalsta ES programma “Radošā Eiropa” un projekts “IMAGINE 2020: māksla, ekoloģija un iespējamās nākotnes”.

Facebook event

 

 

 



Atpakaļ