Magic Carpets māksliniece no Rumānijas veido izrādi sadarbībā ar Kvadrifronu



Fotomāksliniece Odeta Katana no Rumānijas ir starptautiskās sadarbības platformas Magic Carpets dalībniece un Latvijā uzturās radošā rezidencē, kuras laikā sadarbojas ar teātra trupu “Kvadrifrons” jaunās izrādes “Vecmāmiņu valsts” tapšanā. Maijā Odeta kopā ar izrādes latviešu aktieriem apciemoja topošā darba galvenās varones – vecmāmiņas un sāka par šīm tikšanām veidot savu foto stāstu, kas būs apskatāms “Vecmāmiņu valsts” pirmizrādē Cēsīs 29. jūnijā.

Attiecības ar vecmammām atšķiras no attiecībām ar vecākiem – tās ir daudz siltākas un emocionālākas. Vecmammas ieņem nozīmīgu daļu mūsu dvēselēs – viņu sejas, rokas, āda, viņu vērtības vai vienkārši lietas, kas mūs ar viņām vieno. Dažreiz mēs to atceramies skaidros tēlos un detaļās, bet citreiz atmiņas ir smalkākas un gaistošākas. Lai kādi būtu šie tēli, skaidrs ir viens – vecmammas ienākot mūsu dzīvēs agrā bērnībā, paliks vienmēr mūsu sirdīs,” saka Odeta.

Izrāde „Vecmāmiņu valsts” ir “Kvadrifrona”, režisores Paulas Pļavnieces un dramaturgu Justīnes Kļavas un Evarta Melnalkšņa veidota “gandrīz dokumentāla izrāde” un veltījums visām Latvijas vecmāmiņām un viņu mazbērniem. Mākslinieki par šo darbu saka: “Tas ir stāsts par neviltotu mīlestību mūža garumā – par to, kā vecmāmiņas mūs audzinājušas, ko iemācījušas, kā auklējušas un kaitinājušas. Par sadzīvošanu, pieaugšanu un samierināšanos. Par Latvijas sabiedrības pakāpenisko novecošanos. Par šausmīgi mazām pensijām. Par ļoti garšīgām zupiņām un pankūciņām. Par priecīgu kopā būšanu, pārspīlētām rūpēm, draudzīgām paaudzēm un ģimeniskām pieredzēm.”

„Vecmāmiņu valsts” pirmizrāde notiks Sarunu festivālā LAMPA 29. jūnijā 19.00. Turpmākās izrādes – Valmierā, Kuldīgā, Liepājā, Daugavpilī un Rēzeknē, katrā pilsētā iesaistot izrādē vietējo bērnu kori.

Magic Carpets ir starptautisks projekts dažādu disciplīnu jaunu Eiropas mākslinieku mobilitātes un atpazīstamības veicināšanai, kas nodrošina māksliniekiem iespēju piedalīties radošās rezidencēs, kuru laikā viņi sadarbojas ar vietējām kopienām un māksliniekiem, lai radītu sociāli iekļaujošus un atbildīgus mākslas darbus.
Latviju projektā pārstāv teātra un kino režisore Marta Elīna Martinsone, kura no 10. jūlija un 7. augustam uzturēsies rezidencē Rumānijas pilsētā Slonā, kur pievērsīsies Senās Romas pilsoņu konfliktu pētīšanai, meklējot paralēles ar mūsdienām un mēģinot atdzīvināt antīko debašu kultūru. Savukārt augustā Rīgā ieradīsies teātra un dejas mākslinieks Ahilans Ratnamohans, lai kopā ar vietējiem futbola profesioāļiem  un amatieriem strādātu pie izrādes “Klapping”  iestudējuma festivālā Homo Novus.

 



Atpakaļ