Atklāta 15. Prāgas Scenogrāfijas un teātra telpas kvadriennāle7. jūnija vakarā Čehijas galvaspilsētas Prāgas publiskajā vidē – tirgū, mākslas galerijās un mākslas akadēmijā – tika atklāta  15. Prāgas Scenogrāfijas un teātra telpas kvadriennāle – lielākais teātra arhitektūras un scenogrāfijas pasākums pasaulē, kurā ar ekspozīcijām valstu, reģionu un studentu sadaļā piedalās arī Latvija.

Par godu atklāšanas dienai Rīgā notika preses konference. Tajā tika prezentētas divas ekspozīcijas, kas šogad pārstāvēs Latviju – valstu un reģionu sadaļā ekspozīcija “Ceļā” un studentu sadaļā ekspozīcija “Jaunā pasaule”, kuru galvenais uzdevums ir piedāvāt starptautiskajai auditorijai ieskatu scenogrāfijas attīstībā Latvijā. Izstādes skatītājiem atvērtas no 8. – 18. jūnijam Prāgas publiskajā vidē Holešovices tirgus laukumā un paviljonos.

Ekspozīciju “Ceļā” veido mākslinieku apvienību “Grāfienes” sadarbībā ar kuratori Gundegu Laiviņu un tās realizācijā tiek piesaistīti arī dramaturgs Kirils Ēcis un operators Dāvids Smiltiņš.  7. jūnija rītā ekspozīcijas “Ceļā” autori savā darbnīcā Rīgā gatavojās uzsākt ceļu, lai ar tehniski aprīkotu automašīnu dotos performatīvā desmit dienu braucienā uz Prāgu. Katru ceļojuma dienu viņi radīs jaunu teātra telpu, vides scenogrāfiju vai performatīvu intervenci, kas pētīs māksliniekiem būtiskus teātra principus.

Prāgā apmeklētāji seko līdzi mākslinieku ceļojuma tiešraidei Latvijas stendā izvietotos ekrānos, savukārt kvadriennāles noslēguma dienā mākslinieki ieradīsies Latvijas stendā, lai piedāvātu šī ceļojuma-izrādes epilogu, kura saturu un estētiku tieši ietekmēs ceļā piedzīvotais.

Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) ekspozīciju “Jaunā pasaule” veido scenogrāfijas nodaļas studenti kopā ar saviem pasniedzējiem un kuratoriem Moniku Pormali, Viktoru Jansonu, Reini Suhanovu un Mārtiņu Kalseri. Studentu stenda pamatideja pieder 4. kursa studentei Dārtai Grīslei. LMA scenogrāfijas nodaļas studenti ekspozīciju veido kā veltījumu akadēmijas pasniedzējam un meistaram Andrim Freibergam, kura skola starptautiskā teātra vidē ir iemantojusi atpazīstamību, pateicoties tieši dalībai Prāgas kvadriennāles izstādēs. 2015. gadā Prāgas kvadriennāle meistaram piešķīra pirmo Scenogrāfijas skolotāja balvu.

Izstādes vizuālais koncepts veido saskares punktu starp tradīciju un nākotni. Tās telpiskā struktūra piedāvā vērties debesīs caur hipertrofētām skatuves kastēm, bet izstādes daļa, kas realizēta papildinātās realitātes vidē, iepazīstina ar studentu darbiem “mākonī” – virtuālajā telpā. Stāstos, ar kuriem strādā LMA studenti, varoņi meklē katrs savu patiesību. Izstādes pamatā ir meklētāja tēls latviešu rakstnieka Sudrabu Edžus stāstā “Dullais Dauka” – mazs puika jūras krastā. Viņš vēlas zināt, kas atrodas aiz līnijas, kur debesis satiekas ar jūru. Neapmierināts ar pieaugušo atbildēm, viņš dodas meklēt patiesību telpā – pretī horizonta līnijai.

Vairāk info par Prāgas kvadriennāli: https://pq.cz
Latvijas Nacionālā izstāde: https://pq.cz/pq-2023-info/projects-2023/exhibition-of-countries-and-regions/latvia-on-our-way-a-road-manifesto/
Latvijas Studentu izstāde: https://pq.cz/pq-2023-info/projects-2023/student-exhibition-pq/latvia-the-new-world/

Latvijas dalību Prāgas kvadriennāle nodrošina biedrība “Latvijas Jaunā teātra institūts” un Latvijas Mākslas akadēmija, pateicoties Latvijas Republikas Kultūras ministrijas, Valsts Kultūrkapitāla fonda, “Latvijas Mobilais Telefons” SIA, “BBrental” SIA, “Latvijas Finieris” AS un transporta un loģistikas uzņēmuma “Airos” SIA atbalstam.

Foto: Ieva Vīksne, Artūrs Arnis, Mārtiņš Kalseris, Sandra Lapkovska, Alfrēds UlmanisAtpakaļ